Rozwijanie badań nad sztuczną inteligencją w Polsce to jeden z priorytetów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

AIP
I choć Polska jeszcze swojej Sophii nie ma, to prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR, przyznaje, że także u nas obserwowany jest w ostatnich latach dynamiczny rozwój prac nad AI.
I choć Polska jeszcze swojej Sophii nie ma, to prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR, przyznaje, że także u nas obserwowany jest w ostatnich latach dynamiczny rozwój prac nad AI. 123RF
Sztuczna Inteligencja (AI) będzie jednym z wiodących tematów podczas Impact’18 w Krakowie, jest to bowiem jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi nauki i inżynierii. Spektakularnym przykładem w zakresie wdrażania sztucznej inteligencji będzie na pewno humanoidalny robot Sophia, który wystąpi podczas Impact’18 w roli jednego ze speakerów w trakcie dyskusji o rozwoju AI.

I choć Polska jeszcze swojej Sophii nie ma, to prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR, przyznaje, że także u nas obserwowany jest w ostatnich latach dynamiczny rozwój prac nad AI. Dlatego sztuczna inteligencja jest jedną z dziedzin rozwijanych przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Świadczy o tym choćby rosnąca liczba wniosków o dofinansowanie projektów dotyczących m.in. AI.

Prof. Maciej Chorowski, który również będzie speakerem na Impct’18, zwraca uwagę, że wdrażanie i szerokie stosowanie AI jest wpisane do rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zaś sam rozwój sztucznej inteligencji warunkuje współistnienie trzech elementów. To, po pierwsze, umiejętności efektywnego pozyskiwania, gromadzenia, udostępnienia, anonimizacji i ochrony danych. Po drugie – rozwój algorytmów i ich implementacji, oraz po trzecie - umiejętności właściwego zdefiniowania obszarów i zakresu zastosowania w poszczególnych dziedzinach i branżach np. medycynie, energetyce, rolnictwie czy bezpieczeństwie.

- Projekty dotyczące sztucznej inteligencji współfinansujemy także w ramach naszych konkursów z obszaru bezpieczeństwa i obronności państwa, których obszary badawcze i tematy są definiowane zgodnie z potrzebami zgłoszonymi przez właściwe ministerstwa, m.in. MON i MSWiA. Mamy możliwości i zasoby, by ogłosić dedykowany konkurs zorientowany na wykorzystanie sztucznej inteligencji w wybranych obszarach, jak np. w diagnostyce medycznej – wyjaśnia prof. Chorowski. - Z naszego wsparcia korzystają już m.in. projekty dotyczące systemu wsparcia pracy chirurgów w czasie rzeczywistym, inteligentnej nakładki sprzętowo-programowej na systemy automatyki budynków biurowych czy samouczącego się bota rekrutacyjnego, który jest już testowany przez działy HR – dodaje dyrektor NCBR.

Prof. Chorowski dodaje, że na wsparcie projektów B+R (w tym tych dotyczących AI) NCBR przeznaczy w tym roku ponad 5 mld zł. Gros tych środków przeznaczone jest dla przedsiębiorców, którzy mogą uzyskać dotację pokrywającą od 25 do nawet 80% kosztów projektu. Jednostki naukowe mogą liczyć na wsparcie nawet do 100% dofinansowania i mogą brać udział w wybranych konkursach samodzielnie lub w konsorcjum z przedsiębiorcami. Mogą również prowadzić prace badawczo – rozwojowe na rzecz przedsiębiorców w zakresie zgłoszonych przez nich projektów. Ponadto NCBR w ramach programów typu „problem driven research”, pomaga nie tylko w rozwijaniu danej technologii, ale także w jej przetestowaniu na rynku, co daje większą szansę na odniesienie sukcesu komercyjnego.

Polska co prawda nie należy do światowych liderów AI, ale upatrujemy w tej technologii szans na rozwój a programy finansowane przez NCBR z pewnością pomogą nam w osiągnięciu tego celu.

Więcej o rewolucji w sztucznej inteligencji można dowiedzieć się na kongresie Impact’18, który będzie miał miejsce 13-14 czerwca w Krakowie. Wydarzenie to zgromadzi liderów innowacji, naukowców, pionierów digitalizacji i twórców startupów z całego świata, którzy wspólnie budują przyszłość technologii. Podczas wydarzenia odbędzie się szereg paneli eksperckich oraz indywidualnych spotkań. W programie przewidziano osiem ścieżek tematycznych dotyczących m.in. e-commerce, transportu, energii i środowiska, technologii 5G, czwartej rewolucji przemysłowej, badań naukowych i rozwoju technologicznego, cyfryzacji usług publicznych oraz biotechnologii.

Obejrzyj wideo:

Na wakacje planujemy wydać mniej niż przed rokiem

Sprawdź nasze inne informacje i porady

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu