Złoty w parze z dolarem najsłabszy niemal od dwóch lat

Roman Ziruk, Ebury
Roman Ziruk, Ebury Polska
Roman Ziruk, Ebury Polska ebury
Polski złoty wczoraj kontynuował ostatnie osłabienie w relacji do głównych walut. Co na to wpłynęło?

Za osłabieniem złotego w relacji do dolara stały szczególnie zmiany na parze EUR/USD. W pierwszej części dnia traciło euro, które wyprzedawano po publikacji rozczarowujących danych o nastrojach w Niemczech. A w drugiej z kolei umocnił się sam dolar, który w relacji z polskim złotym zakończył dzień niemal 1-procentowym wzrostem.

Dziś kurs USD/PLN jeszcze zyskał i znalazł się na najwyższym poziomie od maja 2017 r., rosnąc nieznacznie powyżej maksimów odnotowanych w marcu.

Spojrzenie na główne waluty

Euro

Kurs EUR/PLN w środę wzrósł o 0,2%, wahając się w widełkach 4,28-4,30. Euro wprawdzie zyskiwało wczoraj w parze ze złotym, jednak osłabiało się w relacji do głównych walut. Wspólnej walucie wczoraj szkodziły szczególnie dane o nastrojach biznesowych: wczoraj indeksy Ifo dla Niemiec pokazały lekki spadek w relacji do odczytów z poprzedniego miesiąca, rozczarowując konsensus, który liczył na poprawę nastrojów.

Funt Brytyjski

Kurs GBP/PLN w środę wzrósł o 0,6%, wahając się w widełkach 4,94-4,98. Funt wczoraj w istotnym stopniu reagował na zmiany na głównej parze. Z informacji płynących z Wielkiej Brytanii warto wspomnieć o tym, iż Torysi domagają się konkretnego harmonogramu rezygnacji Theresy May.

Przeczytaj także:

Premier zapowiedziała już, że zrezygnuje ze stanowiska, kiedy jej porozumienie ws. Brexitu przejdzie przez brytyjski parlament, jednak członkom jej własnej partii brakuje konkretów w tej kwestii. Istotna dla nich jest również informacja co stanie się, jeśli porozumienia ostatecznie nie udałoby się przyjąć.

Dolar

Kurs USD/PLN w środę wzrósł o 0,9%, wahając się w widełkach 3,82-3,86. Dolar amerykański wczoraj kontynuował wzrost w relacji tak do złotego, jak i głównych walut. Dolar szczególnie zyskiwał w trakcie sesji amerykańskiej.

W nocy dodatkowo nadeszły zaskakujące i bardzo rozczarowujące dane o dynamice PKB w Korei Południowej (spadek o 0,3% w ujęciu kwartalnym wobec oczekiwanego wzrostu o tej samej skali), które negatywnie wpłynęły na sentyment do ryzyka, dodatkowo wspierając amerykańską walutę.

Druga część dnia przyniesie kilka odczytów z USA. Dziś czeka nas jeszcze publikacja cotygodniowych danych o liczbie zadeklarowanych bezrobotnych oraz danych o zamówieniach środków trwałych w marcu. Inwestorzy szczególnie czekają jednak na jutrzejszą publikację dynamiki PKB Stanów Zjednoczonych w I kwartale br.

Obejrzyj wideo:

Kaźmierczak: Część węgla kupowanego od Rosjan jest rabowana na Ukrainie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu