Sytuacja gospodarcza Polski cały czas rysuje się bardzo dobrze

Roman Ziruk, Ebury/ AIP
Roman Ziruk, Ebury Polska
Roman Ziruk, Ebury Polska Ebury
Polski złoty na przestrzeni ostatnich kilku dni nieznacznie osłabił się w relacji do euro i dolara amerykańskiego. Zmiany na parach były jednak związane przede wszystkim z tym, co działo się na szerokim rynku – szczególnie ze spadkami na parze EUR/USD, a nie z tym, co ma miejsce w kraju.

Sytuacja gospodarcza Polski cały czas rysuje się bardzo dobrze. Wczoraj wprawdzie rozczarowały dane o dynamice sprzedaży detalicznej w marcu, jednak wygląda na to, iż za gorszy odczyt odpowiada przede wszystkim ułożenie dni w kalendarzu. Sprzedaż detaliczna systematycznie, ale powoli wyhamowuje, jest to jednak naturalny proces.

Spojrzenie na główne waluty

Euro

Kurs EUR/PLN we wtorek zakończył dzień na niemal niezmienionym poziomie, wahając się w widełkach 4,28-4,29. Dzisiejsze odczyty indeksów Ifo, opisujących nastroje biznesowe w Niemczech, w kwietniu znalazły się na poziomach nieznacznie niższych od oczekiwanych, sugerując, że obawy o sytuację w niemieckiej gospodarce nadal są wyraźne. Zgodnie ze słowami ekonomisty Ifo, Klausa Wohlrabe cytowanego przez agencję Reutersa dane sugerują, że wzrost gospodarczy w Niemczech w tym roku będzie niższy niż 0,8%.

Przeczytaj także:

Zgodnie z jego słowami na ekspansję gospodarczą negatywnie wpływać ma sytuacja w sektorze przemysłowym. Nie jest to zaskakujące, jeśli spojrzymy na ostatnie odczyty, czy to w postaci twardych danych, czy chociażby indeksów PMI.

Funt Brytyjski

Kurs GBP/PLN we wtorek zakończył dzień na niemal niezmienionym poziomie, wahając się w widełkach 4,93-4,96. Po przerwie wielkanocnej brytyjski parlament powrócił do pracy, a na nagłówki gazet wrócił temat Brexitu. O ile z uwagi na odsunięcie w czasie procesu wyjścia z UE, w kolejnych tygodniach na znaczeniu powinny zyskiwać dane makroekonomiczne, inwestorzy nadal jednak zwracają uwagę na kwestie związane z Brexitem.

Obecnie kluczowe są rozmowy premier Theresy May i lidera Partii Pracy, Jeremy’ego Corbyna w kwestii wypracowania porozumienia, które byłby w stanie zaakceptować brytyjski parlament. Premier May sugerowała ostatnio, iż rozmowy są poważne, jednak miejscami „trudne”.

Dolar

Kurs USD/PLN we wtorek wzrósł o 0,4%, wahając się w widełkach 3,80-3,83. Amerykańska waluta wczoraj radziła sobie dobrze, zyskując szczególnie po otwarciu amerykańskiego rynku. Dolarowi pomagały m.in. dobre dane makroekonomiczne, które zdają się wspierać nastroje przed publikacją piątkowych danych o dynamice PKB w I kwartale bieżącego roku.

Co tyczy się wspomnianych danych: wczoraj poznaliśmy szereg dobrych odczytów z amerykańskiego rynku nieruchomości. Sprzedaż nowych domów jednorodzinnych w marcu wzrosła do najwyższego poziomu niemal od półtora roku, rozwiewając nieco obaw o perspektywy amerykańskiej gospodarki.

Na poprawę sytuacji na amerykańskim rynku nieruchomości w ostatnim czasie wpływ mógł mieć zwrot w retoryce Fed sugerujący (co najmniej) długą pauzę w podwyżkach stóp procentowych. To automatycznie przekłada się na niższe ryzyko rosnących rat kredytów zaciąganych przez Amerykanów.

Obejrzyj wideo:

Kaźmierczak: Część węgla kupowanego od Rosjan jest rabowana na Ukrainie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu