W firmach wraca praca zdalna na wielką skalę - to przez obawy o wyłączenia prądu i oszczędzeniu na kosztach ogrzewania

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Czy pracownicy chętnie będą przechodzić na pracę zdalną? Na pewno skala entuzjazmu będzie mniejsza niż za czasów pandemii.
Czy pracownicy chętnie będą przechodzić na pracę zdalną? Na pewno skala entuzjazmu będzie mniejsza niż za czasów pandemii. Szymon Starnawski / Polska Press
Firmy szykują się do zimy, z którą wiążą się realne zagrożenia wyłączeń energii i problemy z ogrzewaniem pomieszczeń. Jedynym z wyjść awaryjnych jest praca zdalna, która sprawdziła się już w czasie pandemii. Choć jednak już wtedy powstał projekt zmiany przepisów prawa pracy, które ściślej uregulowałyby zasady home office, to potrzebnej do tego ustawy wciąż nie ma. Dlatego pracodawcy od strony formalnej przygotowują się do akcji praca zdalna w oparciu o aktualnie obowiązujące przepisy kodeksu pracy.

Spis treści

Rynek pracy spodziewa się renesansu pracy zdalnej już zimą. O ile w roku 2020 i 2021 powodem była pandemia COVID-19, tak w tym roku pracodawcy uważają, że do domu niektórych pracowników może wygnać… kryzys energetyczny.

– To będzie jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów jesieni i zimy. Powód jest prosty: wciąż nie ma ustawy, która reguluje, jak powinno wyglądać rozliczenie pracy zdalnej – mówi Anna Sudolska, ekspert rynku pracy IDEA HR Group.

– Spodziewam się, że wielu pracodawców będzie chciało zaoszczędzić np. na prądzie czy ogrzewaniu i będzie chętniej sugerować pracę zdalną pracownikom. Niektórzy się ucieszą, a inni uznają, że pracodawca oszczędza ich kosztem – dodaje Sudolska.

Teraz znów home office: Kto zimą będzie pracował z domu?

Praca zdalna miała swój „złoty czas”, gdy była ratunkiem dla wielu firm w czasie pandemii. Potem była stopniowo niwelowana. Pozytywnie pracę zdalną oceniły sektory kreatywne, a mniej pozytywnie administracja czy księgowość. W opinii pracodawców efektywność pracowników zdalnych jest wysoka, ale wadą takiego rozwiązania są trudności w zachowaniu uporządkowanej hierarchii w firmie czy integracji w zespole.
Czy praca zdalna powróci zimą?

– Otrzymujemy dużo sygnałów, że firmy konsultują z prawnikami możliwość przeniesienia części pracowników na pracę zdalną. Powodem są kłopoty związane z kryzysem energetycznym. Tam, gdzie jest to możliwe to pracodawcy będą sugerować pracownikom pracę zdalną. Będą to zwykle działy administracyjne w dużych korporacjach, sektory kreatywne, urzędnicy, być może nauczyciele. Wszędzie tam, gdzie możliwe będzie ograniczenie obecności w biurach to pewnie będzie to stosowane – mówi Anna Sudolska.

- Pracodawcy obawiają się spadku efektywności. Praca zdalna nie wszystkim kojarzy się dobrze. Nieprzewidywalność kryzysu energetycznego jest jednak absolutnie gigantyczna – mówi Anna Sudolska.

Dlatego praca zdalna ma wielu entuzjastów, ale i zdecydowanych oponentów. Czy pracownicy chętnie będą przechodzić na pracę zdalną? Na pewno skala entuzjazmu będzie mniejsza niż za czasów pandemii.

Zaoszczędzą firmy, dopłacą pracownicy?

– Dwa lata temu praca z domu pracownika kosztowała niewiele. Teraz powszechnie mówi się o oszczędzaniu prądu, gazu, światła. Nie wykorzystamy tego w pracy, więc będziemy korzystać z tego w domu, a to może być koszt realny do oceny i odczuwalny w budżecie domowym. Dużo łatwiej byłoby regulować te relacje, gdyby w życie weszła ustawa dotycząca np. rekompensat kosztów mediów dla pracownika, ale takiej ustawy nie ma i w tym roku jej już raczej nie będzie – mówi ekspert rynku pracy Anna Sudolska.

- Praca zdalna ma wielkich zwolenników i śmiertelnych wrogów. Jedni są bardziej efektywni, gdy pracują w domu, a inni nie mogą się zupełnie zorganizować. Należy liczyć się z tym, że zimą będzie to temat do dyskusji w wielu firmach – mówi Sudolska.

Trwa głosowanie...

O ile procent szacunkowo więcej wydasz na ogrzanie domu najbliższej zimy?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Alicja
My też wracamy na pracę zdalną. W sumie mamy dostać jakiś dodatek do prądu. Teraz ciężko wstawać po tej zmianie czasu więc ja na robotę z domu nie będę narzekać. Będzie czas też na porzadki przedświąteczne, mam nadzieję, że z roombą szybko sobie z nimi poradzimy.
G
Grzesiek
Ja już od dłuższego czasu pracuję zdalnie. Firma dopłaca mi do internetu moico, żebym miał dobre łącze i tyle. Rozliczenia z projektów.
G
Gość
Przepraszam, przed chwilą napisałem, że mój komentarz został usunięty, pomyliłem się. Moje niedopatrzenie.
G
Gość
Pisałem o tym, że niedobory prądu spowodowane są odchodzeniem od węgla. Komentarz został usunięty! Dlaczego? W Polsce jest wolność wyrażania opinii!
G
Gość
31 października, 8:19, Gość:

U nas też wraca zdalna praca. Dla mnie to na rękę, powoli z roombą może porządki przed świętami zaczniemy. Póki jeszcze ciepłe dni nadają to okna by można było umyć.

a może lepiej, aby nie likwidowali kopalń, wówczas nie będzie niedoborów energii?!

https://www.youtube.com/watch?v=yOw-39r3MT8

https://www.youtube.com/watch?v=45TXtKvgy54

G
Gość
A może lepiej nie likwidować kopalń węgla? Wówczas energii będziemy mieli w brud! Właśnie dostałem powiadomienie o jakichś limitach energii. To dopiero bezczelność! Likwidują kopalnie, zmniejszają wydobycie węgla w tych, których łaskawie jeszcze nie niszczą, by uraczyć naród limitami energii! Dlaczego nie informujecie społeczeństwa, że niedobory energii spowodowane są likwidacją kopalń?! Te złoża nalezą do nas, Polaków, nikt nas nie pytał, czy wyrażamy zgodę na odchodzenie od węgla! Tzw. zielona energia to droga energia, wysokie ceny energii to wysokie ceny wszystkiego, bo żeby cokolwiek wyprodukować potrzebna jest energia! Najwięcej węgla w Europie jest pod nami, a my zamiast to wydobywać, niszczymy kopalnie!

https://www.youtube.com/watch?v=yOw-39r3MT8

https://www.youtube.com/watch?v=45TXtKvgy54
G
Gość
U nas też wraca zdalna praca. Dla mnie to na rękę, powoli z roombą może porządki przed świętami zaczniemy. Póki jeszcze ciepłe dni nadają to okna by można było umyć.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu