Tu najczęściej pracują mieszkańcy Poznania. Codziennie do pracy za Poznań jeździ 40 tysięcy mieszkańców!

Szymon Paź
Szymon Paź
40 096 mieszkańców Poznania zadeklarowało w 2021 r. w Narodowym Spisie Powszechnym, że dojeżdża do pracy w innej gminie (powiecie, województwie)
40 096 mieszkańców Poznania zadeklarowało w 2021 r. w Narodowym Spisie Powszechnym, że dojeżdża do pracy w innej gminie (powiecie, województwie) Jakub Czekała / zdjęcie ilustracyjne
Ponad 40 tys. poznaniaków pracuje poza Poznaniem, w 375 gminach w całej Polsce. Dokąd dojeżdżają najczęściej? Oczywiście do poznańskiego “obważanka”. Ale wśród najpopularniejszych 15 kierunków nie brakuje dużych metropolii.

Ilu poznaniaków dojeżdża do pracy poza miasto?

Dane o dojazdach do pracy zebrał Główny Urząd Statystyczny podczas Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. 40 096 mieszkańców Poznania zadeklarowało wówczas, że dojeżdża do pracy w innej gminie (powiecie, województwie). To drugi najwyższy wynik w Polsce po Warszawie (55 tys.). Czołową piątkę uzupełniają Kraków (32,5 tys.), Wrocław (32 tys.) i Gdańsk (31 tys.). Dla porównania ponad 100 tys. osób dojeżdża do pracy w Poznaniu z innych miejscowości.

Według GUS, w całym kraju w 2021 r. dojeżdżało do pracy 5,2 mln Polaków. To o prawie 60 proc. więcej niż w 2016 r.

Dokąd jeżdżą do pracy mieszkańcy Poznania?

Najczęstszymi kierunkami wyjazdów są gminy powiatu poznańskiego, w szczególności te, sąsiadujące bezpośrednio z Poznaniem. Dojeżdża do nich niemal trzech na czterech poznaniaków pracujących poza miastem. Dość popularnym kierunkiem dojazdów do pracy są dla mieszkańców Poznania inne, duże aglomeracje w kraju.

W porównaniu do 2016 r. mieszkańcy stolicy Wielkopolski jeszcze chętniej podejmowali pracę w Tarnowie Podgórnym, Komornikach, Kórniku, Swarzędzu i Suchym Lesie. Największe wzrosty procentowo odnotowano w dojazdach do Jarocina, Kleszczewa, Kórnika, Rogoźna i Wronek.

Ubyło za to poznaniaków pracujących w Warszawie, Szczecinie, Katowicach, Opalenicy i Grodzisku Wielkopolskim.

Jak interpretować dane dotyczące dojeżdżających do pracy?

Dane, które rozważamy, pochodzą z deklaracji składanych przez mieszkańców Polski w Narodowym Spisie Powszechnym. Jeśli deklaracja jest nieprawdziwa, istnieje duża szansa, że wpłynie na prezentowane dane, ponieważ Główny Urząd Statystyczny nie weryfikuje ich szczegółowo.

Więc jeśli np. mieszkaniec Poznania przeprowadził się za pracą do Wrześni, a w NSP zadeklarował, że wciąż mieszka w Poznaniu, ale pracuje w Wrześni - będzie liczony jako jeden z tych dojeżdżających. Tego typu "błąd" nie będzie miał dużego wpływu na wyniki w przypadku krótkich dojazdów, w przypadku większych odległości będzie jednak zamazywał obraz.

Pandemia koronawirusa upowszechniła pracę zdalną, co wpływa na interpretację danych dotyczących dojazdów do pracy. Pracownik może być zatrudniony w jednym mieście, a mieszkać w innym, nawet odległym. Pracownicy mogą również bywać na długich delegacjach w innym zakątku kraju. Tak czy inaczej należy informacje o dojazdach traktować jako wskazówkę. Im krótszą drogę pokonują dojeżdżający, tym bardziej wartościowe są te dane dla pracodawców, analityków czy samorządowców.

Dokąd najchętniej jeżdżą do pracy mieszkańcy Poznania? Sprawdź 15 najpopularniejszych kierunków:

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tu najczęściej pracują mieszkańcy Poznania. Codziennie do pracy za Poznań jeździ 40 tysięcy mieszkańców! - Głos Wielkopolski

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu