Wizja przyszłości w firmach rodzinnych. Właściciele nie są optymistami. Wśród problemów niestabilność przepisów i coraz większa konkurencja

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Wielu właścicieli rodzinnych firm nie widzi przyszłości w optymistycznych barwach
Wielu właścicieli rodzinnych firm nie widzi przyszłości w optymistycznych barwach 123rf
Polskie firmy rodzinne deklarują raczej ponure nastroje. A perspektywę rozwoju biznesu w najbliższych miesiącach oceniają po prostu źle. Tak wnioski z badania „Firmy rodzinne” przeprowadzonego w ramach inicjatywy Urodzeni Przedsiębiorcy. Złe nastroje i czarna wizja przyszłości nie przeszkadzają jednak właścicielom rodzinnych firm przekonywać, że taki biznes ma sens i warto go prowadzić.

Firmy rodzinne to w naszym kraju ważna część gospodarki. Dominują przede wszystkim w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Według zeszłorocznych danych GUS w Polsce istnieje ok. 2 mln rodzinnych biznesów. Niestety, zmiany prawne, ich intensywność i szybkie tempo wprowadzania, negatywnie odbijają się na sytuacji rodzinnych przedsiębiorstw.

Wizja przyszłości w firmach rodzinnych. Jest aż tak źle?

Z badania „Firmy rodzinne” jasno wynika, że co czwarty właściciel, nie założyłby firmy, gdyby wiedział, z jakimi wyzwaniami wiąże się prowadzenie działalności, zwłaszcza w ostatnich latach. 10 proc. respondentów nadal zdecydowałoby się na własny biznes, ale wybrałoby inną branżę, 4 proc. deklaruje jasno – firmy prowadzić nie warto.

  • 75 proc. właścicieli firm rodzinnych chciałoby, aby w firmie pracowali członkowie rodziny.
  • 76 proc. chciałoby przekazać swój biznes następnemu pokoleniu.

„Firmy rodzinne w obecnych czasach mierzą się z wieloma wyzwaniami. Zmieniające się otoczenie, rosnąca konkurencja, digitalizacja, zmiany prawne, rotacja pracowników i wiele innych. Jednak rodzinny charakter przedsiębiorstwa silnie wpływa na jej stabilność, ponieważ firmy te nie dbają tylko o szybki rozwój, właściciele stawiają na kontynuację i planują na wiele lat - mówi Dr Adrianna Lewandowska, Prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego.

Z jakimi wyzwaniami mierzą się rodzinne biznesy?

Według właścicieli firm rodzinnych (48 proc. ankietowanych) największym wyzwaniem stojącym przed przedsiębiorcami w 2022 roku są rosnące koszty prowadzenia działalności (wysoka inflacja, wzrost kosztów energii). Firmy rodzinne obawiają się również:

  • utraty płynności finansowej (23,5 proc.),
  • niestabilności obecnych przepisów (25 proc.),
  • wzrostu konkurencji na rynku (18,5 proc.),
  • wyzwań związanych ze zrozumieniem prawa podatkowego (20 proc.).

Jedną z barier w rozwoju firm rodzinnych w Polsce są przepisy prawne. Aż 85 proc. właścicieli firm rodzinnych uważa, że prawo w Polsce nie sprzyja rozwojowi, a dla blisko 68 proc. prawo ich dotyczące w ogóle nie jest zrozumiałe. Ponadto, szczególnie nieprzystępne są nowe przepisy związane z wejściem w życie Polskiego Ładu. Co więcej, większość sądzi, że zmiany wynikające z Polskiego Ładu źle wpłynęły na ich działalność.

„W tym roku obserwujemy jak obecna sytuacja polskich przedsiębiorców osłabia prowadzenie biznesów. Firmom z sektora MMSP jest wyjątkowo ciężko, lecz z drugiej strony rodzinny charakter firmy stanowi niesamowity atut, przewagę i siłę. W obliczu trudnej sytuacji i prognoz na przyszłość zauważamy u naszych przedsiębiorców niesamowitą mobilizację i motywację do efektywnego działania oraz przetrwania zmian” – mówi Robert Rękas, Prezes Zarządu Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu