Praca w branży budowlanej. Chcesz zatrudnić pracownika po studiach? Tego będzie od Ciebie oczekiwać

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Jakub Steinborn / Dziennik Bałtycki / Polska Press
Budownictwo zmaga się z poważnymi problemami. Jedynym z nich jest brak rąk do pracy. Budowa domu jest wyzwaniem m.in z powodu braku wyspecjalizowanej kadry inżynierskiej i kierowniczą. Nowi kandydaci na rynku pracy, także ci po studiach, nie są w stanie zaspokoić aktualnych potrzeb firm tego sektora. Kto studiuje budownictwo? Czego od swoich pracodawców oczekują młodzi inżynierowie?

Spis treści

Studenci budownictwa: jest ich za mało. Czy deficyt pracowników będzie się pogłębiał?

- Według danych Ministerstwa Edukacji i Nauki okres pomiędzy 2016 i 2019 rokiem charakteryzował się spadkiem o 15% liczby kandydatów na studia na kierunku budownictwo. Dopiero w ostatnich 2 latach obserwuje się powolny wzrost liczby osób rozpoczynających naukę na studiach stacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia na kierunkach związanych z branżą budowlaną - czytamy w raporcie „Młodzi Inżynierowie 2022”.

Takie dane mogą dawać nadzieję, że aktualny deficyt pracowników nie będzie się pogłębiał. Raport przedstawia wyniki przeprowadzonego badania przez zespół HRK Real Estate & Construction.

Kto studiuje budownictwo?

- W latach 90-tych zaczęliśmy obserwować w Polsce trend polegający na wzmożonym zainteresowaniu pracą umysłową. Marzeniem nastolatków już nie była praca w przemyśle czy rolnictwie, a największą popularnością cieszyły się usługi. Przełożyło się to bezpośrednio na wybory ścieżek kształcenia przez absolwentów szkół podstawowych, a później gimnazjów – tłumaczy dr hab. Krzysztof Kaczorek, Prezes Polskiego Towarzystwa Politechnicznego, adiunkt na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.

Jak dodaje, zainteresowanie szkołami zawodowymi i technikami spadało na rzecz liceów. Tym samym zmienił się profil studenta.

- Kiedyś politechniki były naturalną kontynuacją nauki w technikum, dzisiaj ponad 90% studentów uczelni technicznych to absolwenci liceów ogólnokształcących. Przekłada się to na ich stan wiedzy na początku studiów. Student pierwszego roku jest dobrze przygotowany z matematyki, fizyki czy chemii, natomiast stan jego wiedzy technicznej jest bliski zeru – tłumaczy Krzysztof Kaczorek.

Jak zauważa, spotyka się opinie pracodawców, że na uczelniach jest za wiele rozważań teoretycznych, a za mało wiedzy praktycznej do wykorzystania w aktywności zawodowej.

Studiowanie budownictwa – jakie plany zawodowe mają studenci?

  • Prawie 36% uczestników badania, jako najbardziej interesujący kierunek rozwoju kariery zawodowej wskazało projektowanie,
  • 29% respondentów chciałoby pracować w firmach zajmujących się realizacją inwestycji budowlanych,
  • 16% wiąże swoją przyszłość z zarządzaniem w budownictwie,
  • wykonawstwo z ramienia nadzoru inwestorskiego jest atrakcyjnym wyborem dla 13% respondentów,
  • najmniejszym zainteresowaniem wśród studentów i absolwentów cieszą się: zarządzanie nieruchomościami, praca w laboratorium oraz praca u dostawcy materiałów lub maszyn budowlanych.

- Coraz częściej mówi się o specyficznych oczekiwaniach młodego pokolenia, które jest aktywne na rynku pracy, w odniesieniu do formy zatrudnienia czy oczekiwań wobec potencjalnego pracodawcy. Przedstawiciele tzw. pokolenia Z powoli przyzwyczajają pracodawców do tego, że stanowczo określają swoje warunki zatrudnienia, wyraźnie akcentują potrzebę rozdzielenia życia zawodowego od prywatnego, a w miejscu pracy oczekują swobody działania i elastycznego czasu pracy – możemy dowiedzieć się z raportu.

Jakie oczekiwania wobec pracodawcy ma obecne pokolenie inżynierów budowlanych?

  • Najistotniejszym czynnikiem dla 87% respondentów jest wynagrodzenie.
  • Lokalizacja biura oraz czas dojazdu z miejsca zamieszkania ma znaczenie dla 45% uczestników badania.
  • Na trzecim miejscu studenci wskazali atmosferę i środowisko pracy (43%).
  • Dla 38% respondentów znaczenie mają godziny pracy oraz łączny miesięczny wymiar czasu pracy.
  • Na piątym miejscu, z wynikiem 32%, wskazana została możliwość zdobycia uprawnień budowlanych.
  • Na opinie osób z branży (w tym byłych i obecnych pracowników) zwraca uwagę 27% młodych.

Praca w branży budowlanej wiąże się z wyjazdami służbowymi. Długoterminowe wyjazdy dotyczą wybranych stanowisk i konkretnych specjalizacji. Jednak decydując się na pracę w tym sektorze trzeba liczyć się z możliwością wjazdów.

Jak się okazuje, im młodsza grupa wiekowa, tym większa otwartość na pracę poza miejscem swojego zamieszkania.

Jak się okazuje, im młodsza grupa wiekowa, tym większa otwartość na pracę poza miejscem swojego zamieszkania.
Jak się okazuje, im młodsza grupa wiekowa, tym większa otwartość na pracę poza miejscem swojego zamieszkania. raport „Młodzi Inżynierowie 2022” zespołu HRK Real Estate & Construction

- Wielu inżynierów docenia taką zmienność – wprost mówią o tym, że dzięki temu ich praca jest dużo ciekawsza i bardziej rozwijająca. Każdy realizowany przez nich projekt budowlany jest inny niż poprzedni, bo należy uwzględnić w nim lokalne środowisko, którego ma być częścią. Pojawiają się również negatywne opinie. Specyfika pracy wpływa na życie rodzinnie i work-life balance - ocenia Paweł Żywiec, Executive Manager, HRK Real Estate & Construction.

Wśród osób, które wzięły udział w badaniu, dominują kandydaci z wykształceniem o profilu budowlanym (77%). Zdecydowanie mniej ankietowanych kończy kierunki studiów związane z inżynierią środowiska (13%), inżynierią elektryczną (2%) lub energetyką (zaledwie 1%). Najczęściej są to:

  • architektura krajobrazu,
  • inżynieria i gospodarka wodna,
  • ochrona środowiska,
  • inżynieria odnawialnych źródeł energii,
  • nawigacja morska
  • geodezja.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu