Sztuczna inteligencja zablokuje kradzieże z kont bankowych dokonywane przez cyberprzestępców

AIP
Jacek Babicz / Polska Press
Skuteczne zapobieganie nieuprawnionemu przejmowaniu kont to dziś jedno z największych wyzwań, z jakimi mierzyć się muszą instytucje finansowe na całym świecie. Stale rosnąca liczba ataków phishingowych na klientów banków i coraz częstsze wycieki danych wrażliwych z baz różnego rodzaju organizacji powodują, że zapotrzebowanie na niezawodne, a zarazem przyjazne doświadczeniu użytkownika systemy zabezpieczeń rośnie w zawrotnym tempie. Oparte na sztucznej inteligencji narzędzie do walki z cyberprzestępcami wkrótce dostarczy polska firma Nethone.

Celem projektu Nethone ATO jest stworzenie autonomicznego, opartego na sztucznej inteligencji rozwiązania do skutecznego zapobiegania przejęciom kont bankowych online (ang. Account Takeover – ATO). Elympics natomiast zaowocuje stworzeniem nowatorskiej platformy do inteligentnego doboru graczy i zapobiegania dopingowi w mobilnym e-sporcie. Projekt realizowany jest przez konsorcjum firm Nethone i DaftMobile.

Firma Nethone – dostawca opartych na sztucznej inteligencji rozwiązań antyfraudowych oraz z obszaru Business Intelligence otrzymała z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) dofinansowane w wysokości ponad 16 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na realizację zaawansowanych przedsięwzięć badawczo-rozwojowych w dziedzinach biometrii behawioralnej i sztucznej inteligencji. W ich wyniku powstaną dwa produkty: autonomiczny system do ochrony instytucji finansowych przed przejęciami kont (Nethone ATO) oraz pierwsza na świecie platforma do inteligentnego doboru graczy i zapobiegania oszustwom w mobilnym e-sporcie (Elympics). Całkowita łączna wartość projektów wynosi 21,58 mln zł.

Panel jurorski NCBR zdecydował o tak wysokim wsparciu projektów Nethone ATO i Elympics ponieważ mają one na celu rozwiązanie realnych, palących problemów świata nowoczesnych technologii, a beneficjenci subsydiów posiadają umiejętności, wiedzę ekspercką oraz zdolności operacyjne niezbędne do osiągnięcia zamierzonych rezultatów.

- Banki i inne instytucje finansowe od dłuższego czasu próbują uporać się z coraz częstszymi atakami ATO, jakich doświadczają ich klienci. Wdrażają w tym celu różnego rodzaju rozwiązania techniczne i proceduralne, jak choćby wieloskładnikowe uwierzytelnianie, systemy monitorowania fraudów, czy dobowe limity transakcyjne. Niestety, stosowane obecnie środki nie zachowują równowagi między bezpieczeństwem i wygodą użytkowników końcowych – mówi Hubert Rachwalski, CEO Nethone.

- Celem Nethone ATO jest wykorzystanie naszej wiedzy, doświadczenia i technologii, by stworzyć rozwiązanie, które z najwyższą dokładnością i skutecznością zweryfikuje tożsamość posiadacza konta, bez choćby najmniejszego uszczerbku w doświadczeniu użytkownika. Tym projektem wynosimy biometrię behawioralną na zupełnie nowy poziom. System będzie analizował zarówno to, w jaki sposób użytkownik porusza się w serwisie, jak i sposób korzystania z urządzenia, za pomocą którego odwiedza bank - wyjaśnia Hubert Rachwalski. I dodaje: - Mam na myśli m.in. indywidualny rytm pisania na klawiaturze, sposób poruszania myszką, czy – w przypadku urządzeń mobilnych - obsługi ekranu dotykowego. Dzięki NCBR osiągniemy zamierzony cel znacznie szybciej niż początkowo zakładaliśmy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu