W przemyśle źle się dzieje

marzena
W przemyśle źle się dzieje
W przemyśle źle się dzieje archiwum
Przemysł słabnie. Świadczą o tym ostatnie dane GUS o spadku produkcji sprzedanej przemysłu i pogarszającej się koniunkturze w przetwórstwie przemysłowym. Szybko znajdzie to odbicie na rynku pracy.

 

- Kurczą się zamówienia na rynku krajowym i zagranicznym, maleje zatrudnienie, które jeszcze do września było dosyć stabilne. Co prawda przemysł wytwarza  tylko około 20 procent PKB, jednak jest motorem napędowym gospodarki. Jedno miejsce pracy utworzone w przemyśle generuje trzy razy więcej nowych etatów niż np. usługi. Ale niestety jedno utracone miejsce pracy powoduje trzykrotnie większe zmniejszenie się zapotrzebowania na pracę w innych sektorach niż utrata miejsc pracy w usługach. Dlatego trudna sytuacja przemysłu negatywnie wpływa na całą gospodarkę. Zmniejsza się bowiem poziom zamówień kierowanych do innych sektorów, szczególnie usług. Cierpi na tym przede wszystkim zatrudnienie w  tych sektorach. Jeżeli rząd szybko nie przygotuje i nie doprowadzi do przyjęcia przez Sejm zmian dotyczących stosunków pracy (m.in. wprowadzenie 12-miesięcznego okresu rozliczania czasu pracy), nie uda się zahamować tych negatywnych tendencji w przemyśle i ich przenoszenia się na inne sektory - komentuje sytuację Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przybywa pracowników z Ameryki Południowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: W przemyśle źle się dzieje - Echo Dnia

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Juliusz
Głosujcie dalej lemingi na ryżą małpę z brzytwą.
c
ciekawski
a co to ma wspólnego z świętokrzyskiem????? po co przepisywać czyjś artykuł odnośnie przemysłu w Polsce, skoro w świętokrzyskim żadnego przemysłu nie ma.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu