Wysokie ceny paliw. Polacy szukają oszczędności, zyskują przejazdy współdzielone

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Dwucyfrowa inflacja, wysokie ceny paliw oraz ogólna sytuacja polityczno-ekonomiczna w kraju i na świecie powodowały, że Polacy ostrożnie podchodzili do swoich wakacyjnych planów. Wiele osób aktywnie szukało oszczędności w czasie urlopów. Jednym ze sposób okazało się korzystanie z przejazdów współdzielonych. – Tego typu przejazdy stały się niezwykle pożądane wśród wyjeżdżających. Porównując z rokiem poprzednim, zanotowaliśmy średni wzrost przejazdów o 50 procent – mówi nam Olgierd Szyłejko.

– Te wakacje to zdecydowanie dobry wynik, jeśli chodzi o przejazdy wspólne i sprzedaż autobusów – mówi nam Olgierd Szyłejko, Country Manager BlaBlaCar. – Rok do roku, jeśli chodzi o zaoferowane przejazdy, rośniemy o około 50 proc., to jest prawie 1 milion siedzeń zaoferowanych przez kierowców – dodaje.

Z drugiej strony popyt odnotował wzrost o około 60 proc. – Jesteśmy już ponad poziomami z pandemii, a same perspektywy na przyszłość też są dobre, ponieważ ludzie będą szukać sposobów na oszczędzanie pieniędzy, a transport jak wiemy, mocno podrożał – przyznaje. – Nasza platforma, mimo wszystko, oferuje nam ceny niższe oferowane przez alternatywne środki transportu, np. pociągów czy autobusów – wyjaśnia.

Szyłejko przyznaje, że Polacy chcieli podróżować w okresie wakacyjnym i porównywali różne metody transportu, aby znaleźć ten najtańszy. – Nam się wydawało, ze to przede wszystkim kierowcy będą główną siłą, która będzie napędzać ten ruch na platformie, a okazuje się, że to pasażerowie byli w większym stopniu odpowiedzialni za te dobre wyniki – wyjaśnia. – Mimo tego, że ceny paliw wzrosły dość znacznie, to przełożenie tego na koszty przejazdu było sporo mniejsze – dodaje.

Kierowcy motywowani m.in. chęcią zaoszczędzenia na kosztach paliwa, nierzadko zabierają w podróż więcej niż jedną osobę. W tym roku było to średnio 1,79 pasażera na zrealizowany przejazd. Sprzyjało to oczywiście wyjazdom wakacyjnym, gdzie urlopowicze udawali się w podróże w dwie lub więcej osób, z rodziną lub w gronie znajomych.

Obok ekonomicznego, coraz bardziej na znaczeniu zyskuje jest aspekt ekologiczny. Powołując się na raport Ministerstwa Klimatu i Środowiska, co piąty badany Polak korzysta z przejazdów współdzielonych. Nie jest to oszałamiająca liczba, niemniej względy ekologiczne zaczynają odgrywać coraz ważniejszą rolę, zwłaszcza wśród młodych, gdzie otwartość na wspólne przejazdy jest największa. Z kolei 25 proc. ankietowanych planuje sprawdzić tę formę podróży w przyszłości. Daje to nadzieję na jeszcze większą redukcję „pustych siedzeń”, w kolejnych latach.

– Najczęściej długość przejazdu na naszej platformie wynosi od około 300 do 500 km, natomiast średnia długość przejazdu wynosi niewiele ponad 400 km. Głównie są to przejazdy pomiędzy miastami – mówi. Jako ciekawostkę, ekspert podaje, że w trakcie tegorocznych wakacji najdłuższa trasa odbyła się z Łodzi do Barcelony, czyli ponad 2,2 tys. km.

5 najpopularniejszych tras w granicach kraju na platformie (w okresie czerwiec-sierpień 2022):

  1. Warszawa <–> Wrocław
  2. Warszawa <–> Radom
  3. Warszawa <–> Lublin
  4. Warszawa <–> Kraków
  5. Warszawa <–> Łódź

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu