Przedsiębiorcy korzystajcie ze zmian w prawie

AIP
MPiT i PARP zapraszają na konferencje dla przedsiębiorców, zapisy dla innych miast trwają
MPiT i PARP zapraszają na konferencje dla przedsiębiorców, zapisy dla innych miast trwają Maciej Badowski
O tym, jak korzystać z rozwiązań wprowadzonych przez Konstytucję Biznesu, Pakiet MŚP, ustawę dotyczacą zarządu sukcesyjnego oraz innych probiznesowych zmian dla firm, które weszły w życie w ostatnim czasie - mówił Marek Niedużak, wiceminister przedsiębiorczości i technologii podczas spotkania z przedsiębiorcami w Warszawie.

Wiceminister zachęcał do powoływania się na zapisy Konstytucji Biznesu w relacji z administracją oraz do powoływania zarządców sukcesyjnych w swoich firmach. Zapowiedział też kolejne rozwiązania przyjazne przedsiębiorcom, zwłaszcza małym i średnim: ustawę przeciwdziałającą zatorom płatniczym, nowe Prawo zamówien publicznych oraz pakiet Przyjazne Prawo

Spotkanie zorganizowały Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczośc.

- Spotkanie warszawskie z cyklu „Prawo do Przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany” jest kolejnym z dużego cyklu, który rozpoczęliśmy w zeszłym roku - mówiła Małgorzata Oleszczuk, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Jak tłumaczyła, zainteresowanie jest ogromne. Zeszłoroczne spotkania, to prawie 6 tys. uczestników i ponad 80 spotkań. - Zapisy wciąż trwają, do tej pory na 20 konferencji zapisało się prawie 3 tysiące przedsiębiorców, a jesteśmy dopiero w połowie cyklu - dodała Oleszczuk.

Na spotkaniu obecny był również podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Paweł Cybulski.

Przed, jak również po konferencji można było zadawać pytania ekspertom. Byli oni dostępni w specjalnie zorganizowanej strefie, w której znajdowały się punkty informacyjne, m.in. PARP, ZUS, Banku Gospodarstwa Krajowego, Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, czy Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej.

Jak się dowiedzieliśmy na spotkaniu, przedsiębiorcy narzekają na biurokrację oraz zbyt dużą liczbę przepisów. Przedstawiciel resortu finansów tłumaczył, że najtrudniej jest zmienić mentalność urzędników.

- Przedsiębiorcy korzystają z nowych możliwości jak tylko mogą. Jest już dużo nowych produktów, dużo nowych ofert zmian podatkowych. Odchodzimy od zbędnej biurokracji, chcemy nawiązać jak najbardziej ścisłą współpracę z przedsiębiorczością i przedsiębiorcami - mówił Paweł Cybulski z Ministerstwa Finansów. - Chcemy mówić o trudnych sprawach i chcemy je rozwiązywać, bo jest ich rzeczywiście wiele. Ale widać postępy. Wszystko idzie w dobrym kierunku- zapewniał.

Jednocześnie dodał, że Konstytucja Biznesu funkcjonuje i wytycza właściwy kierunek, a resort finansów realizuje ten kierunek. Kolejne narzędzia i pomysły mają zostać przedstawione przedsiębiorcom w najbliższym czasie.

- Najnowszym hitem w tej chwili jest program ostrzegania przedsiębiorców- zdradził Cybulski. - Chcemy ostrzegać przedsiębiorców, którzy w sposób przypadkowy, nieświadomy uczestniczą w karuzelach podatkowych. Chcemy ich o tym informować, jak również chcemy przedstawiać im metody wyjścia z tego problemu, pomagać im i chronić przed daleko idącymi konsekwencjami - mówił.

Obecni na konferencji eksperci Banku Gospodarstwa Krajowego wyjaśniali, jak efektywnie wykorzystywać rządowe i unijne programy wsparcia finansowego oraz informowali, co nowego oferują one w 2019 r. BGK - polski bank rozwoju - kompleksowo wspiera przedsiębiorców z woj. mazowieckiego. BGK we współpracy z bankami komercyjnymi i spółdzielczymi tworzy ekosystem instytucji finansowych dla rozwoju przedsiębiorstw - i tych małych, i tych największych. Do zaoferowania ma między innymi gwarancje de minimis, jeden z najpopularniejszych programów w skali całego kraju. Z badania przeprowadzonego przez BGK wynika, że aż 54 proc. przedsiębiorstw miałoby ograniczony dostęp do finansowania, gdyby nie skorzystało z tego instrumentu.

Ostatnia część spotkania dotyczyła Pracowniczych Planów Kapitałowych, które zaczną obowiązywać 1 lipca 2019 r. - Z tych pieniędzy tak naprawdę możemy skorzystać w każdym momencie. Oczywiście PPK to system długoterminowego oszczędzania, więc te korzyści dla danego uczestnika będą najbardziej widoczne i odczuwalne w momencie, kiedy skorzystamy z nich tak, jak wskazuje ustawa, czyli po 60. roku życia. Jednak dostęp do tych środków mamy w każdym momencie- tłumaczyła Julianna Jakubowska, ekspert, Polskiego Funduszu Rozwoju.

Więcej informacji można znaleźć na: biznes.gov.pl oraz na stronie konferencji : prawodoprzedsiebiorczosci.parp.gov.pl

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu