Na złocie można jeszcze zarobić? Rok 2022 zakończył się najwyższą sprzedażą złota od roku 1967 roku. Warto inwestować w ten kruszec?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Jak wynika z danych Światowej Rady Złota, Polska posiada największe rezerwy złota w Europie Środkowo-Wschodniej.
Jak wynika z danych Światowej Rady Złota, Polska posiada największe rezerwy złota w Europie Środkowo-Wschodniej. Szymon Starnawski/Polska Press
Złoto od początku roku zanotowało wyraźny wzrost. Jednak, jak podkreślają eksperci, inwestycji w złoto nie powinno się rozważać pod kątem szybkiego zysku, a raczej myśleć o tym w kontekście długofalowej inwestycji. Eksperci prognozują, że w 2023 roku będziemy mieć do czynienia z umiarkowanym wzrostem na rynku złota. Warto inwestować w ten kruszec?

Zwiększone zainteresowanie złotem widać już od dłuższego czasu, a co istotne, tendencja ta się utrzymuje i umacnia – wskazują eksperci formy Tavex. Jak podano, sprzedaż złota zanotowana przez firmę w 2022 roku przekroczyła tę z 2021 roku o około 25 proc. Złoto od początku roku zanotowało wyraźny wzrost, o około 4,5 proc. patrząc na wyceny w PLN oraz ponad 5,5 proc. w USD. Łatwo więc przeliczyć, że ci, którzy kupili uncję złota na początku stycznia br., są na plusie ponad 350 zł.

– Wzrost popularności złota potwierdza również Światowa Rada Złota, która podaje, że w III kwartale 2022 roku globalny popyt na złoto (bez uwzględnienia rynku pozagiełdowego OTC) był o 28 proc. wyższy wobec analogicznego okresu poprzedniego roku i wyniósł 1.181,5 ton. Rok 2022 zakończył się najwyższą sprzedażą złota od roku 1967 – poinformowano w komunikacie.

Nieruchomości i złoto najpopularniejsze wśród inwestorów

Według badań firmy Tavex za 2022 roku, respondenci zapytani o to, w co warto inwestować, na pierwszym miejscu wskazywali nieruchomości (28 proc.), a na drugim miejscu wskazywali złoto (28 proc.).

Jednocześnie powołując się na dane Światowej Rady Złota, które zostały opublikowane na początku stycznia br., wskazano, że Polska posiada największe rezerwy złota w Europie Środkowo-Wschodniej. W naszych skarbcach znajduje się 228.67 ton kruszcu.

Co dalej z cenami złota?

Przyczyn aktualnych wzrostów cen złota można upatrywać m.in. w słabnącym dolarze oraz spadku inflacji w USA i oczekiwaniach na wolniejsze podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną Stanów Zjednoczonych.

Eksperci prognozują, że w 2023 roku będziemy mieć do czynienia z umiarkowanym wzrostem na rynku złota. Jak tłumaczą, sprzyjać temu będą ujemne realne stopy procentowe i niepewna sytuacja geopolityczna. Przeciwko złotu będzie z kolei zauważalny spadek siły nabywczej Polaków – priorytetem pozostają codzienne zakupy, a nie budowanie oszczędności, zwłaszcza w trudnych czasach.

Wartość rynku kryptowalut drastycznie spadła

Wartość rynku kryptowalut spadła ze szczytu na poziomie 2,82 bln do ok. 860 mld dolarów na zakończenie 2022 r. Z 75 największych kryptowalut na świecie tylko jedna zyskała w 2022 r. pozytywną stopę zwrotu. Bitcoin finiszował z roczną stratą przekraczającą 63 proc.

– Wcześniej za sukcesem kryptowalut mogła stać polityka monetarna banków centralnych. Działania mające na celu pobudzenie gospodarek po pandemii poprzez dostarczenie taniego pieniądza i rekordowo niskich stóp procentowych mogły prowadzić do powstawania baniek spekulacyjnych. W najbliższym czasie możemy nie zobaczyć wzrostów na tym rynku, ponieważ obecnie znajdujemy się w cyklu coraz wyższych stóp procentowych i zacieśniania polityki pieniężnej – komentuje Grzegorz Dróżdż, młodszy analityk Conotoxia Ltd, cytowany w przesłanym nam komentarzu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu