Żywiec, Nestlé i Biedronka. Kto jeszcze zbuduje system kaucyjny w Polsce? To najwięksi producenci będą odbierać od nas puszki w 2025

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Giganci branży piwowarskiej, producenci żywności i napojów, a teraz także wody butelkowanej. To oni będą odpowiedzialni za system kaucyjny w Polsce
Giganci branży piwowarskiej, producenci żywności i napojów, a teraz także wody butelkowanej. To oni będą odpowiedzialni za system kaucyjny w Polsce 123rf.com/rafaart
Powoli tworzy się system kaucyjny w Polsce, a zanim każdy Polak zacznie oddawać do sklepów puszki, aby odzyskać niemałą kaucję za butelki jednorazowe, szklane i metalowe, potrzebny jest sprawny system operatorów tego procesu. Jakie firmy już do niego należą? Lista jest długa.

Spis treści

System kaucyjny w Polsce stworzą duże firmy. Czy czeka nas chaos?

Nowelizacja ustawy związanej z systemem kaucyjnym w Polsce została podpisana przez Prezydenta we wrześniu br. To reakcja na przepisy unijne znane pod nazwą dyrektywy plastikowej, które w naszym kraju wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku. System kaucyjny ma zwiększać skuteczność selektywnego zbierania odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych, metali i szkła.

Kluczowe jest założenie, że pobierać kaucje będą wszystkie sklepy, natomiast zwracać ją będą tylko największe z nich. Ci drudzy mają czas do połowy 2024 roku na zgłaszanie się jako operatorzy systemu kaucyjnego. Jak donoszą wiadomoscihandlowe.pl, największe firmy napojowe i piwne już kilka tygodni temu stworzyły grupę operatorów. W skład grupy wchodzą m.in.:

  • Grupa Żywiec
  • Carlsberg Polska
  • Coca-Cola
  • Pepsi-Cola
  • Red Bull
  • Nestle
  • Danone

Lista jest ciągle otwarta i z pewnością powiększy się jeszcze z biegiem czasu, co przez wielu nie jest uważane za plus.

Obecny kształt ustawy oraz bardzo krótki czas na uruchomienie zbiórki opakowań poprzez system kaucyjny sprawiają, że branża napojowa w Polsce stoi przed nieporównywalnie trudniejszym zadaniem niż inne kraje UE. Przedsiębiorcom grożą miliardowe kary, zaś cały rynek czeka chaos spowodowany obecnością wielu operatorów - mówią przedstawiciele Polskiej Federacji Producentów Żywności Związku Pracodawców oraz Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie cytowani przez portal.

Związkowcy zapewniają jednak, że będą wspierać całą branżę napojową w stworzeniu podmiotu reprezentującego.

Firma należąca do Biedronki w naszym systemie kaucyjnym?

Wielu producentów protestowało przeciwko tworzeniu wielu operatorów i decentralizacji systemu kaucyjnego w Polsce. Wielu z nich poczuło, że są pod ścianą, bo inwestycja jest duża, a ewentualne kary dla przedsiębiorców także ogromne. Tymczasem wiadomoscihandlowe.pl dodają jeszcze, że do systemu kaucyjnego w naszym kraj może dołączyć inni gigant napojowy w Polsce.

Krajowa Izba Gospodarcza „Przemysł Rozlewniczy” ma rozważać przystąpienie do grupy operatorów. Większość z nas tego producenta wody butelkowanej zna pod innymi markami, m.in. Muszynianka, Primavera, Kinga Pienińska czy Ustronianka. Do tej firmy należy także znany producent marki własnej Biedronki, którego znamy z wody Oaza, POLARIS czy Aqua w tej właśnie sieci.

Potrzebują dwóch lat, mają o połowę mniej

Przepisy ustawy kaucyjnej wchodzą w życie 1 stycznia 2025 roku. Do tego czasu każdy z operatorów musi już mieć podpisaną umowę z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, a także ze sklepami. Przede wszystkim musi jednak opracować całą logistykę związaną z odbiorem i przetwórstwem opakowań, bo przecież nie o zbieranie śmieci chodzi, a ich utylizację. Dla wielu producentów zgranie wszystkich tych aspektów wymaga dwóch lat pracy.

System kaucyjny ma objąć wszystkie opakowania plastikowe do 3 litrów pojemności, szklane do 1,5 litra pojemności i metalowe do 1 litra. Przy zakupie każdego tego typu produktu doliczana będzie kaucja zwrotna, która najprawdopodobniej wyniesie 50 gr i która będzie zwracana w postaci gotówki w momencie przyniesienia opakowań do sklepu bez konieczności okazania paragonu. Obligatoryjnie do systemu kaucyjnego przystąpić muszą duże sklepy o powierzchni powyżej 200 m2. Mniejsze także będą miały taką możliwość.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu