Dlaczego brakuje kobiet w zarządach firm? Na 500 największych polskich przedsiębiorstw, panie zasiadają w zarządach tylko 28 proc. z nich

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Żeby pań w zarządach było więcej musi zmienić się m.in. podejście ich samych - przekonują kobiety-przedsiębiorczynie.
Żeby pań w zarządach było więcej musi zmienić się m.in. podejście ich samych - przekonują kobiety-przedsiębiorczynie. Arkadiusz Gola
Anna Hanusiak-Tatarska, właścicielka firmy Hansped Transport i Spedycja, Patrycja Mordziołek, założycielka centrum Dobry Psycholog oraz Beata Drzazga, bizneswoman, założycielka wielu firm i prezeska - wymieniały się swoimi doświadczeniami jako kobiety jeśli chodzi o biznes. Wszystko po to, by ocenić rolę kobiet w biznesie i zdiagnozować problem, dlaczego wciąż jest ich stosunkowo mało.

Dlaczego brakuje kobiet w zarządach firm? Panie wciąż stanowią mniejszość w zarządach

Kobiety są przedsiębiorcze, ale mimo to jest ich mało, jeśli chodzi o najwyższe szczeble w przedsiębiorstwach. Jest jednak recepta, żeby pod tym względem było lepiej. Takie wnioski wysnuły przedsiębiorczynie, które wzięły udział w debacie: "rola kobiet w biznesie", jaka odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

O tym, że kobiet w zarządach największych polskich firm nadal jest mało najlepiej świadczą statystyki. Jak z nich wynika na 500 największych firm w Polsce, kobiety zasiadają w zarządach 28-proc. z nich. W przeliczeniu na liczby daje to ok. 140 z nich. Jeszcze mniej jest kobiet zarządzających firmami. Stanowią one jedynie 4-proc.

Tymczasem nie ma wątpliwości, że polskie kobiety mają dryg do biznesu. - Jesteśmy bardzo przedsiębiorcze. Kobiety są właścicielami 2/3 małych firm w Polsce - przytacza dane Anna Hanusiak-Tatarska, właścicielka firmy Hansped Transport i Spedycja.

Zdaniem Patrycji Mordziołek, założycielki centrum Dobry Psycholog, fakt, iż wbrew temu, że kobiety stanowią większą część populacji, a dalej jest ich mniej w zarządach to kwestia społeczna. Chodzi między innymi o to, że kobiety blokuje się jeśli chodzi o wyższe stanowiska. Zdarza się też jednak i tak, że to one same się do nich nie dopuszczają.

- To jest w świadomości kobiet, że "i tak i nie zdziałamy, nie osiągniemy sukcesu" - zwraca uwagę na smutny aspekt braku kobiet w zarządach, Patrycja Mordziołek.

Z kolei Beata Drzazga, bizneswoman, której flagowym przedsiębiorstwem jest medyczna firma BetaMed uważa, że wśród niektórych pań wciąż pokutuje podejście z czasów PRL-u.

- "Za komuny" było w głowach ludzi, że szefem, dyrektorem, jest mężczyzna. Kobiety miały wmawiane, że najlepiej wygląda, jak jest mamą, żoną i jest w domu - zauważa Beata Drzazga, dodając, że wiele kobiet nadal jest o tym przekonanym. - Wiele kobiet po prostu się boi, że na starcie zostaną zdyskwalifikowane z różnych stereotypowych powodów - oceniły zgodnie uczestniczki debaty.

Kobiety-przedsiębiorczynie: Edukacja i zmiana sposobu myślenia kobiet sprawi, że będzie ich więcej w zarządach

Sposobem na większą ilość kobiet w zarządach jest zmiana, która musi zajść w nich samych.

- Kobieta musi znać swoją wartość. Wtedy będzie łatwiej nam budować firmy, w których kobiety i mężczyźni będą funkcjonować na tych samych zasadach - zauważa Anna Hanusiak-Tatarska.

- My naprawdę jesteśmy w stanie dużo zdziałać - wtóruje Patrycja Mordziołek.

Żeby kobiet na stanowiskach w zarządach było więcej, mogą się też przyczynić same przedsiębiorczynie.

- Nasza rola jest taka, że inspirować kobiety do zmiany. Żeby się nie bały. Jeżeli w świecie korporacji i biznesu, mężczyźni wyczują, że kobiety się boją, to wiemy jak to się kończy - dodaje założycielka centrum Dobry Psycholog.

- Nasza droga nie wygląda idealnie. Jesteśmy w takim miejscu jakim jesteśmy, ale było dużo wyrzeczeń, wiele porażek. Porażkę trzeba obrócić w sukces - mówią zgodnie uczestniczki debaty.

Kobiety zamiast walczyć o pozycje w zarządach wolą tworzyć własne biznesy?

Założycielki, prezeski i właścicielki firm widzą też pewną prawidłowość. Według niej, kobiety nie chcą walczyć o pozycje w zarządach. Za to same wolą być sobie szefami, tworząc swój własny biznes.

- Może tak być, że kobiety, kiedy czują, że trzeba się o stołki bić, to się wycofują i swoje firmy otwierają - stawiają tezę przedsiębiorczynie.

- Ja bym nie walczyła, tylko swoją firmę otworzyła. Albo od razu poszła do zarządu. I to radzę silnym kobietom - doradza Beata Drzyzga.

Biznesy, którymi rządzą kobiety różnią się od tych męskich

Ponadto zdaniem właścicielek firm, w przedsiębiorstwach, którymi zarządzają kobiety panuje zdrowa atmosfera.

- Biznes dla mnie to nie jest tylko wymaganie. Jest tam ten drugi aspekt, jakim jest matkowanie - przekonuje właścicielka firmy Hansped Transport i Spedycja.

- Uważam, że pracowników należy bardzo szanować. Oni z nami pracują. Widzą nasze traktowanie, nasze serce i to samo dają. I nie ma nic piękniejszego w pracy niż rodzinna atmosfera - dodaje Patrycja Mordziołek.

Znaczenie ma też mieć kobieca intuicja.

- Jesteśmy w stanie intuicyjnie wyłapać pracownika, który nie robi dobrze dla ogółu. Jeżeli osoba jest toksyczna, trzeba jej podziękować - zaznaczają przedsiębiorczynie.

Głównym patronem medialnym wydarzenia jest Polska Press Grupa, wydawca m.in. serwisu i magazynu „Strefa Biznesu”, 22 serwisów i dzienników regionalnych, ponad 500 serwisów miejskich, skonsolidowanych pod marką NaszeMiasto.pl, ogólnopolskiego portalu informacyjnego i.pl oraz serwisów e-commerce, branżowych i tematycznych, w tym: Sportowy24.pl, Gol24.pl, Telemagazyn.pl i Shownews.pl. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dlaczego brakuje kobiet w zarządach firm? Na 500 największych polskich przedsiębiorstw, panie zasiadają w zarządach tylko 28 proc. z nich - Dziennik Zachodni

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu