Tego najbardziej obawiają się polscy przedsiębiorcy. "Pracodawcy nie mają ostatnio łatwo"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
– Firmy boją się, że kolejna fala zachorowań to możliwe obostrzenia, zwiększona liczba L4 i zawirowania związane m.in. z łańcuchami dostaw – wskazuje ekspert.
– Firmy boją się, że kolejna fala zachorowań to możliwe obostrzenia, zwiększona liczba L4 i zawirowania związane m.in. z łańcuchami dostaw – wskazuje ekspert. Tomasz Czachorowski/ Polska Press
Firmy nadal widzą w COVID-19 zagrożenie. Niemal co ósmy przedsiębiorca wskazuje, że zaraz po inflacji i Polskim Ładzie, to właśnie COVID-19 jest największym wyzwaniem. – To wciąż żywe wspomnienia, dlatego firmy boją się, że kolejna fala zachorowań to możliwe obostrzenia, zwiększona liczba L4 i zawirowania związane m.in. z łańcuchami dostaw – mówi nam ekspert. Okazuje się jednak, że w przypadku większości pracodawców COVID-19 nie wpływa na zatrzymanie ciągłości prac.

Jak wynika z “Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service, przedsiębiorcy zapytani o główne obawy i wyzwania, z jakimi będą musieli się mierzyć w 2022 roku, na pierwszym miejscu wskazują inflację i związany z tym wzrost cen (15 proc.). Na drugim miejscu znalazły się zmiany podatkowo-prawne związane z Polskim Ładem (14 proc.). Natomiast na trzecim i czwartym ex aequo znalazły się wyższe koszty prowadzenia działalności oraz duża liczba zachorowań na COVID-19 wśród pracowników (po 13 proc. wskazań).

COVID-19 w lutym br. był wskazywany jako zagrożenie najczęściej, bo w co czwartym przypadku, przez przedstawicieli sektora publicznego. Duży odsetek takich odpowiedzi udzielili też przedstawiciele HoReCa (20 proc.) oraz budownictwa (18 proc.).

Pracodawcy nie mają ostatnio łatwo

– Nie zdążyliśmy wyjść z pandemii, a spadła na nas wieść o wojnie w Ukrainie. Do tego cały czas mierzymy się w wysoką inflacją i zmianami związanymi z Polskim Ładem. To w odczuciu firm największe wyzwania. Na trzecim miejscu ex aequo z wysokimi kosztami prowadzenia działalności znajduje się ciągła obawa o zachorowania na COVID-19 – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Krzysztof Inglot, Personnel Service. – To wciąż żywe wspomnienia, dlatego firmy boją się, że kolejna fala zachorowań to możliwe obostrzenia, zwiększona liczba L4 i zawirowania związane m.in. z łańcuchami dostaw – dodaje.

Okazuje się jednak, że w przypadku większości pracodawców COVID-19 nie wpływa na zatrzymanie ciągłości prac. – To pokazuje, jak świetnie nasi menadżerowie radzą sobie nawet w trudnych okolicznościach. Mimo to obawy są spore i z naszego "Barometru" wynika, że ponad 4 na 10 przedsiębiorców boi się, że sytuacja w ich biznesie będzie w tym roku gorsza niż w poprzednim (42 proc. wskazań) – mówi ekspert.

Jednak obawy te spadają wraz z wielkością podmiotu – połowa najmniejszych przedsiębiorców boi się gorszej sytuacji w 2022 roku w porównaniu do 44 proc. w przypadku średnich i 34 proc. dużych. – Polepszenia sytuacji spodziewa się co piąty prowadzący przedsiębiorstwo, a utrzymania sytuacji z minionego roku oczekuje 24 proc. firm – podsumowuje.

Temat szczepień dalej gorący

Obecnie nie ma przepisu w prawie pracy mówiącego o tym, że pracownik jest zobowiązany do zaszczepienia się. Pracodawca nie może też żądać od pracownika okazania informacji o wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19, posiadaniu ważnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub informacji o przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2.

– Jest gorzej niż się spodziewaliśmy. Prawie połowa restauratorów w rejonach turystycznych popełnia błędy – poinformowano.

Tak oszukują klientów w restauracjach i lokalach gastronomic...

Okazuje się jednak, że część pracodawców, a dokładnie 40 proc. taką wiedzę zdobyła. Najczęściej taką informację posiadają przedsiębiorcy z sektora budownictwa (59 proc.), produkcji (48 proc.) oraz nowoczesnych technologii (44 proc.), a najrzadziej z przemysłu (17 proc.). Odsetek firm, które nie mają dostępu do wiedzy o szczepieniach pracowników na COVID-19 wynosi 40 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu