Pracownicy Kancelarii Senatu, podobnie jak ci z Kancelarii Sejmu, zrezygnowali z oszczędzania w PPK

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
PPK są tworzone wspólnie przez pracownika, przy udziale pracodawców oraz państwa.
PPK są tworzone wspólnie przez pracownika, przy udziale pracodawców oraz państwa. Bartek Syta/ Polska Press
71 proc. pracowników Kancelarii Senatu nie uczestniczy w PPK- poinformował ekonomista Rafał Mundry, który zwrócił się z takim samym zapytaniem zarówno do Kancelarii Senatu oraz Kancelarii Sejmu. W tej drugiej, z PPK wypisało się 65 proc. uprawnionych pracowników. Dla porównania, w przypadku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odsetek osób, które zrezygnowały z uczestnictwa w PPK wynosi 61 proc.

- Na dzień 30 czerwca 2021 r. w Kancelaria Senatu zatrudniała 348 pracowników- czytamy w odpowiedzi Kancelarii Senatu na zapytanie ekonomisty Rafała Mundrego. Jednocześnie poinformowano go, że "100 pracowników było uczestnikami pracowniczego planu kapitałowego"

Przypomniano także, że żaden z senatorów nie uczestniczy w programie, zgodnie z ustawą o PPK.

Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego we wpisie na Twitterze zwrócił uwagę, że w Senacie zaufanie do PPK jest "powyżej krajowego poziomu partycypacji", który wynosi 21 proc. - Rząd i PFR powinni szukać pomysłów jak zachęcać pracowników do oszczędzania na przyszłość." - napisał.

Na podobne zapytanie w sierpniu br. ekonomiście odpowiedzi udzieliła Kancelaria Sejmu, która poinformowała, że "W dniu 30 czerwca 2021 r. w Kancelarii Sejmu zatrudnionych było 1152 aktywnych pracowników". Z czego "412 pracowników Kancelarii Sejmu było uczestnikami Pracowniczych Planów Kapitałowych".

Z zapytaniem o uczestnictwo uprawnionych pracowników w Pracowniczych Planach Kapitałowych Mundry zwrócił się także do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - 61% pracowników ZUSu wypisało się z PPK- poinformował ekonomista i dodał, że jest to "26,5 tys. z 43 tys. zatrudnionych".

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny, prywatny system długoterminowego oszczędzania, dostępny dla wszystkich osób zatrudnionych. Jest on tworzony wspólnie przez pracownika, przy udziale pracodawców oraz państwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pracownicy Kancelarii Senatu, podobnie jak ci z Kancelarii Sejmu, zrezygnowali z oszczędzania w PPK - Portal i.pl

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dorian
Też tak myślę. Przecież do ppk nikt nikogo nie zmusi siła. A oni najwyraźniej nie potrzebują takiej formy zabezpieczenia przyszłości, bo korzystają z innych. PPK zostało stworzone przede wszystkim dla tych osób, które zarabiają najmniej własnie po to by na stare lata i oni mogli sobie pozwolić na odpoczynek w sanatorium
K
Karolina
Skoro mają taka potrzebę to ich prawa, mają do tego prawo, ja bym tego nie zrobiła, mnie ppk przekonało juz z samego początku. Bardzo sie cieszę, ze moja firma jako jedna z pierwszych przystępowała do programu, bo praktycznie na tym zyskałam.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu