Elektroniczne zwolnienia lekarskie od lipca 2018. Lekarze wypełnią L-4 w komputerze

Edyta Hanszke/ AIP
Tylko do końca czerwca lekarze będą wypisywali zwolnienia lekarskie na papierze. Od lipca 2018 L-4 tylko elektroniczne.
Tylko do końca czerwca lekarze będą wypisywali zwolnienia lekarskie na papierze. Od lipca 2018 L-4 tylko elektroniczne. Piotr Krzyżanowski
12 procent zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy opolscy lekarze wystawili w lutym korzystając z komputera. Średnia krajowa wyniosła 13 procent.

Upoważnienie do wystawania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy ma teraz w województwie opolskim ponad 2970 lekarzy. W całej Polsce jest ich blisko 146 tysięcy. Od stycznia 2016 roku, kiedy ruszył projekt elektronizacji zwolnień lekarskich, lekarze w Polsce wystawili ponad 2,3 mln zwolnień w tej postaci. Ustawowy obowiązek wystawania zaświadczeń wyłącznie w wersji elektronicznej zbliża się nieubłaganie.

Główne atuty tej zmiany w ocenie ZUS to krótsze sporządzanie e-ZLA niż zwolnienia papierowego - gdy lekarz wpisuje numer PESEL pacjenta, to pozostałe dane identyfikacyjne uzupełnią się automatycznie.

- Adres pacjenta wybiera z wyświetlonej listy, a jeśli adresu nie ma, wpiszę go raz, a później nie będzie musiał tego robić podczas każdej wizyty. Ponadto po wpisaniu fragmentu nazwy choroby, system sam podpowie numer statystyczny choroby. Lekarz ma też podgląd do wszystkich wcześniejszych wystawionych zaświadczeń dla pacjenta. System podpowie też czy dana choroba, kwalifikuje pacjenta do korzystania z darmowej rehabilitacji w ramach prewencji rentowej ZUS - wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu. - W lutym do oddziału w Opolu wpłynęło 66 688 zwolnień lekarskich, z tego 7 949 (prawie 12 procent) to były e-ZLA czyli zaświadczenia elektroniczne. To postęp w porównaniu do poprzednich miesięcy, a nawet do stycznia kiedy zwolnienia elektroniczne stanowiły sześć procent ogółu zaświadczeń - wylicza rzecznik.

Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pokazują, że każdego miesiąca zauważalny jest progres w wystawianiu przez lekarzy zaświadczeń w postaci elektronicznej. W lutym na ponad 2 mln 549 tys. zwolnień lekarskich, aż 331 tys. zostało wystawionych już bez korzystania z papierowego bloczku druków ZUS ZLA. Wiele o postępie mówią dane ogólnopolskie z ostatnich miesięcy: w styczniu zwolnień elektronicznych było 226 tys. w grudniu 141 tys., w listopadzie 132 tys. a w październiku 140 tys.

- Lekarze, którzy nie chcą czekać na początek lipca i już teraz wystawiają zaświadczenia elektronicznie, sami dostrzegają zalety. Nie muszą pobierać z naszych placówek bloczków formularzy ZUS ZLA, więc też nie muszą ich nam dostarczać. Nie muszą przechowywać papierowych kopii więc odpada cały proces archiwizowania formularzy – podkreśla Antoni Malaka, dyrektor opolskiego oddziału ZUS.

Lekarze widzą też słabości w projekcie elektronizacji zwolnień lekarskich, bo jak podkreślają nie wszędzie infrastruktura internetowa działa jak należy. Wiele placówek zwyczajnie nie posiada dostępu do internetu i sprzętu komputerowego na przyzwoitym poziomie. W razie problemu z dostępem do Internetu lekarz może wystawić pacjentowi zwolnienie na formularzu wydrukowanym z systemu, opatrzonym podpisem i swoją pieczątką. Takie papierowe zwolnienie pacjent jednak musi dostarczyć pracodawcy albo do ZUS. Natomiast na lekarzu ciąży wtedy obowiązek wprowadzenia tego zwolnienia do systemu w ciągu trzech dni.

- Wystawianie zwolnień elektronicznych jest proste i wygodne, a korzystanie z narzędzi elektronicznych nie różni się od obsługi programów i aplikacji, z których korzystamy codziennie płacąc rachunki na stronie naszego banku albo gdy robimy w sieci zakupy. Zaletą jest to, że lekarz może wystawić e-zwolnienie na smartfonie lub tablecie podczas wizyty domowej – dodaje Malaka.

Projekt e-ZLA był przygotowywany i jest wdrażany od początku 2016 r.

Zwolnienia papierowe lekarze mogą wystawiać jeszcze do połowy roku. Dlatego dzisiaj pacjent może otrzymać od lekarza zarówno zwolnienie wystawione według dotychczasowych zasad - na papierowym formularzu (ZUS ZLA) albo w formie elektronicznej (e-ZLA). ZUS przygotował filmy instruktażowe dla lekarzy, które pokazują nowe funkcjonalności PUE ZUS.Zanim lekarz skorzysta z możliwości wystawiania e-ZLA powinien założyć profil na PUE. Szczegółowy opis rejestracji, logowania i ustawiania profilu na PUE znajduje się w ulotce (Rejestracja, logowanie i ustawienia profilu). Z filmików można się dowiedzieć, jakie są korzyści z wystawiania e-ZLA oraz jak krok po kroku (przekierowanie na YouTube).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu