Praktycznie niemożliwe jest znalezienie pączka poniżej tej ceny. W cukierni ceny zaczynają się od 5 zł za sztukę. Gdzie zapłacisz najmniej?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
W Tłusty Czwartek statystycznie zjadamy 2,5 pączka, co przekłada się na blisko 100 milionów zjedzonych ciastek, lub 34 miliardy pochłoniętych kilokalorii w skali całego kraju.
W Tłusty Czwartek statystycznie zjadamy 2,5 pączka, co przekłada się na blisko 100 milionów zjedzonych ciastek, lub 34 miliardy pochłoniętych kilokalorii w skali całego kraju. Grzegorz Olkowski/ Polska Press
Polacy cenią sobie tradycję. Dlatego bez względu na zasobność naszych portfeli, nie możemy odmówić sobie chociaż jednego pączka czy faworka w tłusty czwartek. W tym roku na pewno zapłacimy więcej, a znalezienie pączka w cenie poniżej złotówki graniczy z cudem, nawet w dyskontach czy hipermarketach. Jak zauważają analitycy BNP Paribas, nie powinny nas już dziwić ceny na poziomie kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu złotych za pączka.

Spis treści

Ceny pączków 2024. Zapłacimy więcej w tłusty czwartek

Jak zauważają analitycy BNP Paribas, w wyniku rosnących kosztów produkcji i presji inflacyjnej praktycznie niemożliwe jest już znalezienie pączka w cenie poniżej złotówki, nawet w dyskontach czy hipermarketach. Jednocześnie dodają, że to właśnie w tych sklepach kupimy je najtaniej.

– Jeżeli chcemy zaopatrzyć się w pączki w cukierni, to musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 5-6 złotych za sztukę, ale nie powinny nas już dziwić ceny na poziomie kilkunastu, czy nawet ponad 20 złotych za pączka w cukierniach rzemieślniczych – wskazują.

Sytuacja cenowa wsadów do produkcji pączków może dawać konsumentom powód do optymizmu. – Bazując na tradycyjnym przepisie na pączki, koszt podstawowych składników zużywanych przez piekarnie i cukiernie pod koniec roku 2023 wyniósł 60-65 groszy, z kolei na zakończenie 2022 było to około 80 groszy na sztukę – przypominają analitycy.

Część składników do ich produkcji pączków tańsza, niż przed rokiem

Z kolei ceny kluczowych składników pączków w 2023 roku były zdecydowanie niższe niż w roku 2022, co zdaniem ekspertów, może ale nie musi przełożyć się na niższe ceny pączków w sklepach, zwłaszcza w dyskontach i hipermarketach. – Masło i mleko były tańsze o odpowiednio 25 proc. i 28 proc., z kolei jajka podrożały o 13 proc., a cukier o 66 proc. W związku ze spadkami cen zbóż mąka sprzedawana przez młyny do piekarni potaniała w 2023 o 34-37 proc. – wyliczają.

Jednak, jak podkreślają, kluczowy udział w koszcie podstawowych składników pączków ma olej, na którym są one smażone. – Cena najczęściej wybieranego oleju rzepakowego spadła w ciągu ostatniego roku aż o 38 proc. – zauważają. Jednak, żeby nie było tak „słodko", należy podkreślić, że od 1 stycznia 2024 roku wraz z płacą minimalną wzrosły koszty pracy, a wciąż na wysokich poziomach utrzymują się koszty opakowań, transportu czy energii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu