Tylko co piąty Polak może liczyć na stałą pracę związaną z ukończonym kierunkiem studiów

Zbigniew Biskupski AIP
Mariusz Kapała
Niedługo młodzi ludzie nie będą mieli problemu ze znalezieniem pracy, bo na rynku zrobi się bardzo dużo miejsca – uważa Karol Leszczyński, panelista Forum Ekonomicznego Młodych Liderów w Nowym Sączu, imprezy towarzyszącej Forum Ekonomicznemu w Krynicy-Zdrój.

Celem Forum Ekonomicznego Młodych Liderów, odbywającego się w tym roku w dniach 5-8 września, jest wypracowanie nowych pomysłów i inspiracji dla przyszłych działań. W jednym z paneli dyskusyjnych – „Jaka przyszłość młodego pokolenia? Trendy i wyzwania dla edukacji, rynku pracy, rynku kapitałowego i systemu emerytalnego w Polsce i Europie” – udział wziął Karol Leszczyński z Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych, kierownik projektu badawczego „Start na rynku pracy”.

Jak zauważa Leszczyński obecnie na emeryturę przechodzi pokolenie powojennego wyżu demograficznego
i trend ten trwać będzie przez najbliższe 5 lat. W tym czasie na rynek pracy będą wchodzić pracownicy urodzeni pomiędzy latami 1992 a 2002, gdzie liczba urodzeń była najniższa.

- Trzeźwe spojrzenie na te dane oznacza, że problem bezrobocia wśród młodych ludzi będzie zdecydowanie mniejszy. Dla pracodawców wciąż jednak liczyły się będą wiedza, umiejętności i kompetencje. Spadek liczby pracowników rodzi pytanie powtarzane jak mantra: czy katastrofa systemu emerytalnego jest nieunikniona? Dlatego warto rozmawiać o rozwiązaniach i pomysłach na poradzenie sobie z tym problemem. Sprawy, które powinniśmy omawiać to nie tylko strona finansowa najbliższej przyszłości, lecz także strona demograficzna tego problemu. – uważa Leszczyński.

Projekt badawczy „Start na rynku pracy”, który nadzoruje Karol Leszczyński, ukierunkowany jest na zmianę sytuacji młodych ludzi na rynku pracy. Jego celem jest budowanie dialogu i współpracy między środowiskiem akademickim a instytucjami i pracodawcami.
- Trzeba szukać sposobów na to, aby młodzi ludzie mogli znaleźć pracę szybko i w zawodach wymagających wysokich kwalifikacji. Chodzi o połączenie wymagań biznesu z tym, co może zapewnić edukacja. W „Starcie na rynku pracy” chcemy połączyć interesy pracodawców i studentów. Tak, aby młodzi ludzie nie zaczynali szukać pracy po studiach, ale żeby już podczas nich myśleli o tym czego warto się nauczyć i dojść do dobrej pozycji zawodowej. Z naszych badań wynika, że obecnie prawie 60 proc. studentów podejmuje zatrudnienie niezwiązane z kierunkiem studiów, przy czym na stałą pacę może liczyć zaledwie 18 proc. populacji – mówił Karol Leszczyński podczas panelu na Forum Ekonomicznym Młodych Liderów.

Forum Ekonomiczne Młodych Liderów jest imprezą towarzyszącą Forum Ekonomicznemu organizowanemu co roku w Krynicy-Zdrój. W wydarzeniach tych udział biorą przedstawiciele wielu instytucji, organizacji oraz politycy
z całej Europy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu