Strefa euro się nie poddaje. Wtorek przyniósł stabilizację złotego i pary Euro/ Dolar

Roman Ziruk, Ebury
Roman Ziruk, Ebury Polska
Roman Ziruk, Ebury Polska Ebury
Na ich tle wyraźnie wyróżniał się mocniejszy – z powodu informacji o Brexicie – funt brytyjski. Dziś sytuacja jest odmienna – w pierwszych godzinach handlu zyskują euro i złoty, z kolei funt stabilizuje się.

Dzisiejsze umocnienie wspólnej europejskiej waluty w relacji do dolara zdaje się być zapoczątkowane przez bardzo dobre dane płynące z Państwa Środka. Podobnie jak na początku tygodnia, gdy mocno na plus zaskoczyły indeksy PMI dla przemysłu Chin, tak teraz wyraźnie wzrósł indeks opisujący aktywność w usługach.

Są to pozytywne informacje, które mogą sugerować, że obawy o stan i perspektywy globalnych gospodarek były nieco przesadzone. Europejskim walutom nieco pomagać może również lepszy sentyment w kontekście Brexitu po tym, jak Theresa May ogłosiła międzypartyjną współpracę w celu przełamania impasu w kontekście Brexitu oraz chęć ponownego wydłużenia procesu.

W kontekście środy i polskiego złotego warto obserwować konferencję prasową po spotkaniu Rady Polityki Pieniężnej. Istotne będzie przede wszystkim to, co reprezentanci banku centralnego sądzą o ostatnim wyraźnym wzroście inflacji oraz zewnętrznych ryzykach, które w ostatnim czasie sprawiały, że retoryka banków centralnych regionu (Czech, Węgier) stała się nieco mniej jastrzębia.

Spojrzenie na główne waluty

Euro

Kurs EUR/PLN we wtorek zakończył dzień na niemal niezmienionym poziomie, wahając się w widełkach 4,29-4,30. Oprócz kwestii wspomnianych wyżej, euro dziś wspierają dane makroekonomiczne ze wspólnego bloku. Po poniedziałkowym, negatywnym zaskoczeniu związanym z danymi PMI dla przemysłu wydawało się, że aktywność w usługach może zaskoczyć jedynie in minus, a było dokładnie odwrotnie.

Pozytywnie zaskoczyły również dane o sprzedaży detalicznej w lutym, wspierając pogląd o tym, że gospodarka strefy euro może być bardziej odporna, niż się zdawało. W ujęciu rocznym sprzedaż zanotowała wzrost o 2,8%, notując najwyższą dynamikę od listopada ubiegłego roku.

Funt Brytyjski

Kurs GBP/PLN we wtorek wzrósł o 0,5%, wahając się w widełkach 4,99-5,04. Przez większość dnia wczoraj funt radził sobie dość słabo, jednak wyraźnie odbił w końcówce dnia, zyskując również w parze do głównych walut.

Premier May poinformowała wczoraj, że będzie współpracować z liderem Partii Pracy, Jeremym Corbynem, w celu wypracowania porozumienia ws. Brexitu, które zostanie zaakceptowane przez parlament. Jeśli uda się je wypracować, ma ono zostać poddane pod głosowanie parlamentu.

Jeśli nie, w Izbie Gmin posłowie będą mogli głosować nad alternatywnymi scenariuszami w kontekście Brexitu. May jednocześnie zapowiedziała, że będzie wnosiła o kolejne krótkie wydłużenie procesu. Przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk odniósł się do słów May na Twitterze, wnosząc o cierpliwość, co można odczytać jako sugestię akceptacji jej planów.

Przeczytaj także:

Co tyczy się kwestii niezwiązanych z Brexitem, warto wspomnieć o danych PMI. W marcu mogliśmy zaobserwować bardzo ciekawą różnicę między tym jak radziły sobie sektor przemysłu i usług. Zgodnie z danymi PMI, aktywność w tym pierwszym wyraźnie wzrosła, z poziomu 52,1 do 55,1. Dodatkowo dane z ostatniego miesiąca zaktualizowano w górę. Usługi, kilkukrotnie istotniejsze dla gospodarki Wielkiej Brytanii, radzą sobie wyraźnie gorzej.

Indeks spadł z poziomu 51,3 do 48,9, schodząc poniżej granicznego poziomu ekspansji sektora po raz pierwszy od czasu w bezpośrednim następstwie referendum ws. Brexitu. I tym razem za spadkiem najpewniej stoją obawy związane z nadchodzącym wyjściem Wielkiej Brytanii z UE.

Zachowanie indeksów w Wielkiej Brytanii jest ciekawe również ze względu na to, jak różne są te odczyty w porównaniu z tymi ze strefy euro. Może to wskazywać na to, że w obu przypadkach czynniki je determinujące są zdecydowanie bardziej wewnętrzne niż globalne, co sugerowałoby również, że pogorszenie sytuacji może być przejściowe.

Dolar

Kurs USD/PLN we wtorek zakończył dzień na niemal niezmienionym poziomie, wahając się w widełkach 3,83-3,84. Amerykański dolar nie radził sobie wczoraj zbyt dobrze. Waluty nie wspierało wieczorne umocnienie funta brytyjskiego. Dane o zamówieniach środków trwałych w Stanach Zjednoczonych w lutym również okazały się rozczarowujące.

Dziś opublikowane zostaną dane ADP o zmianie zatrudnienia w USA w marcu oraz indeksy PMI/ISM dla sektora usług dla analogicznego okresu. Inwestorzy jednak czekają na koniec tygodnia, kiedy poznamy dane NFP i pełny raport z rynku pracy, czyli prawdopodobnie najważniejszą publikację makro z USA.

Obejrzyj wideo:

Płatność opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste w 2019 roku. Dlaczego mielibyśmy płacić za użytkowanie wieczyste, którego nie ma

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu