Rynki Światowe: Złoty i euro mają problemy ze wzrostem

Roman Ziruk, Ebury
Roman Ziruk, Ebury Polska
Roman Ziruk, Ebury Polska Ebury
Polski złoty w relacji do euro znajduje się w okolicy górnego poziomu korytarza, w którym utrzymuje się od około siedmiu miesięcy, czyli 4,34. W parze z dolarem amerykańskim złoty jest jeszcze słabszy – kurs USD/PLN znajduje się na najwyższym poziomie od półtora roku.

Krajowej walucie cały czas nie sprzyja słabość EUR/USD – para przedwczoraj wprawdzie przerwała spadki, w środę jednak znów zamknęła dzień na minusie i obecnie utrzymuje się na niskim poziomie w okolicy 1,13. Z kolei fundamentalnych (wewnętrznych) powodów słabości złotego naszym zdaniem nadal nie ma. Dzisiejsze, kwartalne dane o PKB (0,5% wobec 0,9% oczekiwanego wzrostu) wprawdzie rozczarowały, jak i wskazują na wyhamowywanie polskiej gospodarki, ale nie sugerują zejścia wzrostu poniżej poziomu potencjału.

Spojrzenie na główne waluty

Euro

Kurs EUR/PLN w środę wzrósł o 0,2%, wahając się w widełkach 4,32-4,34. Wspólna europejska waluta wczoraj radziła sobie słabo i traciła w relacji tak do dolara amerykańskiego, jak i do funta brytyjskiego. Wczorajsze dane o produkcji przemysłowej w końcówce ubiegłego roku rozczarowały.

Przeczytaj także:

A dzisiejsze dane o dynamice PKB całego bloku w IV kwartale wprawdzie okazały się zbieżne z oczekiwaniami, jednak już wspomniane oczekiwania były bardzo niskie. W ujęciu kwartalnym odnotowano wzrost rzędu 0,2%, a rok do roku gospodarki strefy euro wzrosły o 1,2%. Tym samym strefa euro odnotowała najniższe roczne tempo wzrostu gospodarczego od II kwartału 2015 r. Co istotne, dziś rano rozczarowały dane z największej gospodarki strefy euro, czyli Niemiec. W końcówce roku wbrew oczekiwaniom konsensusu kraj nie odnotował ekspansji w ujęciu kwartalnym i o włos uniknął technicznej recesji.

Funt Brytyjski

Kurs GBP/PLN w środę wzrósł o 0,5%, wahając się w widełkach 4,92-4,95. Brytyjska waluta wczoraj reagowała przede wszystkim na zmiany na głównej parze, umacniając się w relacji do słabego euro i tracąc w parze z silniejszym dolarem. Z wewnętrznych kwestii, poznaliśmy dane inflacyjne, które pokazały po raz pierwszy od dwóch lat spadek wskaźnika CPI poniżej 2%, czyli celu inflacyjnego Banku Anglii. Nie oznacza to jednak automatycznie, że w Wielkiej Brytanii nie ma presji na wzrost cen. Silny rynek pracy powinien wspierać utrzymanie wysokiej dynamiki cen oraz naszym zdaniem sprawić, że BoE w drugiej części roku podniesie stopy procentowe (zakładając, że nie dojdzie do „twardego Brexitu”).

Czwartek nie przyniesie żadnych danych makro ze Zjednoczonego Królestwa, jednak będzie chyba najbardziej interesującym dniem dla funta w tym tygodniu. Wieczorem bowiem odbędzie się debata (i głosowania) w parlamencie nad „poprawkami” dotyczącymi wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Dolar

Kurs USD/PLN w środę wzrósł o 0,9%, wahając się w widełkach 3,82-3,85. Amerykańska waluta charakteryzowała się wczoraj wyraźną siłą również w relacji do głównych walut. Dolarowi w środę pomagały m.in. wieści z amerykańskiej gospodarki. Wczorajsze dane o inflacji w USA w styczniu pokazały nieco wyższą dynamikę cen od oczekiwanej – w przypadku inflacji CPI 1,6% rocznie, w przypadku inflacji bazowej 2,2% rocznie.

Dziś jednak dolar nie zyskuje, pomimo niezbyt dobrych informacji ze Starego Kontynentu. Powodem mogą być doniesienia, zgodnie z którymi USA myślą nad wydłużeniem okresu negocjacji z Chinami o 60 dni powyżej obecnego terminu, który kończy się 1 marca.

Dziś poznamy dane o sprzedaży detalicznej w USA w grudniu, w tym samym czasie opublikowane zostaną również cotygodniowe dane o liczbie zadeklarowanych wstępnych bezrobotnych w USA. Po południu przemawiać będzie z kolei Patrick Harker z FOMC. Dla dolara oprócz danych makroekonomicznych (których znaczenie jest umiarkowane) istotne będą wszelkie informacje dotyczące negocjacji handlowych USA i Chin.

Obejrzyj wideo:

PiS zwiększając ilość niedziel z zakazem handlu wyciąga dywan na którym stoi

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu