Optymistyczne dane z gospodarki

Michał Mordel
Michał Mordel, Analityk, Dom Maklerski Michael/Ström
Michał Mordel, Analityk, Dom Maklerski Michael/Ström Michael/Ström
Po dobrych danych makroekonomicznych za maj br. czerwiec przyniósł kolejną falę optymizmu – przynajmniej w perspektywie krótkoterminowej. Wysokie dynamiki wzrostu zanotowano zarówno w produkcji przemysłowej, jak i sprzedaży detalicznej. Tempo wzrostu produkcji budowlano-montażowej sięgnęło dwucyfrowego odczytu. Jeszcze lepsze dane napłynęły z rynku deweloperskiego, gdzie zarówno wzrost mieszkań oddanych do użytku, rozpoczętych budów oraz wydanych pozwoleń odnotowały dwucyfrowe dynamiki wzrostu. Rosnące wynagrodzenie w tempie 6 proc. względem czerwca ubiegłego roku może mieć naszym zdaniem wpływ na podnoszenie cen towarów i usług przez przedsiębiorstwa, co może spowodować wzrost inflacji.

Produkcja przemysłowa (odczyt w cenach stałych niewyrównany sezonowo w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) w czerwcu 2017 r. wyniosła +4,5 proc. r/r, tj. o 0,7 pkt. proc. powyżej oczekiwań rynkowych. W minionym miesiącu wzrost produkcji odnotowano w 24 z 34 działów przemysłu, z czego największy wzrost miał miejsce w produkcji maszyn i urządzeń (+29,8 proc. r/r), podczas gdy największy spadek odnotowano w produkcji pozostałego sprzętu transportowego (-5,8 proc. r/r) oraz w wydobyciu węgla (-5,8 proc. r/r). Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych produkcja w minionym miesiącu była o 6,7 proc. wyższa niż przed rokiem.

W maju br. wysokie dynamiki wzrostowe odnotowano także w produkcji budowlano-montażowej. Tempo produkcji (wyrażone w cenach stałych niewyrównane sezonowo w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) wyniosło 11,6 proc. w skali roku, co było wynikiem istotnie wyższym od oczekiwań rynkowych na poziomie 9,7 proc.. Gdyby wyeliminować wpływ czynników o charakterze sezonowym, to tempo wzrostu produkcji budowlano-montażowej byłoby jeszcze wyższe i wyniosłoby +12,9 proc. w skali roku.

Miniony miesiąc był kolejnym dobrym miesiącem dla budownictwa mieszkaniowego. Oddanych zostało ogółem 14 373 mieszkań (+22,8 proc. r/r), co pozwoliło osiągnąć dodatnią dynamikę przekazanych lokali w okresie styczeń-czerwiec 2017 r. (+6,1 proc. r/r). W czerwcu rozpoczęto budowę 22 364 lokali mieszkalnych (+27,3 proc. r/r), a od początku roku liczba ta wyniosła 106 036 (+22,9 proc. r/r). Wysoka dynamika miała również miejsce w przypadku mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. W czerwcu wyniosła ona +15,2 proc. r/r (24 028 pozwoleń/zgłoszeń), podczas gdy narastająco była równa +33,2 proc. r/r (130 687).

Czerwcowe dane wyłącznie dla deweloperów mieszkaniowych okazały się jeszcze lepsze niż w przypadku całego rynku. Deweloperzy oddali w czerwcu br. 7 765 mieszkań (+50,9 proc. r/r), podczas gdy od początku roku przekazali 37 423 lokali (+7,6 proc. r/r). Liczba rozpoczętych budów przez deweloperów osiągnęła blisko 30 proc. dynamikę wzrostu w skali roku, co przełożyło się na 11 952 nowych budów. Z kolei w okresie styczeń-maj br. deweloperzy rozpoczęli budowę 53 786 mieszkań, co oznacza 26,1 proc. poprawę r/r. Dynamika liczby wydanych pozwoleń lub dokonanych zgłoszeń w czerwcu wyniosła 24,8 proc. (13 164 pozwoleń/zgłoszeń), podczas gdy narastająco dynamika wyniosła +44,5 proc. r/r (71 198 pozwoleń/zgłoszeń).
W maju br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, w których liczba pracujących przekracza 9 osób wyniosło 6001,5 tys. osób, co oznacza wzrost o 4,3 proc. w skali roku. Natomiast przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło do 4 508,08 zł miesięcznie, tj. o 6,0 proc. r/r, podczas gdy konsensus rynkowy oczekiwał 5,0 proc. wzrostu.

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w czerwcu 2017 r. o 1,5 proc. r/r, wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 1,7 proc.. Największy wzrost w skali roku zanotowały ceny żywności (+3,9 proc.), w porównaniu z majem ceny wzrosły o 0,1 proc. Największy spadek w ujęciu r/r odnotowały ceny odzieży i obuwia (-5,4 proc.) pogłębiając spadki cen o kolejny 1 proc. w ujęciu m/m. W porównaniu do poprzedniego miesiąca największy wzrost zaobserwowano na cenach rekreacji i kultury (+1,1 proc.), natomiast największy spadek cen na paliwach (-4,1 proc).

W maju br. odnotowano również wysokie tempo wzrostu sprzedaży detalicznej. Jej dynamika w cenach stałych wyniosła 5,8 proc. r/r. Sprzedaż rosła we wszystkich grupach, natomiast spośród kategorii o znaczącym udziale największy wzrost w skali roku odnotowano w przedsiębiorstwach sprzedających paliwa (+7,0 proc.). Gdyby wziąć pod uwagę sprzedaż detaliczną w cenach bieżących to roczna dynamika za czerwiec 2017 r. wyniosła +6,0 proc., co było wynikiem o 0,9 pkt. proc. niższym od zbyt ambitnych prognoz rynkowych.

Obejrzyj Wideo:
60 Sekund Biznesu: System emerytalny zagraża rozwojowi gospodarczemu Polski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu