Długie postępowania skarbowe negatywnie odbijają się na stanie uczciwych przedsiębiorstw

Michał Kanownik
Michał Kanownik, Prezes ZIPSEE
Michał Kanownik, Prezes ZIPSEE ZIPSEE
We wtorek rząd przyjął pierwsze ułatwienia z pakietu „100 zmian dla firm” wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Przedsiębiorcy oczekują, że nowe prawo zmieni podejście urzędników do kontroli skarbowych tak, aby w relacjach urząd skarbowy – firma, podatnik był traktowany po partnersku.

Chodzi o rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców, który jest elementem całościowego pakietu ułatwień dla przedsiębiorców „100 zmian dla firm”. Ma on doprowadzić do poprawy warunków prawnych wykonywania działalności gospodarczej w Polsce. We wtorek projekt zaakceptowała Rada Ministrów, a teraz trafi on do Sejmu.

Zdaniem prezesa ZIPSEE „Cyfrowa Polska”, Michała Kanownika najważniejsze zmiany zawarte w ustawie dotyczą kontroli skarbowych. Zgodnie z założeniami przyjętych rozwiązań mają być one mniej uciążliwe dla przedsiębiorców. M.in. mają być oni chronieni przed następstwem zmieniających się przepisów. Kontrole mają być również prowadzone tam, gdzie prawdopodobieństwo naruszenia prawa jest największe.

- Dziś długie postępowania skarbowe negatywnie odbijają się na stanie uczciwych przedsiębiorstw. Publicznie znane są przypadki, gdzie przez długotrwałe postępowania skarbowe i często niezasadne, firmy doprowadzane są na skraj bankructwa, a nawet upadku. Często też po latach sądy orzekają, że postępowanie organów skarbowych było niezasadne i państwo musi wypłacać gigantyczne odszkodowania” – zwraca uwagę Michał Kanownik.

Dlatego właśnie takie zmiany, które spowodują, że działalność organów kontroli skarbowej będą mniej uciążliwe dla przedsiębiorców, były oczekiwane przez uczciwy biznes od dawna. Ale to co - zdaniem eksperta wymaga jeszcze doprecyzowania w przyjętych rozwiązaniach, to jasne uregulowanie relacji przedsiębiorca – organ skarbowy.

- Obecnie każda organizacja poddana kontroli traktowana jest podmiotowo, urząd z góry zakłada, że jest oszustem. A tymczasem obie strony powinny ze sobą współpracować i traktować się wzajemnie po partnersku – uważa Michał Kanownik. Jak przypomina, także uczciwym przedsiębiorcom zależy na wyeliminowaniu oszustów podatkowych z rynku i w tej sprawie gotowi są oni współpracować. „Kontroli skarbowych nie można przeprowadzać kosztem podmiotów sumiennie płacących podatki i wywiązujących się z zobowiązań wobec państwa – podsumowuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu