Użytkowanie wieczyste 2019. Samorządy powinny zdążyć z wydawaniem zaświadczeń w ustawowym terminie, czyli do końca roku

AIP
- Zmiany które wprowadziliśmy w ustawie o przekształceniu użytkowanie wieczystego we własność usprawnią proces przekształcenia– powiedział wiceminister Artur Soboń.
- Zmiany które wprowadziliśmy w ustawie o przekształceniu użytkowanie wieczystego we własność usprawnią proces przekształcenia– powiedział wiceminister Artur Soboń. Karolina Misztal
905 201 zaświadczeń o przekształceniu wpłynęło do sądów wieczystoksięgowych do połowy roku. To ponad 36 proc. szacowanej przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju ogólnej liczby użytkowników wieczystych- napisano w komunikacie. Jednocześnie dodano, że największy wzrost wpływu spraw nastąpił w Krakowie, Warszawie, Gliwicach, Wrocławiu i Gdańsku.

- Zmiany które wprowadziliśmy w ustawie o przekształceniu użytkowanie wieczystego we własność usprawnią proces przekształcenia. Aktualne tempo wydawania zaświadczeń umożliwia potwierdzenie przekształcenia w formie zaświadczenia dla wszystkich uprawnionych do końca roku – powiedział wiceminister Artur Soboń, cytowany w komunikacie.

Nowa, ustawowa 99 proc. bonifikata jest znaczną ulgą przy przekształceniu użytkowania wieczystego dla rodzin wielodzietnych, osób z niepełnosprawnościami i kombatantów. Procedury ułatwią skorzystanie z bonifikat niezależnie od terminu wydania zaświadczenia o przekształceniu. Przedsiębiorcy zostaną uchronieni przed rygorem pomocy publicznej. To główne zmiany dokonane w nowelizacji ustawy- czytamy.

Z nowej bonifikaty,zarówno na gruntach samorządowych, jak i skarbowych, przy przekształceniu użytkowania wieczystego skorzystają osoby w szczególnej sytuacji rodzinnej. To pomoc w przekształceniu dla rodzin wielodzielnych z Kartą Dużej Rodziny, osób z niepełnosprawnością i ich rodzin, inwalidów, kombatantów oraz ofiar represji wojennych i okresu powojennego.

Opłaty wniesione za użytkowanie będą zaliczane automatycznie na poczet opłaty przekształceniowej i jednorazowej a zwrot nadpłaty będzie „z urzędu”. Nowela zapewni uprawnienia do bonifikat według preferencyjnych stawek niezależnie od terminu wydania zaświadczenia o przekształceniu.

Ponadto zmiana ma ograniczyć potrzebę podziałów geodezyjnych do przypadków, w których powierzchnia budynków o funkcji innej niż mieszkaniowa przekracza 30 proc. powierzchni użytkowej wszystkich budynków mieszkalnych. Proces potwierdzania przekształcenia na rzecz przedsiębiorców będzie prostszy. Zasadą jest brak konieczności sporządzenia operatu i oparcie się na wartości rynkowej nieruchomości stanowiącej podstawę ustalenia opłaty przekształceniowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu