Święto Pracy obchodzimy 1 maja. Z tej okazji może warto pomyśleć o przedsiębiorstwie społecznym? Co to właściwie jest?

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
W święto pracy pochyl się nad swoim stresem. Pora zmienić branżę?
W święto pracy pochyl się nad swoim stresem. Pora zmienić branżę? 123rf
Od 1950 roku 1 maja to święto państwowe i dzień ustawowo wolny od pracy. W ten dzień warto pochylić się jednak nad tym, co nam w naszej pracy przeszkadza najbardziej. Okazuje się, że nawet co piąty Polak chce się przebranżowić, a co trzeci uważa, że jego pracodawca daje mu dobre warunki rozwoju zawodowego. Wielu z nas zmaga się niestety ze stresem w pracy. Czy coś z tym robimy? Może pora zmienić branżę?

Spis treści

1 maja, dzień wolny od pracy

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy na całym świecie obchodzony jest już od 1890 roku. Cztery lata wcześniej, bo w 1886 w Chicago strajkowali robotnicy, polegli oni podczas pacyfikacji pochodów. Dzień Solidarności ustanowiono jako uczczenie ich pamięci. Strajk był odpowiedzią na niskie płace, 12-godzinny dzień pracy i nieludzkie traktowanie.

W Polsce, w okresie Polski Ludowej, 1 maja było jednym z największych świąt w ciągu całego roku, a jego nieodłącznym elementem był pochód pierwszomajowy. Od 1950 roku jest to święto państwowe i dzień ustawowo wolny od pracy.

Dzisiaj w pracy zjada nas stres

Prawie co drugi przedstawiciel pokolenia „Zetek” i co trzeci reprezentant „Millenialsów” deklaruje, że przez większość czasu spędzonego w pracy zmaga się ze stresem lub niepokojem.

Chociaż problemy psychiczne spowodowane nadmiarem obowiązków zawodowych stają się coraz bardziej powszechne, młodzi ludzie i tak poszukują dodatkowego zajęcia, a starsi zupełnie innego rodzaju pracy.

Co robić, jeśli dochodzimy w życiu do zawodowej ściany? Gdzie szukać pracy dającej wolność i satysfakcję? Jedną z alternatyw może być założenie własnego przedsiębiorstwa społecznego, którego celem jest rozwiązywanie problemów społecznych za pomocą aktywnej działalności na rynku.

Przedsiębiorstwo społeczne, czyli co?

Kariera przedsiębiorcy społecznego polega na prowadzeniu organizacji, w której najważniejsi są ludzie. Z danych departamentu Ekonomii Społecznej z 2024 roku wynika, że w Polsce działa obecnie 916 tego rodzaju przedsiębiorstw społecznych.

Tutaj wypracowany zysk nie jest celem samym w sobie, tylko drogą do sfinansowania celu społecznego. Zarobione pieniądze służą osobom, które potrzebują pomocy i tworzą miejsca pracy jak np. pralnia zatrudniająca osoby niepełnosprawne czy piekarnia, w której pracują osoby doświadczające kryzysu. Przedsiębiorstwa społeczne tworzą i utrzymują nowe miejsca pracy, tak aby w jak największym stopniu wspierać społeczność lokalną i rozwiązywać jej problemy.

Zdaniem Piotra Smolagi, twórcy przedsiębiorstwa społecznego Spółdzielni Socjalnej Ochota oraz koordynatora Psychiatrycznego Oddziału Dziennego przy SZPZLO-Ochota, tego rodzaju praca jest idealna dla osób, które chcą pomagać innym, nie boją się wyzwań i są gotowe na poszukiwanie rozwiązań, które sprawdzą się w realiach rynkowych.

Jak zacząć swoje przedsiębiorstwo?

Przedsiębiorstwa społeczne, które chcą zarabiać i rozwijać swoją działalność muszą konkurować z firmami nastawionymi głównie na zysk. W celu wzmocnienia ich pozycji na rynku rząd uruchomił wsparcie dla przedsiębiorców społecznych w postaci szeregu korzyści, ulg i ułatwień.

  • Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej oferują jednorazowe środki na utworzenie i utrzymanie miejsc pracy oraz pomoc w rozwoju potencjału organizacji.
  • Urzędy Pracy refundują część wynagrodzenia pracowników zagrożonych wykluczeniem społecznym.
  • Dodatkowo, wsparcie finansowe od PFRON jest dostępne dla osób niepełnosprawnych zatrudnionych w tych przedsiębiorstwach.
  • Istnieją programy takie jak „Przedsiębiorstwo społeczne+”, które są dedykowane tylko dla przedsiębiorstw społecznych, w których jasno określono instrumenty wsparcia, zarówno finansowe jak i usługowe.

– Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przedsiębiorstwa społeczne brały udział w komercyjnych przetargach, ale są traktowane jak każde inne przedsiębiorstwo, chyba że jednostka finansów publicznych, zastrzeże, że o udzielenie zamówienia publicznego mogą ubiegać się wyłącznie przedsiębiorstwa społeczne – mówi Stanisława Retmaniak, ekspertka ds. rozwoju lokalnego i ekonomii społecznej ze Stowarzyszenia BORIS.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu