Tylko w styczniu "z wiatru" wytworzono tyle energii, ile rocznie zużywa około 1 milion gospodarstw domowych. To również nowe miejsca pracy

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Tylko w styczniu wytworzono "z wiatru" tyle energii, ile rocznie zużywa około 1 milion gospodarstw domowych, czyli 4 – 5 milionów Polaków. – Żebyśmy mogli generować coraz więcej energetyki wiatrowej, musimy zmienić te regulacje, które są po prostu niekorzystne – tłumaczy w rozmowie z nami ekspert. Jednocześnie wskazuje, że nowe inwestycje mogłyby przyczynić się do 100 tysięcy nowych miejsc pracy. Dla porównania podaje, że obecnie w sektorze wydobycia węgla kamiennego pracuje ponad 70 tys. pracowników.

– Początek roku był wyjątkowo wietrzny jeśli chodzi o pogodę, co spowodowało, że mieliśmy rekordową generację energetyki wiatrowej – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Piotr Czopek, Dyrektor ds. Regulacji, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

Jego zdaniem to bardzo dobry sygnał zarówno dla obywateli, jak i dla polskiej gospodarki, ponieważ, jak wyjaśnia, energetyka wiatrowa obecnie jest najtańszą dostępną energią elektryczną. – Przy rosnących cenach energii, zwiększona generacja energetyki wiatrowej powoduje, że ta energia na giełdzie jest tańsza – dodaje.

Rekordowe ilości energii elektrycznej z wiatru

Ekspert podaje, że w styczniu mieliśmy rekord generacji – 2,5 TW h energii elektrycznej zostało wytworzonej z wiatru. Jak wyjaśnia, to tyle, ile rocznie zużywa około 1 milion gospodarstw domowych, czyli 4 – 5 milionów Polaków.

– Luty, pomimo tego, że był krótszy o kilka dni, był jeszcze bardziej wietrzny. W lutym z wiatru wygenerowano ponad 2,6 TW h – tłumaczy i dodaje, że to pokazuje, że dzięki temu mamy dużo czystej energii elektrycznej.

– Jest to ważne nie tylko ze względu na tę cenę ale również dlatego, że to jest czysta, zielona energia, która jest przyjazna zarówno środowisku, jak i społeczeństwu ale także potrzebna polskim przedsiębiorcom – mówi.

Problem z rozpoczynaniem nowych projektów

Rozwój energetyki wiatrowej obecnie opiera się jeszcze na projektach rozpoczętych około 2015-2016 roku i od tego roku nie mamy nowych projektów wiatrowych. Jak wyjaśnia Czopek jest to spowodowane regulacjami prawnymi, które zostały wtedy wprowadzone – zasada 10H. Jego zdaniem ona praktycznie całkowicie uniemożliwia rozwój nowych projektów.

– Aby nowe projekty mogły się rozwijać i żebyśmy mogli generować coraz więcej energetyki wiatrowej, musimy zmienić te regulacje, które są po prostu niekorzystne – mówi. – Jesteśmy na dobrej drodze, ponieważ rząd podjął inicjatywę ustawodawczą i czekamy na zakończenie prac na poziomie rządowym i skierowanie projektu do parlamentu – wyjaśnia.

Nawet 100 tysięcy nowych miejsc pracy

– Polska posiada ogromny potencjał rozwoju energetyki wiatrowej, dlatego po zmianach legislacyjnych, które umożliwią realizację nowych projektów, będziemy mogli przyspieszyć inwestycje w energetykę wiatrową – mówi ekspert.

Co oznacza dla polskiej gospodarki? Jak mówi nam ekspert, do 2030 roku jesteśmy w stanie zainwestować ponad 100 mld zł w te projekty. - Te inwestycje przyczynią się do powstania około 100 tysięcy nowych miejsc pracy – wymienia i przypomina, że w sektorze wydobycia węgla kamiennego pracuje ponad 70 tys. pracowników – tłumaczy. – Nowe projekty w energetyce wiatrowej na lądzie uruchomią więcej nowych miejsc pracy, niż jest to dzisiaj w sektorze węgla kamiennego – podsumowuje.[/cyt]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu