Uchodźcy stracą 500+? ZUS dostaje, kto dostaje pieniądze, choć nie powinien. Co zrobić, aby nie płacić odsetek za nienależne świadczenie?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje i sprawdza, czy uchodźcy i ukraińskie dzieci pobierające świadczenie 500+ przebywają w Polsce.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje i sprawdza, czy uchodźcy i ukraińskie dzieci pobierające świadczenie 500+ przebywają w Polsce. Marzena Bugala-Azarko / Dziennik Zachodni / Polska Press
Zakład Ubezpieczeń Społecznych sprawdza, czy uchodźcy i ukraińskie dzieci pobierające świadczenie 500+ znajdują się w Polsce. Jeżeli wyjechały - tracą prawo do pieniędzy. Wyjaśniamy i tłumaczymy, jak ZUS ustala miejsce pobytu cudzoziemca oraz co zrobić, aby nie płacić odsetek za nienależnie pobrane pieniądze. Omawiamy sytuacje, w których uchodźca traci prawo do świadczenia.

Obywatele Ukrainy, którzy uciekli ze swoich domów z obawy przed wojną, cechują się wysoką mobilnością oraz częstymi zmianami miejsca pobytu. Dla wielu uchodźców Polska była pierwszym państwem, do którego udali się po rozpoczęciu wojny. Część z nich postanowiła tu tymczasowo zostać, a część pojechała do krajów Europy Zachodniej.

500+ dla uchodźców. Wyjazd z Polski pozbawia prawa do świadczenia

Ci, którzy opuścili Polskę na dłużej, niż 1 miesiąc, tracą prawo do legalnego pobytu w Polsce i świadczenia 500+. Wynika tak z przepisów prawa.

Ponieważ świadczenie wypłacane może być na konto bankowe, może to prowadzić do sytuacji, że świadczenie pobierane jest przez osoby nieprzebywające w kraju.

500+ dla uchodźców mogą otrzymywać osoby, które:

  • przekroczyły granicę ukraińsko-polską od dnia wybuchu wojny,
  • został im nadany numer PESEL w procedurze przewidzianej dla Ukraińców,
  • założyły konto bankowe w Polsce,
  • posiadają polski numer telefony.

Nienależnie pobrane 500+ przez obywateli Ukrainy. Co zrobić, aby nie płacić odsetek?

ZUS będzie pracował nad ustaleniem miejsca zamieszkania osób pobierających świadczenia – i chodzi tutaj zarówno o ich rodziców, jak i dzieci. Dzięki temu będzie wiadome, kto ma prawo do dalszego pobierania świadczeń.

Ustalenie tych danych będzie się odbywać w oparciu o państwowe rejestry, takich, jak m.in.

  • system informacji oświatowej,
  • centralny wykaz ubezpieczonych,
  • rejestr obywateli Ukrainy, który prowadzi Straż Graniczna.

- W przypadku wątpliwości, dotyczących spełnienia warunków do otrzymywania świadczeń dla rodzin, w szczególności warunku zamieszkania w Polsce, możemy wezwać świadczeniobiorcę do osobistego udzielenia wyjaśnień w placówce ZUS - powiedziała Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

W przypadku ponad miesięcznego wyjazdu i dalszego pobierania świadczenia powstanie zobowiązanie do jego zwrotu. Do całości zostaną doliczone również odsetki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu