Ostra zima bije nas po kieszeni i trzeba coś z tym zrobić. Można nawet od ręki

Zbigniew Biskupski AIP
Jarosław Jakubczak
Ogrzewanie domu lub mieszkania pochłania znaczną cześć domowego budżetu. Jeśli więc szukamy oszczędności, na tym polu można uzyskać efekty. Co prawda zima ustępuje, ale wbrew pozorom to jest ten moment gdy można mieć efekty niemal od ręki.

Oczywiście, by zaoszczędzić dużo i w dłuższej perspektywie trzeba podjąć prace modernizacyjne lub inwestycyjne, angażując środki w lepszy i tańszy system ogrzewania. Ale od zaraz warto zaczać od nawyków, któe dadzą efekty finansowe.

Ile można zaoszczędzić

Według danych GUS, w 2015 r. średnie miesięczne wydatki gospodarstw domowych wyniosły 1 091 zł na osobę. Aż 20 proc. tej sumy pochłonęły koszty utrzymania domu. Zimą są one jeszcze wyższe, bowiem więcej płacimy np. za ogrzewanie czy elektryczność. Dlatego wiele osób, podsumowując domowe budżety, zastanawia się co zrobić, by na ten cel wydawać o wiele mniej.
W okresie zimowym znacząco wzrastają koszty utrzymania mieszkania. Zwłaszcza te związane z ogrzewaniem oraz oświetleniem. Rezygnacja z tych mediów raczej nie wchodzi w grę, jeśli chcemy mieszkać komfortowo, jednak istnieje możliwość przynajmniej częściowego ograniczenia wydatków.

Najszybsze oszczędności - oświetlenie

W przypadku oświetlenia, warto zainwestować w żarówki energooszczędne i punktowe źródła światła. W kuchni, zamiast korzystać z oświetlenia sufitowego przy każdej czynności, ekonomiczniej będzie zapalić jedynie lampę, która oświetli blat lub kuchenkę, przy których aktualnie pracujemy. Możemy także wybrać żarówki o mniejszej mocy w pomieszczeniach, w których silniejsze światło nie jest potrzebne. Dotyczy to np. sypialni czy garderoby.

Racjonalne ogrzewanie

W celu zmniejszenia rachunków za ogrzewanie, warto pomyśleć o termoizolacji budynku, w którym mieszkamy oraz wymianie okien, co znacząco może poprawić izolację wnętrza. Jest to jednak dość kosztowna inwestycja. W zamian możemy pomyśleć, chociażby o zakupie lub własnoręcznym wykonaniu ocieplaczy na okna, bądź o zamontowaniu dodatkowych uszczelek, które częściowo ograniczą stratę ciepła.

– Kolejną kwestią jest odpowiednie zarządzanie mocą grzejników – wskazuje Leszek Zięba, ekspert ZFDF, mFinanse. – Gdy wychodzimy do pracy, warto przykręcać ogrzewanie, podobnie możemy zrobić, gdy idziemy spać. Warto także nie nagrzewać nadmiernie pomieszczeń, w których rzadko przebywamy. Pamiętajmy, żeby nie zasłaniać grzejników jednolitymi osłonkami. Meble stojące bezpośrednio przy nich lub długie zasłony, mogą także znacząco zmniejszyć efektywność pracy grzejników.

Wietrzenie zdrowe i ekonomiczne

Ważnym czynnikiem mającym wpływ na ponoszone koszty ogrzewania, jest także umiejętne wietrzenie mieszkania. Jest ono konieczne, bowiem chroni pomieszczenia przed nadmierną wilgotnością, która z kolei może doprowadzić do rozwoju grzybów i pleśni. Dopływ świeżego powietrza jest też dla nas zdrowy, wpływa m.in. na samopoczucie czy jakość snu.

Czytaj też:
Chcesz zadbać o zdrowie, odzyskać urodę oraz przedłużyć młodość? Sprawdź dlaczego purpurowa dieta jest hitem żywieniowym 2017 roku

By jednak wietrzenie było skuteczne i jednocześnie nie generowało dodatkowych kosztów, warto przeprowadzać je we właściwy sposób.
Przed otwarciem okien zakręćmy grzejniki, następnie otwórzmy okna szeroko, najlepiej w kilku pomieszczeniach, tak aby wytworzyć przeciąg. Takie krótkie, ale intensywne wietrzenie nie wychłodzi mieszkania zbyt mocno, bowiem ciepło zmagazynowane w ścianach i meblach szybko ponownie je ogrzeje, natomiast pozwoli uniknąć konsekwencji związanych z nadmierną izolacją pomieszczeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu