Minister energii chce mieć za dużo uprawnień

Dominik Gajewski, Konfederacja Lewiatan
Dominik Gajewski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan
Dominik Gajewski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan Konfederacja Lewiatan
Propozycje Ministerstwa Energii ograniczą funkcjonowanie przedsiębiorstw zajmujących się dystrybucją energii elektrycznej. Będą one miały kłopoty w dysponowaniu majątkiem sieciowym, co utrudni budowę i modernizację sieci, przedłużanie procesu przyłączania nowych odbiorców, wytwórców itp. Nowe regulacje zwiększą obciążenia administracyjne firm – uważa Konfederacja Lewiatan, oceniając projekt ustawy.

Takie rozwiązania wprowadzić ma projekt ustawy o szczególnych uprawnieniach ministra właściwego do spraw energii oraz ich wykonywaniu w niektórych spółkach kapitałowych lub grupach kapitałowych prowadzących działalność w sektorach energii elektrycznej, ropy naftowej oraz paliw gazowych oraz ustawy o zarządzaniu kryzysowym.
Mają zostać rozszerzone uprawnienia ministra energii w spółkach kapitałowych m.in. prowadzących działalność w sektorach energii elektrycznej, których mienie zostało ujawnione w jednolitym wykazie obiektów, instalacji, urządzeń i usług wchodzących w skład tzw. infrastruktury krytycznej.

W ocenie Konfederacji Lewiatan infrastruktura służąca do dystrybucji energii elektrycznej („sieć dystrybucyjna”) nie jest i nie powinna być tzw. infrastrukturą krytyczną w rozumieniu projektu ustawy. Zakwalifikowanie do takiej kategorii wiąże się z szeregiem ograniczeń i utrudnień w funkcjonowaniu przedsiębiorstw dystrybucyjnych (Operatorów Systemów Dystrybucyjnych).

- O ile uzasadnione jest objęcie ustawą infrastruktury służącej do wytwarzania albo przesyłania energii elektrycznej (sieć przesyłowa: sieć wysokiego i najwyższego napięcia), o tyle w przypadku sieci dystrybucyjnych (sieć średniego i niskiego napięcia) jest to złe rozwiązanie. Nowe przepisy ograniczą bowiem Operatorów Systemów Dystrybucyjnych w dysponowaniu majątkiem sieciowym, utrudniając realizację zadań ustawowych i wynikających z koncesji, takich jak budowa i modernizacja sieci, utrudnienia w usuwaniu kolizji, utrudnienia lub przedłużenie procesu przyłączania nowych odbiorców, wytwórców itp.

Propozycje Ministerstwa Energii to dodatkowe obciążenia administracyjne przedsiębiorstw dystrybucyjnych, oprócz już istniejących, związanych z realizacją zadań na rzecz obronności.

- To również konieczność tworzenia u przedsiębiorstw dystrybucyjnych pełnomocnika do spraw ochrony infrastruktury krytycznej oraz szereg nowych obowiązków sprawozdawczych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu