Zatrudnienie niepełnosprawnych daje korzyści

Małgorzata Motor [email protected]
Zatrudnienie niepełnosprawnych daje korzyści
Zatrudnienie niepełnosprawnych daje korzyści Bartosz Frydrych
Jakie korzyści daje zatrudnianie osób niepełnosprawnych tłumaczy Katarzyna Kędzior-Łątka z Fundacji Aktywizacja.

- Zorganizowaliście dla przedsiębiorców spotkanie informacyjne „Postaw na pracę – pracodawca odpowiedzialny społecznie”. Czego dotyczyło?

- Chcieliśmy przekonać ich do zatrudniania niepełnosprawnych, przedstawiając szereg korzyści. To przede wszystkim osoby, które bardzo dobrze wykonują swoje obowiązki. Ponadto załoga, w której są osoby pełnosprawne i niepełnosprawne, pracuje wydajniej. Potwierdzają to przedsiębiorcy, którzy mają taki właśnie zespół.

- Dlaczego wiec sporo przedsiębiorców nie chce zatrudniać niepełnosprawnych?

- Nie jest to na pewno efekt ich złej woli, a niewiedzy. Nie wiedzą np., że mogą sięgać po dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, stanowiska pracy i szkoleń. Kiedy dowiadują się o korzyściach, chętnie zatrudniają osoby niepełnosprawne.

- Część pracodawców - pomimo tych korzyści - wciąż niechętnie widzi osoby niepełnosprawne wśród załogi.

- Zgadza się. Często jest to wina stereotypów. Pracodawcy myślą, że trzeba wybudować podjazd, dostosować toaletę. Osoba niepełnosprawna kojarzy im się z człowiekiem na wózku inwalidzkim. Tymczasem wśród niepełnosprawnych jest to niewielka grupa. Są przecież niedowidzący, osoby, które mają problemy z układem krążenia, układem oddechowym. Jest też cała grupa schorzeń psychicznych, w których mieści się depresja czy zaburzenia łaknienia. Na szczęście, z roku na rok sytuacja się poprawia i coraz więcej pracodawców decyduje się na zatrudnianie osób niepełnosprawnych.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zatrudnienie niepełnosprawnych daje korzyści - Nowiny

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
DeLorean
Nie ma czegoś takiego jak "osoby niepełnosprawne" !!! są osoby "Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ" !!! Ponadto CSR to nie zatrudnianie a relacje podmiotu z otoczeniem społecznym ... pracodawca odpowiedzialny społecznie zatem to taki, który m.in. organizuje bądź uczestniczy w formach aktywizacji grup społecznych przede wszystkim POZA zakładem pracy -- w jego otoczeniu, gdzie egzystuje!!! Wrzucenie CSR do jednego tygla to poważny błąd poznawczy świadczący o braku PODSTAWOWEJ wiedzy o tym instrumencie i jego zastosowaniu. 
 
Poza tym to w interesie firmy jest tworzenie miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnością ... przynosi wymierne korzyści wizerunkowe (pro-społeczne) i benefity ekonomiczne. Z moich doświadczeń wynika, że osoby z niepełnosprawnością są bardziej zaangażowane gdyż działa tutaj reguła wzajemności (ty mi pracę ja tobie zaangażowanie - serce i umiejętności). Kiedyś nie rozumiałem tego i unikałem zatrudniania tego typu. Dzisiaj żałuję, że tak późno -- ale lepiej późno niż wcale :)
m
magda ss
byłam zatrudniona mam umiarkowany stopień we dwie mieliśmy 50 sal do posprzątania + gabinety i korytarze do tego 2-3 sale gimnastyczne na 8 godzin wiem jak traktują niepełnosprawnych.  Może by tak sprawdzić firmy które już korzystają z dofinansowania.
 
m
mia
Dokładnia zatrudnić niepełnosprawnego i niech tyra jak pełnosprawny po 12 godz. A niech tylko spróbuje się poskarżyć dp PIP.
g
gdulec
A czy czasami po raz kolejny nie ograniczono na to środków? Generalnie Polska to chory kraj, w którym nie robi się kompletnie nic dla poprawy sytuacji biznesu. Jest coraz gorzej - wyższe koszty, kiepskie regulacje. Mam od 2 lat spółkę w UK. Na schemacie Pawła Kurnika, pracując legalnie z Polski, oszczędzam rocznie te 15 miesięcy. Będę miał prawo do dużo wyższej emerytury niż w Polsce, płacąc mniej. Inny świat, inne możliwości, które w naszym kraju nie są osiągalne.
L
Leo
Witam. Przedsiębiorcy chcą zatrudniać niepełnosprawnych najlepiej ze znacznym stopniem niepełnosprawności w charakterze murarza, tynkarza, a do pracy biurowej na wózkach do układania i segregacji dokumentów na wysokościach.
Taka jest prawda.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu