Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. „Chcę, aby do końca tej kadencji Sejmu wdrożone w Polsce zostały przepisy skracające czas pracy"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przyznała, że chce, aby do końca tej kadencji wdrożone w Polsce zostały przepisy skracające czas pracy. – Nawet 44 proc. badanych pracowników uważa, że takie rozwiązanie mogłoby zwiększyć nasze zaangażowanie i produktywność, co docelowo byłoby dla nas dobrym rozwiązaniem – mówi nam Wojciech Mulik z ClickMeeting i dodaje, że niemal 10 proc. Polaków uważa, że nie pracujemy za dużo, pomimo że z danych Eurostatu wynika, że jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych narodów Europy.

Spis treści

Na taką rewolucję wciąż nie są jednak gotowe polskie firmy
Jak poinformował resort rodziny, pracy i polityki społecznej, prowadzone są analizy dotyczące możliwości skrócenia czasu pracy. Do końca tej kadencji Sejmu mają zostać wdrożone przepisy skracające czas pracy. Unsplash/ Toms Rīts

Skrócenie czasu pracy jeszcze w tej kadencji Sejmu

– Szefowa resortu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała, że do końca tej kadencji Sejmu zostaną wprowadzone przepisy, dzięki którym będziemy pracowali 4 dni w tygodniu, przy zachowaniu obecnego wynagrodzenia – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Wojciech Mulik, ClickMeeting.

Brzmi to bardzo obiecująco, jednak zarówno pracodawcy, jak i sami pracownicy zastanawiają się nad ewentualnymi kosztami, oraz produktywnością w takim modelu pracy. Równocześnie część osób domaga się zmian, a z danych Eurostatu wynika, że Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów Europy.

Mulik przyznaje, że pewnym zaskoczeniem dla autorów badania jest to, że niecałe 10 proc. Polaków uważa, że nie pracujemy za dużo, nawet pomimo faktu, że jesteśmy jednym z najbardziej przepracowanych narodów w Europie. – Blisko 70 proc. badanych nie uważa, że ma zbyt dużo obowiązków w obecnym miejscu pracy – podsumowuje.

63 proc. ankietowanych deklaruje, że ilość zadań, które mają do wykonania w trakcie dnia, jest odpowiednia. Natomiast 24 proc. twierdzi, że ma obecnie za dużo pracy. Co dziesiąty respondent oczekuje więcej wyzwań, a 3 proc. nie ma zdania na ten temat. Ankietowani odpowiedzieli również na pytanie, czy Polacy są pracowici. Twierdząco odpowiada nawet 79 proc. respondentów, 13 proc. nie ma wyrobionej opinii na ten temat, a 8 proc. uważa, że nie pracujemy zbyt wiele.

Polacy nie wiedzą, jak 4-dniowy tydzień pracy wpłynie na produktywność

– Nawet 44 proc. badanych pracowników uważa, że takie rozwiązanie mogłoby zwiększyć nasze zaangażowanie i produktywność, co docelowo byłoby dla nas dobrym rozwiązaniem – dodaje. – 66 proc. ankietowanych jest w ogóle za wprowadzeniem krótszego tygodnia pracy, natomiast równocześnie blisko co piąty badany twierdzi, że takie rozwiązanie może zmniejszyć naszą produktywność, a 29 proc. twierdzi, że nasz produktywność nie ulegnie zmianie – mówi.

Tak dużą liczbę wskazań dotycząca obniżenia produktywności Mulik tłumaczy faktem, że „dla części osób więcej wolnego czasu przekłada się na mniejszą chęć do pracy”. – Z kolei osoby pracujące na akord być może biorą pod uwagę, że im trudniej było być tak samo produktywnym w skali tygodnia – zauważa.

Skrócenie czasu pracy. Jak to wygląda w Europie

Począwszy od lutego 2024 roku, 45 niemieckich firm przez sześć miesięcy będzie pracować nie pięć, a cztery dni – a to wszystko przy zachowaniu pełnego wynagrodzenia i utrzymaniu stuprocentowej wydajności. Jednym z pomysłodawców eksperymentu jest organizacja 4 Day Week Global, która podobne projekty zrealizowała już między innymi w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Rezultaty wszędzie były zbliżone. Pracownicy wykazywali większą produktywność i zadowolenie z wykonywanych obowiązków.

– Wyniki badania rozpoczętego właśnie w Niemczech mogą stać się kolejną cegiełką, która przyczyni się do zmiany przepisów. Już niemal cała Europa powoli podąża w kierunku skracania czasu pracy. Niemcy są w tym mistrzami. Przeciętny Niemiec już teraz pracuje tygodniowo o pięć godzin krócej od Polaka – komentuje Sylvia Johnson, ekspert ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.

Jak zauważają eksperci z Preply, skracanie czasu pracy powoli staje się w Europie nowym standardem regulowanym przez prawo. W styczniu Hiszpania ogłosiła wprowadzenie 38,5-godzinnego tygodnia pracy, który do 2025 roku ma zostać zredukowany o kolejną godzinę. Jako jeden z powodów tej zmiany rząd hiszpański wskazuje dążenie do zachowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu