Raport PIE: Polska skorzystała na wejściu do UE. Gdyby nie Wspólnota, bylibyśmy znacznie ubożsi

OPRAC.:
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Z raportu PIE wynika, że Polska ma obecnie o ok. 31 proc. wyższe PKB per capita (na mieszkańca) według parytetu siły nabywczej, niż miałaby, gdyby nie weszła do UE.
Z raportu PIE wynika, że Polska ma obecnie o ok. 31 proc. wyższe PKB per capita (na mieszkańca) według parytetu siły nabywczej, niż miałaby, gdyby nie weszła do UE. Adam Jankowski
Polska odnosi znaczne korzyści ekonomiczne z członkostwa w Unii Europejskiej. Gdyby nie udział w jednolitym rynku, polskie PKB per capita byłoby niższe o 31 proc. i wynosiłoby 60 proc. średniej unijnej – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Spis treści

1 stycznia 2023 r. minęło 30 lat od utworzenia Jednolitego Rynku Europejskiego, z którego nasz kraj korzysta od ponad 18 lat.

Wzrost PKB na mieszkańca o 31 proc.

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Korzyści Polski z jednolitego rynku” wynika, że Polska ma obecnie o ok. 31 proc. wyższe PKB per capita (na mieszkańca) według parytetu siły nabywczej, niż miałaby, gdyby nie weszła do UE.

Jan Markiewicz z zespołu gospodarki światowej PIE wskazuje, że gdyby nie udział w jednolitym rynku, PKB Polski per capita byłoby w 2021 r. na poziomie z 2014 r., zatem jego wzrost był dzięki członkostwu w UE o prawie 1,5 pkt proc. rocznie szybszy.

Jest to bardzo namacalny wskaźnik przekładający się na wysokość płac, dochody firm i dochody budżetu państwa, a w konsekwencji wyższy poziom dobrobytu Polaków w Unii. Tylko w okresie 2004-2018 udział popytu państw UE w tworzeniu polskiego PKB zwiększył się z 15,6 proc. do 21,2 proc. – mówi ekspert.

Handel z państwami Wspólnoty

PIE zwraca również uwagę, że Polska odnotowuje wysoką nadwyżkę w handlu towarowym z państwami członkowskimi UE. Jej wartość w 2021 r., w zależności od sposobu ujmowania importu, wyniosła 24 mld EUR (import według kraju wysyłki) lub 60 mld EUR (import według kraju pochodzenia). Eksport wzrastał szybciej niż import – w latach 2004-2021 zwiększył się on 4,5-krotnie, podczas gdy import według kraju wysyłki wzrósł 3,2-krotnie, a według kraju pochodzenia – 3,5-krotnie. Polski eksport towarów do UE, do której trafiło 75 proc. polskiego eksportu ogółem, wyniósł w 2021 r. 216 mld EUR.

Łukasz Ambroziak, starszy doradca w zespole gospodarki światowej PIE tłumaczy, że bliska współpraca handlowa z UE umożliwiła sukces gospodarczy Polski i całego regionu Europy Środkowej.

To właśnie eksport w głównej mierze przyczyniał się do wzrostu polskiego PKB po przystąpieniu do Unii Europejskiej. Dwie trzecie wzrostu gospodarczego Polska zawdzięczała właśnie eksportowi. Dzięki zapotrzebowaniu na towary i usługi zawierające polską wartość dodaną w Polsce w 2018 r. istniało w Polsce ponad 3,3 mln miejsc pracy. Obecnie już co piąte miejsce pracy w Polsce zależy od popytu kreowanego w państwach UE – kwituje Ambroziak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu