Sztorm na Bałtyku nie ustępuje. MSPiR SAR przemieszcza jednostki, aby móc szybciej reagować w przypadku zagrożenia życia. Pracowite święta!

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Bez względu na warunki pogodowe ratownicy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR muszą być gotowi na to, by nieść pomoc wszystkim tym, którzy przekonali się o sile morza, ale także i innych akwenów. - Życie ludzkie tutaj jest najważniejsze, nie ma większej wartości - mówi "Dziennikowi Bałtyckiemu" Sebastian Kluska, dyrektor MSPiR SAR.

"Dbajmy o swoje bezpieczeństwo, wówczas dbamy też o innych". Słowa powtarzane jak mantra

O tym, że należy dbać o własne bezpieczeństwo, co pozwoli nam też zadbać o tych, którzy musieliby nam nieść pomoc, dyrektor Sebastian Kluska oraz przedstawiciele innych służb, w tym straży pożarnej, policji, czy pogotowia ratunkowego mówią każdego dnia. Niestety, choć nie brakuje tragedii na Pomorzu, to jak pokazują statystyki, pracy służby ratunkowe w województwie pomorskim z roku na rok mają więcej.

Tylko w 2023 roku ratownicy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR interweniowali 438 razy. To średni 1,2 wyjścia dziennie, co pokazuje, że Morze Bałtyckie jest niebezpieczne przez cały rok i wszelkie akcje edukacyjne mające na celu podniesienie poziomu świadomości nt. zagrożeń, jakie niesie za sobą morze, są potrzebne i ważne.

MSPiR SAR musi być w gotowości całą dobę, a także reagować na warunki pogodowe. Tak jest np. w przypadku m/s Sztorm, którego załoga swoją obecność w danym porcie uzależnia od pogody właśnie.

- Jednostka na co dzień stacjonuje w Helu, ale gdy jest niekorzystny wiatr i fale z północnego kierunku, to w porcie mocno faluje i statek może uderzyć o dno. Stąd w sytuacji, gdy pogoda zwiastuje sztorm, jednostka o tożsamej nazwie przechodzi do Gdyni i tam czekamy na odpowiednie warunki, ale cały czas utrzymujemy pogotowie ratownice - mówi "Dziennikowi Bałtyckiemu" Sebastian Kluska, dyrektor MSPiR SAR.

Morski statek ratowniczy typu SAR-3000, a więc m/s Sztorm powstał w stoczni Remontowa Shipbuilding SA w Gdańsku, pozostałe dwie jednostki tego typu tj. m/s Pasat i m/s Orkan zbudowane zostały w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni.

- Statki te przeznaczone są do prowadzenia działań związanych z poszukiwaniem i ratowaniem życia ludzkiego na Morzu Bałtyckim, w polskiej strefie odpowiedzialności. Statki te operują w każdych warunkach hydrologiczno-meteorologicznych, Ich zadaniem jest zarówno udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej, jak i prowadzenie długotrwałych działań poszukiwawczych - informuje MSPiR SAR.

Jak wynika z informacji udostępnionych przez służbę, gotowość do akcji tj. do ratowania życia ludzkiego na morzu wynosi 15 minut.

Do zadań jednostki należą m.in.:

  • Poszukiwanie oraz podejmowanie rozbitków z wody i środków ratunkowych.
  • Udzielanie rozbitkom kwalifikowanej pomocy medycznej.
  • Transport poszkodowanych (rozbitków, rannych i chorych) na ląd.
  • Gaszenie pożarów na statkach Holowanie ratownicze.

Sztorm nie odpuszcza. Trudne warunki na Bałtyku. Służby apelują, aby nie wchodzić do wody i w okresie świąteczno-noworocznym odpuścić sporty wodne

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wzdłuż całego Wybrzeża obowiązuje drugi stopień ostrzeżenia meteorologicznego. Oznacza to, że wiatr w porywach może osiągać prędkość od 85 km/h do nawet 115 km/h, a średnia prędkość wiatru wynosić może ok. 70-85 km/h.

Taka prędkość wiatru może zwiastować stan morza określony na 8, a nawet 10 stopień skali Beauforta, a więc od sztormu do bardzo silnego sztormu. Takie warunki pogodowe mają utrzymać się do późnych godzin nocnych 26 grudnia.

Gdzie można spotkać jednostki MSPiR SAR?

Centra i stacje ratownictwa Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR znajdują się w:

  • MRCK Gdynia.
  • MPCK Świnoujście.
  • MSR Trzebież.
  • MSR Dziwnów.
  • MSR Kołobrzeg.
  • MSR Darlowo.
  • MSR Ustka.
  • MSR Łeba.
  • MSR Wladyslawowo.
  • MSR Górki Zach.
  • MSR Hel.
  • BSR Świbno.
  • BSR Sztutowo.
  • MSR Tolkmicko.
emisja bez ograniczeń wiekowych

Czytaj więcej w serwisie dziennikbaltycki.pl:

Sonda "Dziennika Bałtyckiego". Jak praca, to Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa SAR?

Trwa głosowanie...

Czy wstąpiłbyś / wstąpiłabyś do służby w MSPiR SAR?

Dziennik Bałtycki

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu