Milion euro dla jednego z polskich miast? Rusza europejski konkurs na innowacyjność. Które miasta mają szansę?

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Okrągły milion lub 500 tys. euro czeka na europejskie miasto, które zyska tytuł Europejskiej Stolicy Innowacji.
Okrągły milion lub 500 tys. euro czeka na europejskie miasto, które zyska tytuł Europejskiej Stolicy Innowacji. Sylwia Dąbrowa / Polska Press
Unia Europejska już przyjmuje zgłoszenia do 10. edycji konkursu o nagrodę Europejskiej Stolicy Innowacji. Nagroda przyznawana jest europejskim miastom, które są liderami innowacji przynoszących korzyści ich mieszkańcom. W ubiegłym roku Warszawa zajęła drugie miejsce, a które polskie miasta mają szansę na milion euro nagrody w tym roku?

Spis treści

Europa szuka miast innowacyjnych

Nagrody Europejskiej Stolicy Innowacji (iCapital) wspierane są rzez Europejską Radę Innowacji (EIC) w ramach programu Horyzont Europa. Są wyrazem uznania dla tych europejskich miast, które pod kątem zarządzania otwierają się na eksperymenty i starają się być wzorem dla innych miast. Chodzi o przesuwanie granic technologii w stronę korzyści dla wszystkich obywateli.

Dziesiątą edycję konkursu otworzył Dyrektor Europejskiej Rady ds. Innowacji i Agencji Wykonawczej ds. MŚP w mieście Linköping w Szwecji, które stało się Europejskim Miastem Wschodzących Innowacji w 2023.

Nagrody Europejskiej Stolicy Innowacji przyznawane są miastom, które wykorzystują innowacje do zmiany krajobrazu miejskiego, stawiania czoła wyzwaniom demograficznym i gospodarczym oraz umieszczania obywateli w centrum procesów decyzyjnych (...) To jest 10. edycja konkursu i zachęcam wszystkie kwalifikujące się miasta do składania wniosków - mówi Iliana Ivanova, Komisarz ds. Innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży.

Organizatorzy szukają miast, które dążą do zielonej i cyfrowej transformacji w Europie, co tworzy lepszą przyszłość dla każdego z nas.

Milion euro dla jednego z europejskich miast

W konkursie przyznanych zostanie łącznie sześć nagród w dwóch kategoriach:

  • Europejska Stolica Innowacji
  • Wschodzące Innowacyjne Miasto

Miasto, które zdobędzie tytuł Europejskiej Stolicy Innowacji 2024, otrzyma 1 milion euro. Ponadto dwaj pierwsi laureaci z tej kategorii otrzymają po 100 000 euro, natomiast w kategorii Wschodzące Innowacyjne Miasto zwycięzca otrzyma 500 000 euro. Dwóch laureatów uzyska po 50 000 euro.

Wszyscy zwycięzcy oraz zdobywcy drugiego miejsca zostaną zaproszeni do dołączenia do sieci EIC Prizes Alumni, prestiżowej grupy poprzednich zwycięzców iCapital, aby dzielić się swoją wiedzą, omawiać wspólne wyzwania oraz współpracować.

Które miasto mogą wziąć udział w konkursie?

Konkurs jest otwarty dla miast liczących co najmniej 50 000 mieszkańców z państw członkowskich UE i krajów stowarzyszonych z programem Horyzont Europa. Dwie komisje złożone z niezależnych ekspertów, ocenią, w jaki sposób miasta kandydujące przesuwają granice innowacji, biorąc pod uwagę następujące kryteria:

  • Wdrażanie eksperymentów;
  • Zwiększenie i przyspieszenie rozwoju start-upów i MŚP;
  • Budowanie ekosystemu i wspieranie synergii między sektorem publicznym, przemysłem, środowiskiem akademickim i obywatelami;
  • Rozszerzenie zdolności innowacyjnych miasta, aby stało się wzorem do naśladowania dla innych miast; Innowacyjna wizja miasta, która pozytywnie przekształca miasto i rozwija zrównoważony ekosystem innowacji;
  • Prawa obywateli - wykorzystanie innowacji w celu wzmocnienia demokracji, ochrony praw obywateli, wspierania spójności społecznej i zapewnienia integracji ze szczególnym uwzględnieniem mniejszości, płci, niepełnosprawności lub rasy.

Wnioski można składać od 5 marca do 18 czerwca 2024 r. (do godz. 17:00:00 CET) poprzez portal Funding & Tenders.

Dotychczasowe laureaci Europejskiej Stolicy Innowacji to: Barcelona (2014), Amsterdam (2016), Paryż (2017), Ateny (2018), Nantes (2019), Leuven (2020), Dortmund (2021), Aix-Marseille Provence Metropole (2022) i Lizbona (2023). Natomiast zwycięzcy w kategorii Wschodzące innowacyjne miasto to: Vantaa (2021), Haarlem (2022) i Linkoping (2023).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu