Ukraińcy dostają coraz więcej ofert pracy z innych krajów w Europie

Redakcja
3 na 4 Ukraińców chciałoby pracować w Polsce dłużej niż tylko pół roku, na które pozwala uproszczona procedura zatrudniania.
3 na 4 Ukraińców chciałoby pracować w Polsce dłużej niż tylko pół roku, na które pozwala uproszczona procedura zatrudniania. Anna Kaczmarz
Co piąta firma w Polsce zatrudnia pracowników z Ukrainy. Eksperci zwracają uwagę, że konieczne są dalsze zmiany w polityce migracyjnej, których oczekują zarówno firmy jak i ukraińscy pracownicy. 73 proc. naszych wschodnich sąsiadów chciałoby pracować w Polsce dłużej niż pół roku. Wydłużenia okresu legalnej pracy chce też 66 proc. pracodawców.

Pracowników z Ukrainy najczęściej znajdziemy w dużych firmach – 40 proc. z nich deklaruje zatrudnianie kadry ze Wschodu. W średnich przedsiębiorstwach ten odsetek wynosi 29 proc., a w małych 18 proc.- wynika z najnowszego „Barometru Imigracji Zarobkowej- II półrocze 2018”.

PRZECZYTAJ TAKŻE: 60 Sekund Biznesu: Susza niszczy plony. Brak pracowników. To sprawia, że podrożeje wszystko

I choć dalej widać, że im większa firma, tym więcej kadry zza wschodniej granicy, mali przedsiębiorcy najbardziej zwiększyli zainteresowanie Ukraińcami. W porównaniu do poprzedniej edycji badania, odsetek najmniejszych firm deklarujących zatrudnianie kadry ze Wschodu wzrósł dwukrotnie – z 9 do 18 proc.. W przypadku dużych i średnich firm ten wzrost wyniósł tylko 4 p.p.

- Polska gospodarka ma dalej głębokie deficyty kadrowe, już ponad 150 tys nie osadzonych stanowisk pracy. Czyli tych Ukraińców dalej potrzeba. Spodziewaliśmy się, ze będzie to rosło dalej lawinowo: po 50 proc., 100 proc. wzrostu, jak bywało to do tej pory- tłumaczy w rozmowie z AIP Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service. - Troszeczkę to się wypłaszcza, bo tez podaż na pracowników z Ukrainy trochę maleje. Ale Czesi otwierają swój rynek pracy na Ukraińców, Słowacy chcą nam ich ukraść. Słowacy robią podobnie, Węgrzy też idą w tym kierunku. Strach tylko co zrobią Niemcy. Na razie nic się tam nie zmienia- dodaje.

Ukraińcy chcą pracować w Polsce, ale na zachodzie jeszcze bardziej

Jak tłumaczy Serhii Kravchenko, Zastępca Szefa Państwowej Służby zatrudnienia Ukrainy, ich kraj na masowej emigracji zarobkowej tak samo wygrywa, jak i traci. Spadek poziomu bezrobocia, zwiększenie standardu życia, czy zmniejszenie ubóstwa, to pozytywne trendy emigracji zarobkowej. Ponadto, przekazy pieniężne umacniają walutę krajową oraz łagodzą wahania w handlu zagranicznym.

- Nie można zapomnieć o negatywnych stronach tego zjawiska, takich jak zmniejszenie potencjału produkcyjnego kraju czy drenaż specjalistów. Dodatkowo, przekazy pieniężne wysłane do domu przez migrantów zarobkowych mają umiarkowanie pozytywny wpływ na długoterminowy wzrost gospodarki – mówi Kravchenko.

Łączne przychody klubów 1 Ligi w 2017 roku stanowią jedną piątą przychodów klubów Ekstraklasy w tym samym okresie

Poszukiwania Ukraińców w ciągu najbliższych 12 miesięcy planuje 17 proc. przedsiębiorstw, 30 proc. dużych, co piąte średnie i 15 proc. małych. Jeżeli chodzi o branże dominuje produkcja – już co trzecia firma produkcyjna będzie poszukiwała kadry ze Wschodu.

3 na 4 Ukraińców chciałoby pracować w Polsce dłużej niż tylko pół roku, na które pozwala uproszczona procedura zatrudniania. Wydłużenia okresu legalnej pracy oczekuje też 66 proc. pracodawców. Dodatkowo, firmy liczą na wydłużenie okresu przebywania w Polsce w oparciu o zezwolenie na pracę z 3 do 5 lat oraz na ułatwienie formalności pozwalających ubiegać się o dłuższy pobyt pracownika z Ukrainy w Polsce. Natomiast co czwarty pracodawca jest przekonany, że powinna powstać lista zweryfikowanych firm, które łatwiej mogłyby zatrudniać pracowników z Ukrainy w ramach uproszczonej procedury.

- 70 proc. pracowników z Ukrainy traktuje pobyt w Polsce tylko i wyłącznie w charakterze sezonowym. Oni nie myślą o dłuższej perspektywie - mówi Arkadiusz Pączka, Zastępca Dyrektora Generalnego Pracodawców RP. - Ta dłuższa perspektywa jest dla nich z różnych względów jest nieopłacalna. Oni myślą tylko i wyłącznie o zarobku sezonowym, czyli 6 miesięcy i powrót do kraju. Dopiero po jakimś czasie ponowy wyjazd do Polski. To jest duży polskich pracodawców- dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu