Work-life balance – utopia czy rzeczywistość? Czy w pracy można być szczęśliwym?

Grzegorz Gajda
Grzegorz Gajda
Termin work - life balance staje się ostatnimi czasy coraz bardziej popularny. Oznacza równowagę między życiem prywatnym a zawodowym, prowadzącą do wielu korzyści zarówno dla pracownika jak i pracodawcy. Zgodnie z ideą pracodawca powinien doceniać swojego pracownika i dbać o jego dobre samopoczucie i zadowolenie z pracy.

Spis treści

Portal markapracodawcy.pl wyróżnia firmy, które szanują i wspierają model równowagi między pracą a życiem prywatnym. Tworzą zdrowe i przyjazne środowisko pracy, stawiają na otwarte i partnerskie relacje z pracownikami oraz inwestują w rozwój ich kompetencji zawodowych czy zainteresowań.

Czy równowaga w pracy i życiu prywatnym jest możliwa? Jak się ją osiąga?

Tytuł Friendly Workplace to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w obszarze HR, Employer Brandingu oraz People & Culture. W tym roku uhonorowany nim został m.in. Link 4. Kapituła nagrody doceniła nowoczesne standardy w relacjach z pracownikami, tworzenie przyjaznego i inkluzywnego miejsca pracy oraz ochronę dobrostanu pracowników.

Czy można być szczęśliwym w pracy?

Badania Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wykazują że Polacy są 7 najbardziej zapracowanym narodem spośród 35 członków OECD. Średnio pracujemy w ciągu roku 1928 godzin. Dla porównania: Niemcy w roku pracują 1363 godziny. Jakby tego było mało - co czwarty Polak odczuwa wypalenie zawodowe, w dodatku nie wie, jak sobie z nim radzić. Toksyczna atmosfera, niezgodność wykonywanej pracy z wyznawanymi wartościami i kompetencjami, praca z mało wyrozumiałym przełożonym lub zespołem to najczęstsze przyczyny problemów. Kolejne: monotonne obowiązki zawodowe, brak możliwości rozwoju i problemy osobiste. Jak wynika z badania platformy doradztwa zawodowego Jobbli, wśród Europejczyków, jesteśmy narodem najczęściej zmagającym się z problemem wypalenia zawodowego.

Wiele badań potwierdza, że zaburzenie równowagi praca - życie może wywoływać negatywne konsekwencje i to zarówno dla pracownika jak i pracodawcy.

Ponieważ spędzamy w pracy co najmniej 1/3 dnia, niezwykle ważne jest znalezienie sposobu na to, by ludzie byli zadowoleni ze swojej pracy, a w efekcie zdrowi i szczęśliwi. Jest wiele rozwiązań problemu. Podstawowe to: jasno wytyczona ścieżka kariery, lepsza atmosfera w pracy oraz szczera rozmowa z przełożonym.

Dobra atmosfera i wsparcie pracowników. Jak to się robi?

- Warto inwestować w ludzi. Każdy pracownik jest ważny. Wielką wartością jest kultura organizacyjna, która koncentruje się wokół trzech wartości: Klient, Szacunek i Mistrzostwo, a mówiąc o Kliencie mam też na myśli klienta wewnętrznego, czyli naszych pracowników. Pracujemy z ludźmi i dla ludzi a nagroda Friendly Worplace 2023 to wyróżnienie nie tylko dla zespołu HR, ale także całego Link4. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i pozytywną energię oraz udział w naszych różnych akcjach i wydarzeniach, dzięki którym tworzymy wyjątkowe miejsce pracy - podkreśla Marlena Piekut, Dyrektor Pionu HR i Relacji z Klientem LInk4.

Inicjatywy prozdrowotne i dobroczynne

W LInk4 szczególną popularnością cieszyła się akcja "Krew to życie, podziel się nim" z webinarem znanego ratownika medycznego Karola Bączkowskiego. Finałem akcji była honorowa donacja. Pracownicy regularnie angażują się też w wolontariat wspierając domy dziecka, hospicja czy schroniska dla zwierząt. Spółka uczestniczy w inicjatywie "2 godziny dla Rodziny", dzięki której każdy pracownik ma dwie dodatkowe godziny, by spędzić je z bliskimi.

Jak mówi Dyrektor Marlena Piekut, firma promuje również zasadę work - life balance. Za wykorzystanie całego urlopu przysługującego w danym roku, w następnym pracownik otrzymuje dodatkowy dzień wolny. - Staramy się też doceniać siebie wzajemnie, zgłaszamy inicjatywy, organizujemy wyzwania sportowe czy wewnętrzne konkursy. To przekłada się na zadowolenie z pracy - przekonuje.

Work - life balance. Korzyści dla pracowników i pracodawców.

  • Większa produktywność: wypoczęty i zrelaksowany pracownik lepiej pracuje, zachowuje motywację i kreatywność.
  • Lepsze zdrowie: mniej stresu oznacza lepsze samopoczucie i sprawniejszy organizm.
  • Satysfakcja: przyjemność z pracy pozwala nie mieszać obowiązków zawodowych z życiem prywatnym i zwiększa szanse na uniknięcie wypalenia zawodowego.
  • Możliwość rozwoju i realizowania pasji: nowe umiejętności to satysfakcja dla pracownika i wartość dla pracodawcy.
  • Lepszy wizerunek firmy i lojalność pracowników: pracodawcy troszczący się o work - life balance są lepiej oceniani przez pracowników, zatem łatwiej im zatrzymać w firmie specjalistów i przyciągać nowych.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu