Pozytywne informacje w sprawie Chin z Waszyngtonu

Michał Milewski
Michał Milewski, Zarządzający Funduszami Generali Investments TFI
Michał Milewski, Zarządzający Funduszami Generali Investments TFI Generali
Od początku miesiąca dane makroekonomiczne i sytuacja polityczna umacniają „risk-off” – sentyment do bezpiecznych inwestycji, który przekłada się na spadek cen akcji (S&P 500 -1,93 %) i wzrosty cen złota, które osiągnęły 2,25 proc. Rosły także amerykańskie obligacje skarbowe.

Powodów takiej sytuacji rynkowej jest kilka. Pierwszy to fala gorszych niż się spodziewano wskaźników koniunktury – indeksów ISM usługowego i przemysłowego. ISM przemysłowy spadł poniżej oczekiwanej figury. Rozczarował też indeks ISM dla usług. Neutralnie na rynek przełożyła się publikacja danych NFP dotycząca stopy zatrudnienia w amerykańskiej gospodarce, które były zgodne z przewidywaniami analityków.

Na pogarszające się wyniki amerykańskiej gospodarki reaguje werbalnie FED. Jerome Powell uspakaja, że ekspansja będzie kontynuowana, a bank centralny jest elastyczny.

Rynek może liczyć na jego wysoką aktywność – to pozytywna wiadomość dla inwestorów. Jednocześnie Powell zapowiedział zwiększenie bilansu FED poprzez skup bonów skarbowych. Działanie to ma zabezpieczyć płynność na rynku pieniężnym W ubiegłym miesiącu brak płynności na rynku amerykańskim spowodował, że stopa procentowa pożyczek jednodniowych nagle skoczyła (banki pożyczały sobie środki na 10 proc. w skali roku).

Rozpoczęła się kolejna tura rozmów w konflikcie handlowym pomiędzy Waszyngtonem i Pekinem. Wstępne informacje są dość pozytywne. Jeszcze przed rozpoczęciem rozmów Chiny zwiększyły zakupy amerykańskiej wieprzowiny, sugerując, że mają możliwości do kolejnych dużych zakupów.

Porozumienie ma być osiągnięte w kilku fazach. Bardzo ważnym tematem podczas rozmów jest kwestia uregulowania praw autorskich. Podpisanie wynegocjowanej umowy, dotyczącej fazy I, odbędzie się w Chile, gdzie Donald Trump spotka się z Xi Jinpingiem.

Co prawda do wyborów prezydenckich w USA został jeszcze rok, ale już dziś warto przyjrzeć się Elizabeth Warren – nowej potencjalnej kandydatce demokratów na najwyższy urząd w państwie. Jej program wsparcia klasy średniej związany jest z obciążeniami podatkowymi dla najbogatszych, a także dodatkowymi obciążeniami finansowymi korporacji i elit biznesu. Jej potencjalna wygrana może odbić się negatywnie na rynku akcji.

Na rynku kruszców wciąż rosną ceny złota. Globalny „risk - off” powoduje, że inwestycja w nie jest traktowana jako forma zabezpieczenia. Ceny tego kruszcu rosną z uwagi na obecną sytuację gospodarczą a także z powodu zmiany polityki monetarnej FED. Warto też obserwować to, co robią banki centralne w tym NBP, który w ostatnim czasie skupował złoto.

Obejrzyj wideo:

60 Sekund Biznesu: Kaczyński: Musimy dotrzeć z przekazem państwa dobrobytu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu