Kupujemy coraz bardziej zaawansowane i coraz bardziej specjalistyczne rowery. Cena zeszła na dalszy plan

Redakcja
Kiedyś najpopularniejszym rowerem był góral, a teraz ten kto jeździ po mieście- kupuje rower miejski, szosa w weekend- rower szosowy, górski na pobliskie górki czy na maraton.
Kiedyś najpopularniejszym rowerem był góral, a teraz ten kto jeździ po mieście- kupuje rower miejski, szosa w weekend- rower szosowy, górski na pobliskie górki czy na maraton. Sylwia Dąbrowa
Od pewnego czasu widok rowerzysty w okresie zimowym nikogo nie dziwi. Jednak to właśnie na przełomie marca i kwietnia, kiedy na zewnątrz robi się ciepło, sklepy i serwisy rowerowe przeżywają prawdziwe oblężenie. Na jednoślad wydajemy coraz więcej i kupujemy coraz więcej.

- To się bardzo zmienia. Tak samo my jako firma, zmieniliśmy naszą ofertę przez ostatnią dekadę bardzo istotnie, bo zmienił się rynek, czyli średnia cena roweru rośnie. Kupujemy coraz bardziej zaawansowane i coraz bardziej specjalistyczne rowery, do określonych dziedzin jazdy. Kiedyś najpopularniejszym rowerem był góral, a teraz ten kto jeździ po mieście- kupuje rower miejski, szosa w weekend- rower szosowy, górski na pobliskie górki czy na maraton. Nie jest tak, że się jeździ jednym rowerem- wyjaśnia w rozmowie z AIP Arkadiusz Trzciński, dyrektor marketingu Kross SA.

Jak pokazują wyniki badań zleconych przez Polskie Stowarzyszenie Rowerowe, które przeprowadzone zostały podczas wrześniowych targów Kielce Bike-Expo 2014 przez Instytut Badań IPC, 59,7 proc. osób zadeklarowało wzrost sprzedaży w roku 2014. Największa część osób notujących wzrost sprzedaży wskazała z kolei na progres wynoszący około 10 proc.

Od czego zacząć

Odpowiedź na to pytanie zależy od takich czynników, jak predyspozycje ruchowe czy wiek. Jednak nie tylko kondycja jest ważna. Jeśli zima była dla nas okresem wegetacji, to nie tylko warto zainteresować się przygotowaniem własnego ciała do ruchu, ale także zajrzeć na stan techniczny naszego roweru.

- To na pewno zależy jak kto jest zaawansowany w kwestii obycia z rowerem i jego obsługi, ale warto udać się do autoryzowanych serwisów, do specjalistów rowerowych, którzy znają się na tym i wiedza na co zwrócić uwagę. Pierwsza rzecz to ogumienie, ciśnienie w oponach nie zapomnijmy o hamulcach. Oczywiście trzeba sprawdzić wszystkie luz, żeby ten rower by l przede wszystkim bezpieczny- tłumaczy ekspert.

Przeczytaj koniecznie!

eBike- rower ze wspomaganiem

Są one w Polsce ciągle małe znane i panuje wokół nich wiele mitów. Dużo osób sądzi na przykład, że jadą same, co nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, bo to nie skutery. eBike dokłada dodatkową moc podczas pedałowania. Sprawia, że rower jedzie łatwiej i daje dużo przyjemności tam, gdzie nie ma jej na tradycyjnych dwóch kółkach. Na przykład podczas jazdy pod górę. Bardziej zaawansowani rowerzyści będą mieli dodatkową przyjemność z nauki wchodzenia w bandy i skoków podczas podjazdów. A nasz lokalny rynek zawsze naśladuje zachodni, gdzie elektryki dawno są już w powszechnym użyciu.

- Rower elektryczny, to bardzo ciekawy produkt, bardzo ciekawa maszyna. Pozwala jechać nam dalej i pozwala nam mieć więcej frajdy z tego wszystkiego. Przy dynamicznej jeździe w górach, jest to taki zastrzyk endorfin, że naprawdę warto tego spróbować. Segment ten rozwija się od kilku dobrych lat na zachodzie Europy i przychodzi powoli do Polski- dodaje Trzciński.

Najczęstsze błędy rowerzystów

Bartłomiej Wawak, zawodnik Kross Racing Team i utytułowany kolarz górski z doświadczeniem na wielu międzynarodowych wyścigach, wymienia cztery najczęstsze pomyłki oraz zgubne założenia rowerzystów. Spotykane niezależnie od pory roku.

Przecenianie własnych umiejętności

Jest to dość częsta przypadłość mężczyzn, którzy zaczynają jeździć więcej i ostrzej, starając się dorównać swoim kolegom, czy też lepszym od siebie zawodowcom. To są właśnie sytuacje podczas przejażdżki czy treningu, gdy  za wszelką cenę jeden z kompanów próbuje wyprzedzać resztę. Stawia na brawurę. Jeśli komuś się tak zdarza, zazwyczaj szkodzi w ten sposób samemu sobie, bo często powoduje to „wypalanie się” już na samym początku. Wtedy nie da rady dojechać końcowych kilometrów. Nie na każdym kroku rywalizacja jest pożądana, bo na treningu powinno skupić się na tym, co się ćwiczy i co zakłada plan. A przejażdżka to zazwyczaj jazda rozluźniająca, często mająca dać po prostu chwilę przyjemności. Moja rada brzmi tak: mierz siły na zamiary, nikomu nic nie musisz udowadniać, słuchaj swojego organizmu i zachowaj zdrowy rozsądek.

Wiara, że dobry sprzęt uczyni cię mocniejszym

Niektórzy kolarze twierdzą, że to, jak potrafią wykorzystać potencjał swoich dwóch kółek sprawia, że mogą bez najmniejszego problemu dorównać innym z lepszym sprzętem kolarskim. Choć może zabrzmieć to niemiło, tu znowu można przeceniać swoje możliwości. Niestety prawda jest taka, że od sprzętu dużo zależy, jednak nie można poddawać się, mając nieco gorszy rower. Im jest lepszy, tym jest łatwiej. Niekoniecznie chodzi o drogi model, tylko o dobrze dobrane komponenty, ułożenie pozycji, wygodne buty, właściwy rozmiar ramy czy kół. Nie zawsze cena idzie za jakością. Wybierajmy sprzęt z głową, pytajmy znajomych, przymierzajmy, czytajmy co nieco na ten temat w profesjonalnych źródłach. 

Stosowanie diety fit, bo to zawsze zdrowo

Często zdarza się tak, że jemy same zdrowe potrawy i produkty ekologiczne, staramy się być fit, zajadamy się sałatkami, rybami… To dobrze, ale uwaga! Bywa i tak, że wtedy przestajemy liczyć kalorie oraz zastanawiać się, czy na pewno to, co nakładamy na talerz dostarcza nam odpowiednich wartości odżywczych. Wtedy może okazać się, że jemy dwa razy więcej niż normalnie, bo przecież to jest zdrowe jedzenie - ani nam nie może zaszkodzić, ani nie przytyjemy. Przypominam więc o zasadzie złotego środka - nie przesadzajmy z jedzeniem fit. Musimy mieć świadomość nie tylko tego, co jemy, ale też ile.

Jazda bez kasku

Zawsze gdy nadarzy się okazja, wypominam to kolarzom i wszelkim rowerzystom. Jeżdżąc bez kasku, potwornie się ryzykuje. Wylądować w szpitalu po jeździe na rowerze przez głupotę to zbyt wysoka cena! Nie raz, nie dwa kask może uratować życie. Często spotykam amatorów dwóch kółek, którzy - żeby nie popsuć swojej bujnej czupryny - nie zakładają kasku. Niestety w ostatnich czasach było przez to sporo wypadków, w tym śmiertelnych. Dlatego uczulam - zawodowiec nie myśli o fryzurze podczas treningu i tym bardziej na wyścigu. I nawet jeśli ktoś jeździ tylko rekreacyjnie, bierzmy z niego przykład. Nigdy nie myślmy tak, że umiemy dobrze jeździć, wybieramy się przecież tylko na chwilę zakupy, odwiedzić kolegę lub na krótką wycieczkę, więc kask jest niepotrzebny.”

Jak ubezpieczyć rower na wiosnę?

Warto zdawać sobie sprawę, że ochrona roweru w ramach polisy mieszkaniowej, może funkcjonować na kilku płaszczyznach. W pierwszej kolejności, rower bywa chroniony jako zwykła ruchomość znajdująca się w mieszkaniu. Taka ochrona zostanie zapewniona przez ubezpieczyciela, o ile klient zakupił polisę chroniącą wyposażenie mieszkania (oprócz murów oraz elementów stałych). Podstawowa ochrona wyposażenia lokum obejmuje jedynie skutki pożaru oraz innych zdarzeń losowych (np. ulewy i porywistego wiatru).

- Po zapłaceniu wyższej składki, rower podobnie jak pozostałe ruchomości domowe, może zostać objęty ochrona przed skutkami kradzieży oraz wandalizmu na terenie mieszkania - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Osoby przechowujące rower w piwnicy albo na strychu lub balkonie, powinny zawsze sprawdzić, czy ochrona ze standardowej polisy mieszkaniowej, będzie obejmować również szkody występujące w takich miejscach.

Kompleksowe polisy dla rowerzystów

Wiele ofert dla rowerzystów dostępnych w ramach polis mieszkaniowych, zapewnia ochronę tylko podczas przechowywania jednośladu. Ewentualnym uzupełnieniem może być ubezpieczenie OC w życiu prywatnym sprzedawane razem z polisą mieszkaniową (o ile obejmuje ono skutki szkód wyrządzonych podczas jazdy rowerem).

Osoby poszukujące szerszego zakresu ubezpieczenia, powinny zainteresować się kompleksowymi polisami dla rowerzystów. Obecnie takie produkty proponuje czterech ubezpieczycieli - Aviva, Europ Assistance, PZU oraz TUW TUW.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu