Wraca inflacja. W czerwcu wieprzowina podrożała o 2,3 proc., a cukier o 0,7 proc.

Zbigniew Biskupski/AIP
Jan Hubrich
W skali ostatnich dwunastu miesięcy mamy wciąż deflację; w czerwcu br. ceny były więc niższe niż rok temu. Ale z miesiąca na miesiąc trend się odwraca i ceny niektórych towarów i usług idą w górę. W minionym miesiącu wyraźnie podrożały mięso, wędliny, cukier i większość usług.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2016 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,2 proc. (w tym usług – o 0,3 proc., a towarów – o 0,2 proc.), poinformował w poniedziałek 11 lipca Główny Urząd Statystyczny.
W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie podwyżki opłat związanych z transportem (o 1,6 proc.), wyższe ceny żywności i napojów bezalkoholowych (o 0,2 proc.) oraz w zakresie rekreacji i kultury (o 0,7 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,14 p. proc., 0,05 p. proc. i 0,04 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 0,6 proc.) obniżyły ten wskaźnik o 0,03 p. proc.

Drożeje żywność

Ceny żywności wzrosły w czerwcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,2 proc., wobec spadku o 0,1 proc. w maju br. Najbardziej podrożały owoce (o 2,3 proc.). Więcej niż w maju br. konsumenci płacili za cukier (o 0,7 proc.) oraz mięso (przeciętnie o 0,6 proc., w tym za mięso wieprzowe – o 2,3 proc., wędliny – o 0,5 proc., przy spadku cen mięsa drobiowego – o 0,4 proc. oraz wołowego i cielęcego – o 0,3 proc.). Droższe niż przed miesiącem były również ryby i owoce morza (o 0,3 proc.), pieczywo oraz tłuszcze roślinne (po 0,1 proc.). Ceny tłuszczów zwierzęcych utrzymały się na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu.
W czerwcu br. obniżyły się ceny warzyw (o 0,8 proc.), a także czekolady, mąki i ryżu (po 0,4 proc.). Mniej niż przed miesiącem konsumenci płacili za makarony i produkty makaronowe (o 0,2 proc.). W czerwcu br. niższe były również ceny artykułów w grupie „mleko, sery, jaja” (przeciętnie o 0,1 proc., w tym mleka – o 0,6 proc., jaj – o 0,3 proc., jogurtów, śmietany, napojów i deserów mlecznych – o 0,1 proc., przy wzroście cen serów i twarogów – o 0,1 proc.).
W czerwcu br. napoje bezalkoholowe potaniały przeciętnie o 0,1 proc. Obniżyły się ceny soków owocowych i warzywnych (o 0,7 proc.). Ceny kawy pozostały na poziomie obserwowanym przed miesiącem. Więcej niż w maju br. płacono za herbatę (o 0,4 proc.), wody mineralne lub źródlane (o 0,3 proc.) oraz kakao i czekoladę w proszku (o 0,2 proc.).
W czerwcu br. zanotowano wzrost cen wyrobów tytoniowych o 0,3 proc. Ceny napojów alkoholowych pozostały natomiast na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu.
W czerwcu br., w związku z wyprzedażą kolekcji sezonowej, ceny odzieży obniżyły się o 0,7 proc., a obuwia – o 0,3 proc.
Tańsze niż w maju br. były środki czyszczące i konserwujące (o 0,3 proc.). Nieznacznie więcej niż w poprzednim miesiącu płacono za meble, artykuły dekoracyjne, sprzęt oświetleniowy, urządzenia gospodarstwa domowego oraz usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (po 0,1 proc.).

Więcej płacimy za usługi

W czerwcu br. wzrosły opłaty związane ze zdrowiem (o 0,2 proc.). Więcej należało zapłacić za usługi sanatoryjne (o 2,9 proc.). Podrożały wyroby farmaceutyczne, usługi stomatologiczne, a także szpitalne (po 0,2 proc.). Droższe niż przed miesiącem były również usługi lekarskie oraz urządzenia i sprzęt terapeutyczny (po 0,1 proc.).
Ceny w zakresie transportu były wyższe niż w maju br. o 1,6 proc., głównie w wyniku podwyżek cen paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 2,8 proc., w tym oleju napędowego – o 4,5 proc., benzyny – o 2,4 proc., przy spadku cen gazu ciekłego – o 0,6 proc.). W czerwcu br. odnotowano także wzrost opłat za usługi transportowe (o 0,9 proc.).
Dla odmiany opłaty związane z łącznością obniżono w czerwcu br. o 0,3 proc.. Odnotowano też spadek cen usług telekomunikacyjnych (o 0,3 proc.). Sprzęt telekomunikacyjny podrożał natomiast o 0,1 proc.
Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą w czerwcu br. wzrosły o 0,7 proc. Konsumenci więcej niż w poprzednim miesiącu płacili za książki (o 3,8 proc.) oraz turystykę zorganizowaną (przeciętnie o 2,2 proc., w tym za granicą – o 3,4 proc., a w kraju – o 0,8 proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu