Te firmy będą rekrutować w 2023 roku. Co z podwyżkami wynagrodzeń dla pracowników?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
W roku 2023 należy oczekiwać uspokojenia nastrojów w skali całego rynku pracy – wynika z Raportu płacowego HAYS 2023.
W roku 2023 należy oczekiwać uspokojenia nastrojów w skali całego rynku pracy – wynika z Raportu płacowego HAYS 2023. Marzena Bugała/ Polska Press
Jak wynika z Raportu płacowego HAYS 2023, ten rok nie przyniesie załamania na rynku pracy. Okazuje się, że przez okres 12 miesięcy rekrutacje planuje prowadzić 87 proc. firm, a 72 proc. z nich spodziewa się trudności w tym zakresie. – Część firm zdecydowanie ostrożniej będzie podejmować decyzje o uruchomieniu rekrutacji, jednak zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych specjalistów pozostanie wysokie – prognozuje ekspert i dodaje, że rynek kandydata nadal będzie faktem w niektórych obszarach specjalizacyjnych.

Spis treści

Powróci rynek pracodawcy?

W roku 2023 należy oczekiwać uspokojenia nastrojów w skali całego rynku pracy – wynika z Raportu płacowego HAYS 2023. Jednocześnie podkreślono, że ewentualne „spadki wartości określających kondycję rynku" będą wynikać m.in. z wysokiej bazy porównawczej, tj. rekordowej aktywności rekrutacyjnej firm na przełomie lat 2021 i 2022.

Jednak zdaniem autorów raportu nie oznacza to, że powróci rynek pracodawcy. Ich zdaniem firmy nadal będą inwestować w cenne kompetencje, a tych na polskim rynku pracy zwyczajnie brakuje. Ponadto ⁣b]trudności rekrutacyjne będą wynikać również z większej ostrożności specjalistów i menedżerów[/b], którzy, jak wyjaśniono, w obliczu niepewności mniej chętnie będą podejmować ryzyko związane ze zmianą miejsca zatrudnienia.

Umiarkowanie pozytywne prognozy dla rynku pracy

Jak wskazano, twierdzenie to ma wynikać z "większej elastyczności firm oraz odporności na nowe wyzwania". Pracodawcy nie reagują na potencjalny kryzys równie silnie i negatywnie, co w czasie pandemii. Dążą do optymalizacji kosztów, a "decyzje o zwiększeniu zatrudnienia będą podejmować z większym rozmysłem niż rok wcześniej".

Jednocześnie dodano, że mają świadomość, jak wiele kosztowało ich zbudowanie skutecznych i kompetentnych zespołów. – Z tego względu nie wykluczają rekrutacji ze swoich planów na rok 2023, jak również nie wykazują chęci przeprowadzania zwolnień – wynika z raportu.

– Chociaż wskutek niesprzyjającej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej część firm zdecydowanie ostrożniej będzie podejmować decyzje o uruchomieniu rekrutacji, to zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych specjalistów pozostanie wysokie. Rok 2023 nie przyniesie zatem załamania na rynku pracy specjalistów i menedżerów, lecz raczej wyrównanie sił pracodawców i pracowników. Rynek kandydata nadal będzie faktem w niektórych obszarach specjalizacyjnych, natomiast walka o talent nie będzie równie intensywna, co w minionych miesiącach – prognozuje Alex Shteingardt, Dyrektor Zarządzający Hays Poland.

Te firmy będą rekrutować

Jak wynika z raportu, niemal co trzecia firma biorąca udział w badaniu, jako przeszkodę w osiągnięciu swoich strategicznych celów wskazała niedobór talentów. Zdaniem ekspertów należy oczekiwać, że luka kompetencyjna nadal będzie doskwierać pracodawcom poszukującym wysoko wykwalifikowanych ekspertów z cennymi umiejętnościami.

– W 2023 będziemy obserwować kontynuację rynku kompetencji, chociaż w kluczowych specjalizacjach to pracownicy nadal będą cieszyć się silniejszą pozycją negocjacyjną – prognozują eksperci.

W nadchodzącym czasie rekrutacje planuje prowadzić 87 proc. organizacji, co stanowi wynik o 8 pkt proc. niższy niż przed rokiem. Jednocześnie 72 proc. z nich oczekuje trudności z pozyskiwaniem pracowników[. Jako główny powód rekrutacji najczęściej wskazywany jest rozwój biznesu i konieczność pozyskania nowych umiejętności (53 proc.). Natomiast konieczność znalezienia zastępstwa dla odchodzących pracowników uplasowała się na drugim miejscu.

Firmy na szeroką skalę będą rekrutować ekspertów w dziedzinie IT i nowych technologii, sprzedaży, produkcji i inżynierii, finansów i księgowości oraz logistyki. Organizacje będą również kontynuować trend wzmacniania swoich struktur menedżerskich, poszukując skutecznych liderów z wysoko rozwiniętymi kompetencjami miękkimi.

Kompetencje kierownicze zostały zidentyfikowane zarówno jako najbardziej potrzebne, jak i najtrudniejsze do pozyskania – podano.

Spada satysfakcja z otrzymywanego wynagrodzenia

Pomimo podwyżek w roku 2022, które uzyskało 62 proc. specjalistów i menedżerów, spada ogólna satysfakcja z otrzymywanego wynagrodzenia. Wynika to między innymi z faktu, że podwyżki rzędu 5-15 proc. nie rekompensują pracownikom utraconej w wyniku wysokiej inflacji siły nabywczej. Tymczasem ponad połowa pracodawców (51 proc.) w minionym roku przyznało podwyżki nie wyższe niż 10 proc.

Pracodawcy są świadomi, że w realiach dwucyfrowej inflacji, aby pozyskać i zatrzymać pracowników, niezbędne będą kolejne zmiany siatki płac. Wzrost wynagrodzeń w planach na rok 2023 uwzględniło aż 81 proc. firm. Jednak z uwagi na ograniczenia budżetowe, podwyżki nie będą równie wysokie, co w roku 2022. Część firm zapewne będzie podnosić stawki wyłącznie kluczowym pracownikom lub niezwykle trudnym do pozyskania kandydatom.

Presja płacowa jest wysoka i wielu specjalistów oczekuje, że w nadchodzących miesiącach otrzyma podwyżkę. Jednak w tym roku z odpowiedzi respondentów można wyczytać większą niepewność względem tego, jak zmienią się ich zarobki w roku 2023. Pracownicy często są niezadowoleni z otrzymywanego wynagrodzenia, natomiast mają świadomość, że wzrost cen dotyka również firm. Biorą zatem pod uwagę scenariusz, w którym pracodawcy mogą nie być skłonni odpowiadać na oczekiwania finansowe lub spełniać je w ograniczonym zakresie – wyjaśnia Agnieszka Pietrasik, Dyrektor Wykonawcza z Hays Poland.

Zmiana pracy? Tak ale pod warunkiem

Jak wynika z badania 52 proc. profesjonalistów deklaruje satysfakcję ze swojej obecnej pracy. Nie dziwi zatem fakt, że co piąty specjalista i menedżer deklaruje plan zmiany miejsca zatrudnienia w 2023 roku. Warunkiem – obok atrakcyjnego wynagrodzenia – będzie zaoferowanie przez nowego pracodawcę poczucia bezpieczeństwa.

W aktualnym otoczeniu makroekonomicznym, dla kandydatów zmiana pracy niesie za sobą większe ryzyko. Na udział w rekrutacjach oraz przyjęcie oferty będą decydować się z większą ostrożnością, uważnie analizując, czy nowa firma zaoferuje im stabilne zatrudnienie.

– Taka postawa dodatkowo utrudni pracodawcom rekrutacje. Potwierdzają to wyniki badania – w roku 2023 aż 72 proc. firm spodziewa się wyzwań w pozyskiwaniu pracowników. Stanowi to wynik niższy od ubiegłorocznego o zaledwie 2 pkt. proc. – podano.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu