W jaki sposób polscy przedsiębiorcy walczą z inflacją? Na te działania decydują się najczęściej

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Badanie Polskiej Przedsiębiorczości wykazało, że 63 proc. mikro i małych firm podniosło ceny swoich produktów i usług.
Badanie Polskiej Przedsiębiorczości wykazało, że 63 proc. mikro i małych firm podniosło ceny swoich produktów i usług. pixabay
Inflacja gwałtownie wzrosła w 2022 roku. Jakie sposoby na walkę z inflacją mają polscy przedsiębiorcy? Podnoszenie cen, redukowanie etatów w firmach, zamrożenie płac – czy te metody są wystarczające? Przyglądamy się temu, co zrobili właściciele firm w Polsce, by ich działalności mogły dalej funkcjonować w trudnych czasach.

Spis treści

Inflacja jest wysoka, przedsiębiorcy podnieśli ceny

Badanie Polskiej Przedsiębiorczości wykazało, że 63 proc. mikro i małych firm podniosło ceny swoich produktów i usług. Ponadto respondenci podkreślali, że do tego kroku zmusiły ich też zmiany w sposobie rozliczania składki zdrowotnej, która w rzeczywistości stała się dodatkowym podatkiem.

Analiza została zrealizowana na zlecenie firmy inFakt przez agencję badawczą Smartscope metodą mix-mode na grupie 301 osób. Byli to przedstawiciele mikro i małych firm. Na pytania odpowiadali w styczniu i lutym 2023 roku.

Co pomogło osobom prowadzącym działalność gospodarczą?

Badanie pokazało, że 89 proc. właścicieli mikro i małych firm w Polsce odczuło skutki inflacji. 75 proc. z nich określiło je jako poważne.

W obliczu rosnącej inflacji właściciele mikro i małych firm w Polsce najczęściej decydowali się na:

  • podniesienie cen oferowanych przez siebie produktów (63 proc.),
  • obcinanie kosztów działalności (40 proc.),
  • podjęcia się większej liczby zleceń, by zbalansować wydatki (20 proc.),
  • zwolnienie części z pracowników (18 proc.),
  • zamrożenie płac pracowników (14 proc.).
  • zawiesić działalność firmy (10 proc.),
  • zamknięcie biur i części oddziałów (3 proc.).

Nowe rynki zbytu i oszczędzanie, czyli jak zabezpieczyć działalność

W obliczu inflacji, a także zmieniających się przepisów podatkowych w Polsce, 62% mikro i małych przedsiębiorców podejmowało działania zabezpieczające ciągłość istnienia firmy. Najwięcej osób decydowało się na poszukiwanie nowych rynków zbytu (43 proc.) oraz na oszczędzanie zużycia energii elektrycznej (42 proc.).

Przedsiębiorcy szukali również tańszych i nowych dostawców (35 proc.) oraz decydowali się na ograniczenie lub wstrzymanie planowanych inwestycji (33 proc.). Co trzeci badany deklaruje, że w celu zapewnienia ciągłości działania firmy zmuszony był do oszczędzania na ogrzewaniu, a co czwarty musiał ciąć koszty związane z funkcjonowaniem biura, zmieniając je lub przenosząc się do mniejszej przestrzeni.

W celu zapewnienia ciągłości funkcjonowania biznesu, właściciele mikro i małych firm w Polsce podejmowali również działania dotyczące personelu. 16 proc. respondentów ograniczyło benefity pracownicze, a 15 proc. musiało zredukować liczbę pracowników. Tyle samo ankietowanych zostało zmuszonych do ograniczenia kosztów zatrudnienia bez konieczności zwalniania personelu.

Jak przedsiębiorcy oceniają działania antyinflacyjne rządu?

Polski rząd podjął szereg działań w odpowiedzi na rosnącą inflację. Przedsiębiorcy pozytywnie oceniali obniżenie stawek VAT na paliwa, a także podniesienie kwoty wolnej od podatku. Dobre zdanie mieli także na temat wprowadzenie tarcz antykryzysowych, dodatku węglowego oraz możliwości uzyskania dofinansowania do stworzenia nowego stanowiska pracy.

Mikro i mali przedsiębiorcy negatywnie oceniali natomiast często zmieniające się przepisy oraz brak stabilności w prawie.

– W 2022 roku nie dość, że zaczęły obowiązywać nowe przepisy w ramach Polskiego Ładu, to jeszcze były one wielokrotnie nowelizowane. Przepisy zmieniano nie tylko już po ich wejściu w życie, były również nowelizowane zanim w ogóle zaczęły obowiązywać – mówi Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Dodaje również, że przepisy dotyczące PIT, CIT i VAT w pierwszej połowie zeszłego roku zmieniły się dosyć często. Zaangażowało to przedsiębiorców w analizowanie przepisów i szukanie optymalnego modelu funkcjonowania dla swoich firm.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu