Polacy za rzadko chodzą po podwyżki? „W najczęstszym scenariuszu starania te kończyły się sukcesem"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Tylko 4 na 10 badanych zna zasady, na jakich przyznaje się podwyżki w ich firmie.
Tylko 4 na 10 badanych zna zasady, na jakich przyznaje się podwyżki w ich firmie. Unsplash/ hunters race
– Tylko 5 proc. pracowników zbadanych przez Pracuj.pl określa swoje obecne wynagrodzenie jako zdecydowanie zadowalające – komentuje dla Strefy Biznesu Anna Goreń, Starsza specjalistka ds. PR i CSR Pracuj.pl. Jednocześnie zwraca uwagę, że trochę ponad połowa badanych starała się o podwyżkę w ciągu ostatnich 12 miesięcy. – Co ciekawe, w najczęstszym scenariuszu starania te kończyły się sukcesem – przyznaje. Co nas motywuje do starań o podwyżkę?

Spis treści

Polacy niezadowoleni z wynagrodzenia ale po podwyżki chodzą rzadko

Spora część funkcjonujących na rynku pracy Polaków deklaruje niezadowolenie z otrzymywanego wynagrodzenia – wynika z badania pracuj.pl.

– Tylko 5 proc. pracowników zbadanych przez Pracuj.pl określa swoje obecne wynagrodzenie jako zdecydowanie zadowalające. Wśród głównych przyczyn niezadowolenia respondentów i respondentek jest przede wszystkim brak wzrostu pensji przy wzroście inflacji (64 proc.) oraz niewystarczające środki na oszczędzanie na przyszłość – tak odpowiedziało 49 proc. ankietowanych – komentuje dla Strefy Biznesu Anna Goreń, Starsza Specjalistki PR i CSR w Pracuj.pl. – 34 proc. kobiet i 25 proc. mężczyzn deklaruje z kolei, że ich zarobki są niewystarczające, by zadbać o codzienne potrzeby życiowe. Sposobem na te bolączki może okazać się podwyżka – dodaje.

Czy ta sytuacja poprowadzi osoby aktywne zawodowo w stronę gabinetu prezesa i skłoni do poproszenia o zwiększenie wynagrodzenia? Jest na to szansa – już sam wzrost inflacji pchnął połowę Polaków do poproszenia o podwyżkę.

Goreń zauważa w komentarzu dla nas, że badani zapytani o to, kiedy ostatnio wzrosło ich wynagrodzenie, w największej mierze deklarowali, że miało to miejsce w ciągu ostatnich sześciu miesięcy – odpowiedziało tak 35 proc. respondentów. – 26 proc. osób z kolei na taki wzrost mogło liczyć w ciągu ostatniego roku, a 19 proc. – w ciągu dwóch lat – wymienia i dodaje jednocześnie, że jedna na 10 osób deklaruje, że nigdy nie dostała podwyżki.

Jak często Polacy chodzą po podwyżkę?

Ekspertka przyznaje, że łącznie 56 proc. badanych starało się o podwyżkę w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Znacznie częściej były to osoby młodsze – najczęściej przedstawiciele i przedstawicielki pokolenia Z, a w najmniejszym stopniu o podniesienie pensji zabiegały osoby reprezentujące pokolenie pracowników silver.

– Co ciekawe, w najczęstszym scenariuszu starania te kończyły się sukcesem – 64 proc. badanych otrzymało pozytywną decyzję o przyznaniu podwyżki. 1/5 respondentów musiała zmierzyć się z odmową, ale pracodawca podał argumenty i wskazał, co musi się zdarzyć, by dostać podwyżkę w przyszłości. Z kolei 17 proc. pracowników starających się o zwiększenie swojego wynagrodzenia trafiło na odmowę bez podania przyczyn – wymienia Goręń.

Co nas motywuje do starań o podwyżkę?

Do starań o podwyżkę najczęściej motywuje nas wzrost kompetencji – nowy certyfikat lub szkolenie. Wśród pozostałych powodów znalazły się między innymi: awans lub otrzymanie dodatkowych obowiązków, wzrost zadłużenia, alternatywna, bardziej atrakcyjna oferta pracy lub otrzymanie kredytu hipotecznego.

– Warto, aby pracodawcy traktowali koszty związane z podwyżkami dla pracowników jak dobrą inwestycję. 62 proc. badanych deklaruje, że ich zdaniem niewielkie bonusy pieniężne lub wartościowe benefity pozapłacowe pokazują im, że pracodawca docenia ich pracę. W dobie cichego odchodzenia i dużej mobilności na polskim rynku pracy, dla organizacji taka forma sygnału skierowanego w stronę pracowników, może okazać się działaniem na wagę złota – wyjaśnia ekspertka.

Zasady przyznawania podwyżek

Zasady, na jakich przyznaje się podwyżki i premie w miejscu pracy, wbrew pozorom, nie są jasne dla wszystkich pracowników. Z badania wynika, że zaledwie 4 na 10 pracowników przyznaje, że te zasady zna i nie ma co do nich wątpliwości. Niemal jedna trzecia pracowników deklaruje, że nie ma w tym zakresie odpowiedniej wiedzy, a podobna liczba badanych – nie ma na ten temat zdania.

Z drugiej strony 36 proc. badanych pracowników deklaruje, że ma dostateczną wiedzę, jak skutecznie negocjować podwyżkę z pracodawcą. Brak takiej pewności wyraża z kolei 27 proc. respondentów. Podobnie sprawa wygląda w zakresie pewności swoich kompetencji – 32% badanych uważa, że wiedzą oni, jak negocjować wynagrodzenie z pracodawcą, 28bproc. z nich z kolei twierdzi, że brakuje im tej wiedzy.

– 37 proc. respondentów badania zaznacza, że ich pracodawca nie zakomunikował im jasno i transparentnie, jakie cele muszą oni spełnić, by otrzymać podwyżkę – podsumowują autorzy badania.

– Bezsprzecznie można przyjąć, że w czołówce najniebezpieczniejszych zawodów w kraju są górnicy i pracownicy przemysłu ciężkiego – wskazuje ekspert.

Najbardziej niebezpieczne zawody w Polsce. Sprawdź gdzie ryz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co z ofertami pracy sezonowej? Jakie stawki?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu