Raport o inflacji. Narodowy Bank Polski przedstawił prognozy dotyczące cen. Inflacja może przekroczyć 20 proc.

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
– Wzrost inflacji w ostatnim okresie wynikał głównie z silnego wzrostu cen surowców, który nasilił się po rozpoczęciu rosyjskiej agresji zbrojnej przeciw Ukrainie – wskazano w raporcie.
– Wzrost inflacji w ostatnim okresie wynikał głównie z silnego wzrostu cen surowców, który nasilił się po rozpoczęciu rosyjskiej agresji zbrojnej przeciw Ukrainie – wskazano w raporcie. Adam Jankowski/ Polska Press
Jak ocenia Narodowy Bank Polski w opublikowanym we wtorek raporcie, inflacja w Polsce z 50-procentowym prawdopodobieństwem znajdzie się w przedziale 13,2–15,4 procent. W pierwszych miesiącach 2023 roku inflacja może sięgnąć 19 proc. – Nowy "Raport o inflacji" NBP maluje bardzo pesymistyczny obraz kolejnych kwartałów – oceniają analitycy Banku Pekao.

Narodowy Bank Polski w opublikowanym we wtorek raporcie dotyczącym inflacji prognozuje, że znajdzie się ona w przedziale 13,2–15,4 procent, przy zachowaniu 50- procentowego prawdopodobieństwa. Środek przedziału wynosi 14,3 procent. Przypomnijmy, w marcu prognozowano, że wyniesie 10,75 proc.

Prognozy NBP:

  • 2022 r. 13,2– 15,4 proc.
  • 2023 r. 9,8– 15,1 proc.
  • 2024 r. 2,2– 6,0 proc.

– Wzrost inflacji w ostatnim okresie wynikał głównie z silnego wzrostu cen surowców, który nasilił się po rozpoczęciu rosyjskiej agresji zbrojnej przeciw Ukrainie – czytamy w raporcie Narodowego Banku Polskiego.

Jak czytamy w raporcie NBP, "niemal do końca horyzontu projekcji" - czyli 2024 r. - inflacja CPI nie powróci do przedziału odchyleń od celu inflacyjnego banku centralnego.

Ponadto wskazano, że "scenariusz centralny bieżącej projekcji jest w istotnym stopniu determinowany przez makroekonomiczne skutki agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie obejmujące w szczególności dalszy silny wzrost cen surowców energetycznych i rolnych na rynkach światowych".

Jak wyjaśniono, inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności i energii) wyniesie w tym roku 8,9 proc., w roku przyszłym spadnie do 7,5 proc., a w roku 2024 wyniesie 4,2 proc.

Analitycy Banku Pekao podkreślają, że "przy prognozie inflacji trzeba pamiętać o założonym przez NBP obowiązywaniem Tarczy do końca października. W takim scenariuszu inflacja mocno przyspiesza w 4Q22 ze szczytem w 1Q23 prawie 19%. W przedziale celu inflacyjnego jesteśmy na styk pod koniec 2024 r.".

Co z PKB?

Prognozy dla wzrostu PKB Polski zostały obniżone. Zgodnie z przewidywaniami banku centralnego, w 2022 r. tempo wzrostu PKB wyniesie 3,9-5,5 proc. Z kolei w 2023 r. - wzrost ma wynieść 0,2-2,3 proc.

– W dalszym horyzoncie projekcji w coraz większym stopniu niekorzystnie na krajową aktywność gospodarczą będzie oddziaływać oczekiwane spowolnienie wzrostu PKB w głównych gospodarkach rozwiniętych oraz istotny spadek napływu funduszy europejskich po zakończeniu wydatkowania środków z perspektywy UE na lata 2014-2020 – czytamy w raporcie.

– Wszystko jednak wskazuje na to, że i tym razem prognozy NBP podzielą los tych z marca 2022 r., tj. nie sprawdzą się. Według nas rynek pracy zostanie mocniej dotknięty skutkami obniżenia aktywności gospodarczej. Założono również zbyt optymistycznie spadki głównych indeksów cen na rynkach rolnym, energetycznym i surowcowym. Ceny obecnie rzeczywiście spadają, nawet momentami do poziomów sprzed wybuchu wojny, ale płynność i zmienność tego rynku jest tak wysoka, że zakładanie w perspektywie dwuletniej malejącego trendu jest w naszej ocenie scenariuszem zbyt optymistycznym – komentuje Mariusz Zielonka, Konfederacja Lewiatan.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu