Nie wiemy, jak postępować w sytuacji zagrożenia. „Liczby są alarmujące!". Sprawdź, co przygotować przed ewentualną ewakuacją lub ucieczką

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Warto trzymać istotne dokumenty w jednym miejscu. Podobnie jest z lekarstwami, zwłaszcza w przypadku osób, które chorują przewlekle. Przy okazji dobrze wyposażoną apteczkę warto mieć zawsze.
Warto trzymać istotne dokumenty w jednym miejscu. Podobnie jest z lekarstwami, zwłaszcza w przypadku osób, które chorują przewlekle. Przy okazji dobrze wyposażoną apteczkę warto mieć zawsze. 123RF/ alekseymatrenin
Dokumenty, lekarstwa, pieniądze, prowiant i telefon – te rzeczy Polacy zabraliby ze sobą podczas szybkiej ewakuacji. Jednocześnie większość badanych otwarcie przyznaje, że nie jest przygotowana na taką sytuację i nie wie, gdzie w pobliżu ich miejsca zamieszkania znajduje się najbliższy schron. – Zdecydowana większość Polaków nie jest przygotowana na sytuacje kryzysowe – alarmuje Rafał Sakowski z PCK. – Dostrzegamy potrzebę edukacji zwłaszcza wśród osób dorosłych. Może to stanowić cenną wskazówkę dla pracodawców – dodaje.

Spis treści

Czy Polacy wiedzą, jak się zachować w przypadku zagrożenia? „Liczby są alarmujące!"

Ostatnie 3 lata pokazały, że powinniśmy być bardziej wrażliwi na punkcie dbałości o własne bezpieczeństwo i zdrowie. Najpierw pandemia COVID-19, później wojna za wschodnią granicą, lokalne katastrofy klimatyczne, a teraz konflikt na Bliskim Wschodzie. To tylko potwierdza, że nie możemy pozostawać obojętnymi na edukację w kwestii tego, jak zachować się w sytuacji zagrożenia. Jednak wyniki badania na zlecenie Amazon są alarmujące! Jedynie 37 proc. Polaków wie, co dokładnie należy zrobić, aby uchronić siebie i bliskich przed niebezpieczeństwem w sytuacji zagrożenia, takim jak klęska żywiołowa lub wybuch konfliktu militarnego.

Z badania przeprowadzonego w marcu br. jasno wynika, że Polacy potrzebują przeszkolenia ze znajomości sygnałów alarmowych. Rozróżnia je zaledwie 40 proc. ankietowanych. Co ciekawe, odsetek pozytywnych odpowiedzi jest najwyższy wśród osób w wieku 18-24 (przekracza 50 proc.) i spada wraz z rosnącym wiekiem badanych. Najmniej optymistycznie sytuacja kształtuje się w grupie emerytów (osoby powyżej 65. roku życia), gdzie aż 80 proc. ankietowanych nie ma wiedzy w tym zakresie.

Polacy mają także braki w wiedzy dotyczącej lokalizacji schronów i miejsc doraźnego schronienia – negatywnych odpowiedzi na to pytanie udzieliło 62 proc. badanych. Kolejnym aspektem, w którym nasze społeczeństwo powinno pilnie uzupełnić swoją wiedzę, jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy. Co prawda, 63 proc. osób deklaruje, że potrafi to zrobić, jednak odsetek ten jest najwyższy w grupie wiekowej 18-24 (wynosi 74 proc.) i maleje wraz z rosnącym wiekiem badanych.

Liczby są naprawdę alarmujące. Zdecydowana większość Polaków nie jest przygotowana na sytuacje kryzysowe. To istotny problem, który wymaga podjęcia konkretnych działań – podkreśla Rafał Sakowski, koordynator ratownictwa w Polskim Czerwonym Krzyżu. – Wyniki badania świadczą o tym, że wiedza w tym zakresie jest niewystarczająca – dodaje.

Zdaniem Sakowskiego pojawia się tutaj wyraźna potrzeba „właściwego zaopiekowania i edukacji zwłaszcza wśród osób dorosłych". Jak podkreśla, „może to stanowić cenną wskazówkę dla pracodawców i być argumentem, że warto inwestować w działania szkoleniowe, między innymi z udzielania pierwszej pomocy". – Będzie to przydatne nie tylko w sytuacjach skrajnego zagrożenia, ale przede wszystkim na co dzień – w domu czy w pracy. Dzięki takiej wiedzy możemy troszczyć się o siebie wzajemnie, a być może kiedyś uratować komuś życie – przyznaje.

Te rzeczy musisz mieć zabezpieczone w domu

Jak pokazują dane – jedynie co czwarty Polak ma naszykowane najważniejsze rzeczy na wypadek potrzeby ewakuacji. Z kolei 58 proc. badanych nie jest przygotowana w tym zakresie.

– W sytuacjach zagrożenia najczęściej wpadamy w panikę i nie myślimy logicznie, dlatego warto zadbać o zabezpieczenie siebie i bliskich odpowiednio wcześniej – podpowiada Sakowski.

Dobrą praktyką jest trzymanie wszystkich istotnych dokumentów w jednym miejscu, np. w teczce w charakterystycznym kolorze, którą łatwo będzie znaleźć w kryzysowej sytuacji. Podobnie jest z lekarstwami, zwłaszcza w przypadku osób, które chorują przewlekle, ale nie tylko – dobrze wyposażoną apteczkę warto mieć zawsze – wymienia i przyznaje, że jednak większość z nas doskonale wie, że w domu powinniśmy mieć także m.in. naładowany power bank, latarkę czy świece. – Pytanie, czy za wiedzą teoretyczną idzie praktyczne przygotowanie? – podkreśla Rafał Sakowski.

Lista najpotrzebniejszych rzeczy:

  • pendrive ze skanami dokumentów
  • Waluta (dolar, euro), ewentualnie złoto
  • radioodbiornik (krótkie i długie fale)
  • mapa (okolicy) wraz z kompasem
  • filtr do wody (Sawyer, LifeStarw, BeFree)
  • menażka i metalowy kubek do przyrządzania lub otrzymywania posiłków

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu