Te osoby w Polsce pracują w ciężkich warunkach. O które zawody chodzi? W których województwach wskaźnik ten jest najwyższy?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Na pracę w ciężkich warunkach są narażone osoby wykonujące zawody związane m.in. z górnictwem, hutnictwem czy gospodarką komunalną. Liczba zatrudnionych w tych sektorach spada.
Na pracę w ciężkich warunkach są narażone osoby wykonujące zawody związane m.in. z górnictwem, hutnictwem czy gospodarką komunalną. Liczba zatrudnionych w tych sektorach spada. Pawel Relikowski/ Polska Press
Hałas, pyły rakotwórcze, gorący lub zimny mikroklimat czy substancje chemiczne – to przykłady czynników powodujących, że warunki pracy uznawane są za ciężkie. W Polsce pracuje tak 442,3 tys. pracowników, co stanowi 6,5 proc. ogółu zatrudnionych. Wśród nich co szósta jest kobietą – wynika z danych GUS podsumowujących 2022 rok. Jednak od lat liczba pracujących w zagrożeniu spada. Sprawdź gdzie panują najtrudniejsze warunki pracy, a gdzie jest najbezpieczniej.

Spis treści

Te zawody, to praca w ciężkich warunkach

– Na pracę w ciężkich warunkach są narażone osoby wykonujące zawody związane z górnictwem, hutnictwem, energetyką, chemią, budownictwem, przemysłem ciężkim, transportem, rolnictwem czy gospodarką komunalną. Liczba zatrudnionych w tych sektorach spada, co jest głównie związane z zieloną transformacją – mówi Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service, ekspert rynku pracy.

– Trzeba jednak pamiętać, że tak naprawdę w każdym miejscu pracy kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy są kluczowe. Ważne jest identyfikowanie czynników szkodliwych oraz odpowiednia profilaktyka – dodaje.

Tu pracuje się najbezpieczniej

Z danych GUS podsumowujących 2022 rok wynika, że w warunkach zagrożenia pracowało 442,3 tys. osób, co stanowiło 6,5 proc. zatrudnionych w firmach powyżej 10 osób. W poprzednim roku ta liczba była nieco wyższa i wynosiła 443,3 tys., co stanowiło 6,6 proc. Patrząc historycznie od 2017 roku odsetek pracujących w warunkach zagrożenia spada – wtedy wyniósł 7,7 proc., podczas gdy jeszcze w 2010 roku było to 9,7 proc.

W podziale na województwa najwięcej osób zatrudnionych w warunkach zagrożenia pracowało w śląskim, zachodniopomorskim i dolnośląskim. Jak wymieniają eksperci Personnel Service, na Śląsku jest to blisko co siódmy pracownik. Natomiast najbardziej bezpieczne warunki zatrudnienia odnotowano w województwie mazowieckim, gdzie na pogorszenie stanu zdrowia narażona była co trzydziesta piąta osoba.

Biorąc pod uwagę płeć widzimy, że w warunkach zagrożenia pracują głównie mężczyźni. W 2022 roku kobiety stanowiły 17,7 proc. wszystkich zatrudnionych w ciężkich warunkach, co oznacza, że blisko co szósta zatrudniona w ten sposób osoba była kobietą. W przypadku kobiet najtrudniejsze warunki pracy zarejestrowano w województwie łódzkim, gdzie co trzecia osoba zatrudniona w warunkach zagrożenia była kobietą, natomiast najkorzystniej przedstawiała się sytuacja w województwie małopolskim, gdzie kobietą była co ósma osoba zatrudniona w warunkach zagrożenia.

Praca na wakacje 2023. Uwaga na oszustów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu