Rośnie popyt na zrównoważone opakowania. Klienci wybierają je coraz częściej. Czym można zastąpić plastik?

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju opakowania musza być wielokrotnego użycia, zdatne do recyclingu albo do kompostowania.
Zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju opakowania musza być wielokrotnego użycia, zdatne do recyclingu albo do kompostowania. 123rf
Elementy plastikowe sukcesywnie zastępuje się odnawialnymi surowcami ekologicznymi jak tektura, tektura wykonana z traw lub odpadów rolnych. Głośne dyskusje na temat zanieczyszczenia środowiska plastikiem pokazują, jak ważny staje się temat zastąpienia opakowań z tego tworzywa, tymi, które są wykonane z przyjaznych dla natury surowców. Dlaczego opakowania zrównoważone są tak ważne?

Plastikowe okienka i wkładki są modyfikowane na rzecz zrównoważonych rozwiązań, a w odniesieniu do całości opakowania zaczyna się stosować inne materiały. Coraz większy wpływ zyskuje odpowiedzialny proces produkcji:

  • efektywna energetycznie i ekologiczna produkcja,
  • unikanie / redukcja i kompensacja emisji CO2,
  • odpowiedzialne postępowanie z pracownikami i surowcami oraz
  • certyfikowane zarządzanie zrównoważonym rozwojem jest już standardem.

Opakowania powinny być wielokrotnego użycia. Czy są?

- Zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju opakowania musza być wielokrotnego użycia, zdatne do recyclingu albo do kompostowania (wskazane kompostowanie przydomowe). Ze względu na globalną sytuację trend zwolnił i obecnie najważniejsze jest zabezpieczenie produkcji w standardowe rozwiązania. Sytuacja globalna przyspieszyła transformację materiałową w kierunku zminimalizowania użycia surowców kopalnych na rzecz materiałów pochodzących ze źródeł odnawialnych – mówi Marcin Szumigaj, R&D Manager Grupy Akomex.

Na przykład Francja od 1 stycznia 2022 roku ustawowo w wewnętrznych przepisach zobowiązała do stosowania opakowań celulozowych do pakowania owoców i warzyw, do tej pory nawet pojedyncze ogórki były tam pakowane w plastik. Ograniczenia rynkowe w dostępie do materiałów ropopochodnych wymuszają nieszablonowe podejście do zmian i rozwoju opakowań gdzie kluczową rolę stanowią wspomniane cechy jak recycling. W Polsce wciąż nie wiadomo kiedy i w jakim zakresie zostanie wdrożona „dyrektywa plastikowa”.

- Należy jednak mieć na uwadze, że papier nie jest remedium na wszystko ponieważ nie da się w 100 proc. zastąpić tworzyw materiałami wyłącznie celulozowymi ze względu na właściwości barierowe. Dlatego ważne jest wypracowanie kompromisu pomiędzy zużyciem materiałów, aby wypracować rozwiązanie zabezpieczające pakowany produkt w sposób adekwatny do pakowanego produktu – tłumaczy Szumigaj.

Mniej znaczy więcej – to popularne hasło w wielu dziedzinach życia. Dotyczy również dbania o środowisko. Jeżeli chodzi o rozwiązania w zakresie opakowań, coraz większe znaczenie ma redukcja objętości transportowej. Nieszablonowe konstrukcje opakowań redukują ilość zużytego materiału. Tam, gdzie nie można lub nie wolno całkowicie zrezygnować z opakowań, liczą się rozwiązania, które przekonają do siebie klienta swoją prostotą.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Warszawa, ul. Wawelska 52/54
Autopromocja

Szczególnie jest to ważne kiedy gwałtownie rosną koszty związane z transportem. Zdecydowanie wzrastają także koszty transportu międzynarodowego. W 2021 roku ceny frachtów wzrosły średnio o ok 10 proc. Początek 2022 przyniósł kolejne podwyżki w granicach 5 proc., ale należy spodziewać się kolejnych podwyżek związanych ze wzrostem ceny paliwa i brakiem wykwalifikowanych kierowców.

Szacuje się, że w całej Europie brakuje około 400 tysięcy kierowców, a w samej Polsce około 120 tys. więc to na pewno przełoży się na dalszy wzrost cen usług transportowych.

- Redukcja wagowa użytego materiału opakowaniowego do absolutnego minimum pozwalającego na wypracowanie odpowiedniej ochrony pakowanego produktu, kompromis surowcowy (kombinacje materiałów pozwalających uzyskać odpowiednią ochronę, redukcja materiałów kopalnych), a także unikanie uciążliwych połączeń surowców uniemożliwiających recycling. Konsumenci wybierają coraz częściej „przyjazne opakowania” czyli takie, które kojarzą się z małym wpływem na środowisko, prostotą wykonania i łatwością utylizacji – podsumowuje Marcin Szumigaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu