Z jakimi fobiami i lękami mierzymy się w pracy? Boją się częściej młodzi. Czego najbardziej?

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Sprawdzamy, jakich rzeczy obawiamy się w pracy.
Sprawdzamy, jakich rzeczy obawiamy się w pracy. charlesdeluvio/Unsplash.com
Lęki i fobie ukrywamy przed kolegami i koleżankami z pracy. Czego się boimy? Może to być wpadka, popełnienie błędu lub bycie nielubianym. Obawiamy się także zwolnienia. Duża część z nas zmaga się z lękami, które dotyczą życia zawodowego. Czy problemy natury psychicznej wpływają na karierę? Duża część z nas uważa, że tak. Sprawdzamy, jakich rzeczy obawiamy się, przebywając w pracy.

Spis treści

Serwis InterviewMe.pl przeprowadził badanie „Strach się bać – nasze lęki i fobie w pracy”, w którym prawie 1000 respondentów odpowiedziało na pytania o to, z jakimi fobiami i lękami mierzą się na co dzień w życiu zawodowym.

Czym jest lęk? Może utrudniać nam pracę

Psychologia definiuje lęk, jako niejasny, nieprzyjemny stan emocjonalny, charakteryzujący się przeżywaniem obaw, strachu, stresu i przykrości. To uczucie jest nieprzyjemne i jeśli występuje w kontekście pracy zawodowej, może utrudniać wykonywanie obowiązków.

Lęk występujący w sytuacjach związanych z pracą odczuwają dużo częściej młodzi ludzie (60% osób w grupie 18-25 lat) niż osoby starsze (50% osób w grupie 40-58 lat i 31% badanych w wieku ponad 59. roku życia).

Czego boimy się w pracy?

Prawie połowa (dokładnie 47%) badanych przyznaje się do fobii lub lęku związanego z pracą. Większości osób taki stan utrudnia wykonywanie obowiązków. Co trzecia osoba ma trudność z dokończeniem jakiegoś projektu oraz przyznaje, że ogólnie źle radzi sobie w pracy. Aż 47% osób odrzuciłoby ofertę wymarzonej pracy, gdyby wiązała się ona ze zmierzeniem się ze swoim największym lękiem.

Polacy zmagają się w pracy z fobiami związanymi przede wszystkim z:

  • przemawianiem publicznym (63%),
  • tłumem (37%),
  • rozmową przez telefon (30%),
  • miejscami publicznymi (24%),
  • zamkniętą lub otwartą przestrzenią (16%).

W pracy obawiamy się:

  • wpadki/popełnienia błędu (61%),
  • obciążenia pracą (40%),
  • bycia nielubianym przez współpracowników lub szefa (39%),
  • zwolnienia (35%),
  • brania odpowiedzialności (34%),
  • podejmowania decyzji (31%).

– Polacy chyba nie są do końca szczęśliwymi pracownikami, skoro tak wielu osobom własny potencjał ograniczają lęki i fobie. I chociaż zaburzenia lękowe dotykają dziś wielu osób (żeby nie powiedzieć, że są powszechne), to warto zastanowić się nad tym, dlaczego aż 30% ankietowanych boi się rozmowy przez telefon, 39% – szefa, a 61% popełnienia błędu (co przecież jest rzeczą ludzką, również w pracy) - komentuje wyniki autorka badania, Marta Rojewska.

Aż 64% osób odczuwających w pracy lęki lub mających fobie, nie mówi o nich współpracownikom. Zaledwie 12% czuje, że może swobodnie rozmawiać na ten temat ze znajomymi z pracy. Jednocześnie aż 76% z nich uważa, że problemy ze zdrowiem psychicznym powinny być traktowane w pracy z taką samą powagą, jak problemy ze zdrowiem fizycznym.

– Badanie InterviewMe wskazuje na ciekawy aspekt – pomimo że wielu ludzi oddziela życie zawodowe od prywatnego, to jednak w pracy nie sposób uciec od swoich ograniczeń, lęków czy obaw. Drugą interesującą kwestią jest fakt, że wielu Polaków nie czuje się pewnie w pracy. Zaskakuje to, że tak bardzo boimy się wpadki, obciążenia obowiązkami, czy szefa – zauważa Wojciech Martyński, ekspert kariery w InterviewMe.

Zaskakiwać może fakt, że prawie co trzeci z nas odczuwa lęk przed rozmową przez telefon. Większość osób ukrywa swoje zaburzenia lękowe związane z pracą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu