Praca zdalna nie dla wszystkich, ale hybrydowa to opcja dostępna już w wielu firmach. Polacy cenią pracę, która nie niszczy ich zdrowia

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Praca zdalna nie jest możliwa dla wszystkich, ale firmy wdrażają politykę pracy hybrydowej na stałe. Polacy chcą większej elastyczności i pracy, która nie niszczy ich zdrowia.
Praca zdalna nie jest możliwa dla wszystkich, ale firmy wdrażają politykę pracy hybrydowej na stałe. Polacy chcą większej elastyczności i pracy, która nie niszczy ich zdrowia. GettyImages.com
Praca zdalna i hybrydowa na stałe wpisały się w rynek pracy w Polsce i na świecie. Okazuje się, że już 3 na 4 firmy wdrażają możliwość pracy hybrydowej, a według najnowszych badań Pracuj.pl, połowa Polaków zrezygnowałaby z pracy, gdyby źle wpływała ona na ich zdrowie psychiczne lub fizyczne. Wiemy, czym jest wypalenie zawodowe oraz doceniamy możliwość elastycznego dopasowywania obowiązków zawodowych do życia rodzinnego. Zmiany w kodeksie pracy, które wchodzą w życie w sierpniu 2022 roku, mają na celu jeszcze większe wparcie rodzin i pracowników.

Spis treści

Praca hybrydowa na stałe w polskich firmach

Jak wynika z raportu CBRE „EMEA Office Occupier Sentiment Survey”, 72 proc. firm zmierza w kierunku hybrydowego miejsca pracy. Nieco ponad połowa (56 proc.) jest aktualnie w trakcie opracowywania formalnej polityki powrotu do biur, gdzie nie dominuje home office.

Reszta na razie polega na decyzjach menadżerów lub obserwuje zachowania pracowników, zanim ostatecznie spisze odgórną politykę.

– Jesteśmy aktualnie w procesie transformacji. Pandemia zmusiła nas do szybkiego reagowania na zmieniające się warunki i dała impuls do rewizji dotychczasowych strategii środowiska pracy. Obserwujemy w firmach różne podejścia. Niektóre decydują się na wdrożenie uniwersalnych procedur, obligujących wszystkich do ich przestrzegania. Inne, proces powrotu do biur traktują jako etap przejściowy, pozwalający na obserwacje rzeczywistych potrzeb, tak aby docelowe zasady były dopasowane do preferencji różnych pracowników – mówi Małgorzata Niewińska, szefowa działu środowiska pracy i zarządzania zmianą w CBRE.

Praca zdalna nie dla wszystkich

Wspomniane badania pokazują, że praca zdalna nie jest możliwa w każdym przedsiębiorstwie. Dużo łatwiej jest zaproponować pracownikom opcję hybrydową. Możliwość wykonywania obowiązków zawodowych z domu może nie tylko ułatwić życie rodzinne pracowników, ale także podnieść ich satysfakcję z pracy. i tym samym, lojalność wobec firmy, która zauważa ich potrzeby,

– Całkowitą pracę zdalną deklaruje tylko 12 proc. przedsiębiorstw. Są to głównie firmy, których specyfika pracy na to pozwala. Chodzi m.in. o wybrane firmy IT, marketingowe czy z obszaru komunikacji. Co ciekawe, mniej niż jedna trzecia firm oferuje wyposażenie domowego biura w niezbędne sprzęty – zauważa Małgorzata Niewińska z CBRE.

Potrzeba dostosowania się firm do zmian w Kodeksie pracy

Pracownicy, jak i pracodawcy będą podlegali nowym przepisom, które uaktualnią obecny Kodeks pracy. Wynikające z dyrektyw unijnych nowelizacje mają na celu większą ochronę pracownika, jego prawo do informacji i zachowanie balansu między życiem zawodowym a prywatnym.

Troska o zdrowie psychiczne, niwelowanie ryzyka wypalenia zawodowego i wspieranie rodzin w opiekę nad dziećmi, tak, aby posiadanie rodziny umożliwiało kontynuowanie pracy zawodowej, mają być ułatwione dzięki dodatkowym urlopom i dostosowaniu się przedsiębiorstw do elastyczności.

Polacy cenią zdrowie i dobre samopoczucie bardziej niż zarobki

Pracuj.pl na koniec roku 2020 wykazywało w badaniu, że ponad połowa Polaków postrzega dzisiejszą pracę zawodową jako źródło większych napięć i stresu, niż 10 lat temu. Dokładając do tego transformację (m.in. utratę lub zmianę pracy, konieczność przebranżowienia, trudności z utrzymaniem stabilności finansowej), jaką wielu osobom przyniosły ostatnie dwa lata, trudno nie zauważyć, że tempo życia jest bardzo wysokie.

Szczególnie ci pracownicy, którzy mają pod opieką dzieci lub innych bliskich wymagających opieki są zabiegani. W rodzinach brakuje czasu na relacje, a wypalenie zawodowe stało się coraz bardziej powszechne. Występuje nawet jako jednostka chorobowa wersji Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych sporządzanej przez Światową Organizację Zdrowia (ICD-11). Przypominamy, że w Polsce obecnie obowiązuje ICD-10, a najnowsza wersja nie jest jeszcze zalegalizowana.

Badania „Nowe oblicza pracy” przeprowadzone w marcu 2022 przez Pracuj.pl, pokazują, że Polacy stawiają swój ogólny dobrostan na pierwszym miejscu. Chociaż pogarszające się zdrowie psychiczne i wypalenie zawodowe są motywacjami do rezygnacji z pracy nieco częściej dla osób w młodszym wieku. Wraz ze stażem pracy taka skłonność maleje. Bardziej skłonni do rezygnacji z pracy, która wpływa na nich negatywnie, są mężczyźni, a ogółem blisko 50 proc. badanych zrezygnowałoby z pracy, gdyby ta pogarszała ich zdrowie.

Jak podaje Pracuj.pl, badani odpowiedzieli, że są gotowi do porzucenia pracy, nawet bez posiadania innej propozycji, jeśli obecne miejsce zatrudnienia będzie:

  • mieć negatywny wpływ na zdrowie fizyczne – 50 proc.
  • mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne – 45 proc.
  • powodować wypalenie zawodowe – 27 proc.

– We współczesnym życiu zawodowym dążymy do realizacji wielu ambicji, czasem trudnych do pogodzenia. Chcemy godnie zarabiać i mieć ciekawą pracę, ale jednocześnie zachować zdrowy dystans do obowiązków. Dążenie do jednoczesnego spełnienia tych wymagań jest częstą motywacją do zmiany miejsca zatrudnienia, którą ułatwia dobra koniunktura na rynku pracy – komentuje ekspertka grupy Pracuj.pl odpowiedzialnych za badanie „Nowe oblicza pracy”.

Interesujące jest, że według naszych badań Polacy nieco częściej są skłonni porzucić pracę, którą uważają za szkodliwą, nie posiadając żadnej alternatywy, niż zmienić ją na mniej płatną, ale gwarantującą lepszy balans. W obu przypadkach około połowy badanych byłoby gotowych podjąć decyzję o odejściu. Jednak praktyka dowodzi, że bez pomocy odpowiednich ekspertów wciąż sami często zbyt późno orientujemy się, że w pracy przekroczyliśmy granicę, za którą życie zawodowe zaczyna negatywnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne czy fizyczne. Odpowiednio szybkie wykrywanie i przeciwdziałanie tym procesom jest ważną cechą zarówno najlepszych pracowników, jak i pracodawców – podsumowuje Agnieszka Bieniak, Dyrektorka HR w Grupie Pracuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu