Kiedy kredyt #naStart? „Chcemy, by nowe przepisy weszły w życie w drugiej połowie 2024 roku". Deweloperzy wskazali konkretną datę

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
PAP
PAP
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ministerstwo Rozwoju i Technologii odsłoniło karty w sprawie nowego wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania, znanego jako kredyt #naStart. Niektórzy deweloperzy spodziewają się, że nowe przepisy zaczną obowiązywać już we wrześniu 2024 roku.

Spis treści

Zgodnie z zapowiedzią ministra finansów, kredyt #nastart wejdzie w życie w drugiej połowie 2024 roku.
Chcemy, by nowe przepisy dot. kredytu #na start weszły w życie w drugiej połowie 2024 r. – ogłosił minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman. Karolina Misztal/ Polska Press

Kredyt #naStart. Nowe przepisy już w drodze

– Chcemy, by nowe przepisy, będące jednym z trzech elementów strategii rozwoju budownictwa i mieszkalnictwa w Polsce, weszły w życie w drugiej połowie 2024 r. – ogłosił minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman.

Ta zapowiedź spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno wśród deweloperów, jak i osób planujących budowę własnego domu. Jak podaje wtorkowa „Gazeta Wyborcza", projekt ustawy wprowadzającej kredyt #naStart jest obecnie w fazie konsultacji, co wskazuje na bliskie finalizowanie prac nad tym ambitnym przedsięwzięciem.

Deweloperzy, świadomi nadchodzących zmian, już teraz dostosowują swoje oferty, aby maksymalnie wykorzystać potencjał nowego programu. Z danych Otodom Analytics wynika, że sprzedaż lokali mieszkalnych na siedmiu głównych rynkach w Polsce wzrosła, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu nabywców. Średnia kwota kredytu mieszkaniowego wynosi obecnie już 417,69 tys. zł i jest o 26,3 proc. wyższa niż przed rokiem.

Deweloperzy w oczekiwaniu na #naStart

Dynamiczny rozwój rynku nieruchomości widoczny jest nie tylko w statystykach sprzedaży, ale również w działaniach deweloperów, którzy nie zwalniają tempa.

– W marcu oddali do użytkowania 11 327 mieszkań. To o 1,5 tys. więcej niż w lutym. W marcu uzyskali też blisko 20 tys. pozwoleń na budowę kolejnych lokali - to ponad 4 tys. więcej niż w lutym tego roku i aż o 6,6 tys. więcej niż w marcu 2023 – podkreśla „GW" To ma potwierdzać, że branża nie tylko utrzymuje wysokie tempo prac, ale również aktywnie reaguje na zmieniające się warunki rynkowe.

Oprócz tego, deweloperzy rozpoczęli budowę większej liczby mieszkań. – W marcu deweloperzy rozpoczęli budowę 15 764 mieszkań - 1,5 tys. więcej niż w lutym tego roku i o 4,7 tys. więcej niż w marcu 2023 r. – wskazują najnowsze dane, na które powołuje się gazeta.

Zwiększone zainteresowanie inwestycji w nieruchomości może być również efektem przesunięcia terminu wejścia w życie ustawy przeciwdziałającej patodeweloperce, co deweloperzy wykorzystali, uzyskując zezwolenia na starych zasadach.

Z drugiej strony dynamika wzrostu cen nowych mieszkań w największych miastach w ujęciu miesięcznym znacząco spadła, a w niektórych przypadkach nowe lokale pierwszy raz od wielu miesięcy nie zdrożały - wynika z najnowszego odczytu Wskaźnika Inflacji Mieszkaniowej.

Perspektywy dla przyszłych nabywców mieszkania

Program #naStart ma nie tylko zwiększyć dostępność mieszkań na rynku, ale również zachęcić prywatnych inwestorów do rozpoczęcia budowy. – Wiele osób zdecydowało się ruszyć z budową, nie czekając na decyzję polityków – podkreśla „GW". Decyzja o rozpoczęciu inwestycji bez wsparcia rządowego jest podyktowana obawami przed wzrostami cen materiałów budowlanych, co pokazuje, że przyszli właściciele aktywnie reagują na zmiany na rynku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu