Umowa o pomocy przy zbiorach. Jakie prawa i obowiązki ma pomocnik rolnika?

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Pxhere.com
W lecie przybywa ofert pracy. Jest więcej zleceń w sektorze budowlanym, dodatkowych pracowników potrzebują restauratorzy, przedstawiciele branży hotelowej i turystycznej. Natomiast rolnicy poszukują pomocy przy plonach.

Osoby, które zdecydują się na pracę dodatkową w rolnictwie, mogą podpisać umowę o pomocy przy zbiorach. Jest to umowa cywilnoprawna, która podlega regulacjom zawartym w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników z dnia 20 grudnia 1990 r. Co za tym idzie, pomocnikowi rolnika nie przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego. Nie obowiązują go również przepisy o minimalnej stawce za godzinę pracy. 

Umowa pomocy przy zbiorach ma charakter tymczasowy. Pomocy nie można świadczyć dłużej niż 180 dni w roku kalendarzowym u różnych pracodawców.

- Zawierając umowę o pomocy przy zbiorach strony powinny pamiętać o obowiązujących limitach czasowych. Bez względu na liczbę miejsc pracy podejmowanej w tym charakterze, pracownik nie może przekroczyć limitu 180 dni pracy w ciągu roku. Należy także pamiętać, że umowa cywilnoprawna o pomocy przy zbiorach nie jest traktowana jako forma zatrudnienia w rozumieniu Kodeksu Pracy. Pracownikowi może zostać zaproponowane wynagrodzenie poniżej obowiązującego w kraju wynagrodzenia minimalnego – tłumaczy Paweł Nowak, kierownik Zachodniopomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Szczecinie.

Warto wiedzieć również:

Umowę o pomocy przy zbiorach podpisują rolnik i pomocnik rolnika (w ustawie założono, że jest to osoba pełnoletnia). Może ona dotyczyć zbiorów roślin, o których jest mowa w ustawie oraz rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Jeżeli rolnik uprawia produkty, o których nie ma wzmianki w przepisach, zawarcie takiej umowy nie będzie możliwe. Produkty rolne, które wolno zbierać, to:

  • chmiel, 
  • owoce, 
  • warzywa, 
  • tytoń, 
  • zioła i rośliny zielarskie.

Umowa o pomocy przy zbiorach powinna mieć formę pisemną. Należy w niej wskazać, kto jest rolnikiem, a kto pomocnikiem rolnika oraz dzień rozpoczęcia świadczenia pomocy, jeżeli jest on inny niż dzień zawarcia umowy. W treści umowy trzeba doprecyzować obowiązki obu stron, zarówno pomocnika (np. przy jakich produktach rolnych będzie pomagał), jak i rolnika (np. dotyczące zapłaty).

- W mojej ocenie pracownik powinien zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby umowa o pomocy przy zbiorach została zawarta w formie pisemnej. Zawarta w formie ustnej również będzie ważna, jednak w razie wystąpienia sporu przed sądem strony muszą liczyć się z utrudnieniami dowodowymi. W praktyce nie będzie bowiem możliwości powołania dowodu z przesłuchania stron lub świadków na okoliczność zawarcia umowy – wskazuje Andrzej Śniegocki, asystent EURES w Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Warszawie. – W umowie przede wszystkim powinny znaleźć się zapisy precyzyjnie określające charakter wykonywanej pracy, jej miejsce i termin, a także te dotyczące wysokości wynagrodzenia, metody jego wypłaty oraz sposobu zakończenia umowy (np. przez jej wcześniejsze wypowiedzenie, do czego ma prawo każda ze stron) – dodaje ekspert.

Zobacz także:

Kwestia zarobków pozostaje przedmiotem indywidualnych uzgodnień między pomocnikiem a rolnikiem. Mogą oni umówić się na stawkę godzinową, dniówkę lub wynagrodzenie za cały okres świadczenia pomocy. Ważne jest to, aby forma wynagrodzenia została określona w umowie.

Obowiązki pomocnika rolnika zostały wymienione w rozdziale 7a pkt 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Pomocnik rolnika musi świadczyć pomoc osobiście i nie powinien wykonywać żadnych czynności wykraczających poza zakres umowy. Z ustawy wynika, że do pomocy przy zbiorach zalicza się:

  • zbieranie chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół lub roślin zielarskich,
  • usuwanie zbędnych części tych roślin,
  • klasyfikowanie lub sortowanie zerwanych lub zebranych: chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół lub roślin zielarskich,
  • wykonywanie innych czynności mających na celu przygotowanie wyżej wymienionych produktów rolnych do transportu, przechowywania lub sprzedaży bądź związanych z pielęgnowaniem i poprawą jakości plonów.

Warto przeczytać:

Z kolei do obowiązków rolnika, o których jest mowa w art. 91d, należy zapewnienie pomocnikowi odpowiednich narzędzi niezbędnych do świadczenia pomocy przy zbiorach. Musi on także zgłosić pomocnika w KRUS-ie w terminie 7 dni od daty zawarcia umowy, opłacić składki na ubezpieczenie zdrowotne (w maju i czerwcu 2021 r. wynosiły one 170 zł) i wypadkowe (42 zł miesięcznie), a także – dokonać wypłaty wynagrodzenia.

Na koniec warto dodać, że przed zawarciem umowy pomocnik powinien złożyć oświadczenie, w którym należy wskazać liczbę dni przepracowanych na podstawie umów o pomocy przy zbiorach zawartych z innymi rolnikami. Oświadczenie może stanowić załącznik do umowy.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu